5 minut před zkouškou: zkuste tyto zklidňovací cviky

Čekají vás státnice? Ústní zkouška? Pohovor? A čeká vás to za pět minut? Vyzkoušejte tyhle „last minute” uklidňovací triky.

 » 3 minuty čtení «

shutterstock_256780033

↑ Za chvíli na potítko. „Já jsem úplně v pohodě, fakt.”

Nervozita ze zkoušky

Za chvíli vás to čeká. Je vám mírně špatně od žaludku. Buší vám srdce. Polévá vás horko. Potí se vám dlaně. Rudnete. Blednete. Zelenáte. Od včerejška jste nejedli. A navíc se strašně bojíte, že za pár minut zapomenete všechno, co jste se kdy naučili.

Za prvé, nejste divní, je to normální. Za druhé, za chvíli to bude za vámi. Za třetí, než to přijde a vy sebou vyčerpaně švihnete na gauč, zkuste snížit nervozitu těmihle ozkoušenými triky:

1. Dýchání do břicha

Klidný dech je způsob, jak přechytračit vlastní tělo. Když jste ve stresu, obvykle dýcháte mělce a rychle. Když naopak dýcháte pomalu a hluboce do břicha, vysíláte tělu signály, že je asi všechno v pořádku. Takhle přece dýcháte při spánku nebo když se sluníte na pláži. Pomůže, když si na břicho položíte ruku a budete si všímat, jak se zvedá a klesá.

2. Nacvičené první věty

Pokud se nejvíc bojíte toho, že se „zaseknete” a nevypadne z vás před komisí ani hláska, napište si a nacvičte si první věty jakéhokoliv proslovu. I kdyby to byla jedna univerzální věta na úvod, kterou budete pouze obměňovat:

„Dobrý den, vážená zkušební komise, vylosovala jsem si otázku č. 2 – pražská německá židovská próza. Nejprve bych začala obecným úvodem do historického kontextu a poté bych přešla k jednotlivým autorům.”

Pravda totiž je, že začít je nejhorší. Z většiny lidí nejhorší stres opadne, jakmile začnou mluvit. Během přípravy si proto napište první větu, kterou řeknete. A pak osnovu, které se budete držet.

Jaký obor je pro vás ten pravý?      Otestujte se

3. Scénáře

Můžete si představit sami sebe, jak situaci úspěšně zvládáte. Představte si, jak vstupujete od místnosti, jak se dozvídáte dobrou známku, jak se odměníte. Existují výzkumy, podle kterých samotná představa úspěchu pomáhá.

Nejde to? Vidíte jen marnost a nic než marnost? Nevadí! Tak to vezměte do důsledků. Představte si ten úplně nejhorší scénář, který vás může napadnout. Doveďte ho do naprosté bizarnosti. Upadnete už u dveří. Zčervenáte. Přestanete mluvit. Roztrhnete si sukni o židli. A pak? Všichni v komisi se začnou smát nebo chytat za hlavu. Vyhodí vás. A dál? Co se stane dál? Domyslete scénář až do konce. Půjdete na zkoušku znovu? Co opravdu nejhoršího se vám může přihodit? Je to tak hrozné? A kde všude byste situaci ještě mohli zvrátit tak, aby tak katastroficky nedopadla?

Nakonec většina lidí zjistí, že o život nejde. A nebo jim jejich vlastní hrůzný scénář začne připadat směšný.

4. Napětí – uvolnění

Sepněte ruce. Zatlačte jimi co nejvíc proti sobě. Dejte do toho všechnu nervozitu, co jí v sobě najdete. A s výdechem ruce uvolněte a vytřepte. Stejně tak můžete tlačit nohama do země. Rukama do stolu. Když svaly zatnete, snáze se pak povolí. A máte v ruce další trik na ošálení mysli. Když je tělo uvolněné, přeci nemůžu být ve stresu. Nebo ne?

Studujte na vysoké škole       Nabídka oborů

Nela Wurmová

Další články k tématu

Nevzali vás na školu? Poradíme, kdy má smysl odvolání

Když dostanete z vysoké školy vyrozumění, že vás nepřijali, prvními pocity mohou být zklamání, marnost i vztek. Někdy do vašeho výkonu při přijímacích zkouškách zasáhnou věci, které nemůžete ovlivnit – horko, hluk, nejasná formulace otázek. Ještě ale není vše ztraceno – můžete se odvolat. ↑ Poradíme vám, co napsat do odvolání na vysokou školu. Všichni se … číst více

6 zajímavých oborů na soukromých VŠ

Najít vysněné povolání bez předchozích zkušeností bývá pro absolventy stresující zážitek. Personalisté se totiž rádi řídí heslem, že praxe je nejlepší učitelka. Kde na soukromých vysokých školách získáte kromě biflování i tolik ceněné dovednosti v oboru? Vybrali jsme těchto 6 prakticky zaměřených oborů. 1. Literární tvorba Kde: Literární akademie Kdo v sobě objevil umělecké sklony a chtěl … číst více

Troufnete si? 5 oborů s nejtěžšími přijímačkami

Vysněnou školu už máte, teď ještě se na ni dostat. Přečtěte si, u kterých oborů je tradičně nejtěžší projít přijímacím řízením. » 2 minuty čtení « ↑ Medicína, právo, sport, herectví či psychologie. Přijímačky na tyto obory nejsou žádná „dávačka”. 1. Umělecké obory Talentové zkoušky. Postrach každého studenta, který rád tvoří a láká ho umělecká … číst více

5x video: Co o sobě natočily české školy?

Mnich, který odchází na Západ, protože tam mají rovnice výsledek. Barokní univerzitní město očima studentského bažanta i mazáka. Pět fakultních postaviček, které vám položí záludnou otázku: už víš, kam půjdeš na vejšku? Podívejte se na videa českých vysokých škol. 1. Univerzita Hradec Králové: Už víš, kam půjdeš na vejšku? 2. VUT Brno: VUT FU – … číst více