Boj o vysokou školu začíná: jak se dostat na prestižní obory?

Stát se lékařem, právníkem nebo architektem touží každoročně tisíce středoškoláků. Zájem mnohonásobně převyšuje kapacitu. Štěstí přeje připraveným.  Co můžete udělat proto, abyste zvýšili své šance na přijetí?

shutterstock_159999644

» MEDICÍNA

Na medicínu se dostanou pouze ti nejlepší. Jestli chcete vylepšit svou pozici, přihlaste se do přípravného kurzu, které lékařské fakulty každoročně pořádají. Nejedná se o levnou záležitost, přednášky stojí několik tisíc, ale perfektně vás připraví na přijímací zkoušky. Navíc si zopakujete i látku k maturitě. Probírá se fyzika, chemie, biologie nebo latina.

Věděli jste, že na medicínu se lze dostat i bez zkoušek? Třeba na ostravskou lékařskou fakultu přijmou až 50 studentů, v Olomouci dokonce 100 zájemců, kteří mají studijní průměr z maturity a za poslední čtyři roky do 1,1.

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zase zvýhodňuje studenty, kteří měli na střední škole jedničky a dvojky z matematiky. Získají bonusových 10 bodů. S ohledem na celkových 300 bodů z přijímacích testů se jedná o drobnou pomoc, ale v konečném zúčtování může být rozhodující.

» ARCHITEKTURA

Kdo touží stát se architektem, musí se orientovat v mnoha rozličných oborech – matematika, deskriptivní geometrie nebo dějiny architektury. Důležitý je všeobecný rozhled.

Velkým strašákem jsou talentové zkoušky. Rozhodně se vyplatí pravidelně navštěvovat výtvarný ateliér. Základům správné kresby se dá naučit. V malíku byste měli mít figurální kresbu, šrafování, modelaci objemu, prostorovou kompozici a také perspektivu.

» PRÁVA

Vstupenkou na práva jsou klasické Národní srovnávací zkoušky od společnosti Scio. Skládají se z testu Obecných studijních předpokladů a Základů společenských věd. Výjimkou je Masarykova univerzita. Brněnská specialita se jmenuje Test studijních předpokladů. Liší se v tom, že se především zaměřuje na logické uvažování, analytické a kritické myšlení než na nabiflované znalosti.

» TIP: Zkuste si SCIO testy nanečisto zdarma

Lepší pozici u přijímacích zkoušek mají studenti s vyznamenáním a jazykovou zkouškou. Právnická fakulta Univerzity Karlovy připočítává za vyznamenání plus 5 bodů. Za jazyky jde získat dokonce 10 bodů k dobru. Univerzita uznává certifikáty od úrovně B2. V rámci státní maturity to je zkouška z cizích jazyků na vyšší úrovni obtížnosti s prospěchem „výborně“ a „velmi dobře“.

» PSYCHOLOGIE

Přijímací řízení do tohoto oboru bývá vícekolové a relativně zdlouhavé. Učivo ze střední školy nemusí stačit. Důležitý je zápal pro obor. Vaše motivace ke studiu psychologie se bude zkoumat formou ústní zkoušky ve druhém kole. Proto si už nyní připravte seznam přečtené odborné literatury. Podle Filozofické fakulty UK se 5 knih jeví jako málo a počty nad 70 jako nadbytečné.

» Čtěte dále: Přijímačky se blíží. Co při nich zúročíte?

» EKONOMIE

Dobrá zpráva je, že ekonomických fakult působí v České republice opravdu hodně a je z čeho vybírat. Navíc na řadu oborů se dá dostat i bez přijímacích zkoušek. Stačí mít odpovídající studijní průměr. Pokud máte zálusk na prestižní školu, není radno nic podceňovat.

Sežeňte si zadání testů z minulých let. Zjistíte, které oblasti matematiky vám dělají největší potíže. Na ty se pak cíleně zaměřte a procvičte si typově podobné úlohy. U přijímacích zkoušek vám mohou pomoci i přípravné kurzy.

» INFORMATIKA

Matematická olympiáda otevírá dveře na nejednu vysokou školu. Úspěšní řešitelé (kategorie A nebo P) se přijímačkám vyhnou. Na Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy se dostanete i za dobrý prospěch. Průměr známek z matematiky na střední škole nesmí převyšovat 1,5.

Jak se správně připravit? Pokud volíte jednooborovou informatiku, musíte skvěle ovládat středoškolskou matematiku. Existuje však celá řada příbuzných oborů (například bioinformatika, geoinformatka), kde jsou požadavky širší.

Rady pro všechny obory:

  • Řiďte se heslem – těžko na cvičišti lehko na bojišti. Projděte si staré přijímací testy. Internet se jimi jen hemží. Otázky se sice každoročně mění, ale styl testů zůstává stejný.
  • K maturitě si nevybírejte nejlehčí předměty, ale volte pouze ty, které vám pomohou u přijímacích zkoušek.
  • Udržujte si všeobecný rozhled. Obzvlášť pokud míříte na humanitně zaměřenou školu. Čtěte, sledujte aktuální dění, buďte vnímavý ke svému okolí.

Jan Hruška

Další články k tématu

Ahoj bažante, vítej na vysoké aneb Co vás čeká první rok

Začátek vysokoškolského života je plný seznamovacích párty a probdělých nocí. Na straně druhé na vás dolehne tíha povinností, přednášek a cvičení. Přečtěte si našeho průvodce pro prváky, ať vaše vystřízlivění z prvních opojných dní svobody neskončí těžkou kocovinou. ↑ Na co jste doposud byli zvyklí, zapomeňte. Vysokoškolský systém se od toho středoškolského v mnohém liší. Jaké změny … číst více

5 minut před zkouškou: zkuste tyto zklidňovací cviky

Čekají vás státnice? Ústní zkouška? Pohovor? A čeká vás to za pět minut? Vyzkoušejte tyhle „last minute” uklidňovací triky.  » 3 minuty čtení « ↑ Za chvíli na potítko. „Já jsem úplně v pohodě, fakt.” Nervozita ze zkoušky Za chvíli vás to čeká. Je vám mírně špatně od žaludku. Buší vám srdce. Polévá vás horko. Potí … číst více

Studentské prázdniny: letní školy v blízkém zahraničí

Letní škola je zajímavá příležitost, jak procvičit jazyky a seznámit se s lidmi z celého světa. Podívali jsme se za hranice k našim sousedům a vybrali nejzajímavější kurzy. Tak co, kam o prázdninách vyrazíte? » 3 minuty čtení « ↑ Vyrazte na prázdninovou školu do Mnichova, Vídně nebo Vysokých Tater. » Německo: Letní mezikulturní akademie Univerzita v Karlsruhe se po … číst více

10 knihoven, ve kterých budete chtít strávit studium

„Já bych do té Kodaně snad šla studovat jen kvůli té knihovně,” říká dvacetiletá studentka žurnalistiky s pohledem zamilovaně upřeným na budovu zvanou Black Diamond. V některých univerzitních knihovnách to vypadá jako ve škole čar a kouzel, jinde jako v dobrém sci-fi. Pokud jste knihomol, podívejte se, kde všude můžete sedět mezi skripty. » 2 … číst více