Čekají vás státnice? Ústní zkouška? Pohovor? A čeká vás to za pět minut? Vyzkoušejte tyhle „last minute” uklidňovací triky.
» 3 minuty čtení «
↑ Za chvíli na potítko. „Já jsem úplně v pohodě, fakt.”
Nervozita ze zkoušky
Za chvíli vás to čeká. Je vám mírně špatně od žaludku. Buší vám srdce. Polévá vás horko. Potí se vám dlaně. Rudnete. Blednete. Zelenáte. Od včerejška jste nejedli. A navíc se strašně bojíte, že za pár minut zapomenete všechno, co jste se kdy naučili.
Za prvé, nejste divní, je to normální. Za druhé, za chvíli to bude za vámi. Za třetí, než to přijde a vy sebou vyčerpaně švihnete na gauč, zkuste snížit nervozitu těmihle ozkoušenými triky:
1. Dýchání do břicha
Klidný dech je způsob, jak přechytračit vlastní tělo. Když jste ve stresu, obvykle dýcháte mělce a rychle. Když naopak dýcháte pomalu a hluboce do břicha, vysíláte tělu signály, že je asi všechno v pořádku. Takhle přece dýcháte při spánku nebo když se sluníte na pláži. Pomůže, když si na břicho položíte ruku a budete si všímat, jak se zvedá a klesá.
2. Nacvičené první věty
Pokud se nejvíc bojíte toho, že se „zaseknete” a nevypadne z vás před komisí ani hláska, napište si a nacvičte si první věty jakéhokoliv proslovu. I kdyby to byla jedna univerzální věta na úvod, kterou budete pouze obměňovat:
„Dobrý den, vážená zkušební komise, vylosovala jsem si otázku č. 2 – pražská německá židovská próza. Nejprve bych začala obecným úvodem do historického kontextu a poté bych přešla k jednotlivým autorům.”
Pravda totiž je, že začít je nejhorší. Z většiny lidí nejhorší stres opadne, jakmile začnou mluvit. Během přípravy si proto napište první větu, kterou řeknete. A pak osnovu, které se budete držet.
3. Scénáře
Můžete si představit sami sebe, jak situaci úspěšně zvládáte. Představte si, jak vstupujete od místnosti, jak se dozvídáte dobrou známku, jak se odměníte. Existují výzkumy, podle kterých samotná představa úspěchu pomáhá.
Nejde to? Vidíte jen marnost a nic než marnost? Nevadí! Tak to vezměte do důsledků. Představte si ten úplně nejhorší scénář, který vás může napadnout. Doveďte ho do naprosté bizarnosti. Upadnete už u dveří. Zčervenáte. Přestanete mluvit. Roztrhnete si sukni o židli. A pak? Všichni v komisi se začnou smát nebo chytat za hlavu. Vyhodí vás. A dál? Co se stane dál? Domyslete scénář až do konce. Půjdete na zkoušku znovu? Co opravdu nejhoršího se vám může přihodit? Je to tak hrozné? A kde všude byste situaci ještě mohli zvrátit tak, aby tak katastroficky nedopadla?
Nakonec většina lidí zjistí, že o život nejde. A nebo jim jejich vlastní hrůzný scénář začne připadat směšný.
4. Napětí – uvolnění
Sepněte ruce. Zatlačte jimi co nejvíc proti sobě. Dejte do toho všechnu nervozitu, co jí v sobě najdete. A s výdechem ruce uvolněte a vytřepte. Stejně tak můžete tlačit nohama do země. Rukama do stolu. Když svaly zatnete, snáze se pak povolí. A máte v ruce další trik na ošálení mysli. Když je tělo uvolněné, přeci nemůžu být ve stresu. Nebo ne?
Nela Wurmová