Učení nesmí bolet! 8 tipů, jak efektivně studovat

Zkouškové se blíží… Schopnost efektivního učení je královská studentská disciplína. Dostat do hlavy co nejvíce informací v co nejkratším čase zvládnou pouze opravdoví mistři. Kdo chce u zkoušky excelovat, musí poctivě trénovat.

» 2 minuty čtení «

shutterstock_133026965

↑ Jak se učit na zkoušku či maturitu a nezbláznit se? Máme pro vás 8 tipů.

1. Facebook  — semeniště hříchů

Během zkouškového období nebo svatého týdne se lavinovitě šíří zákeřná nemoc. Prokrastinace si mezi studenty nevybírá. Tlustí, hubení, lajdáci, dokonce i šprti, všichni jsou v ohrožení. Kdo se chce epidemii vyhnout, musí si stanovit pevný řád. Vstávejte každý den ve stejný čas. Rozvrhněte si učební látku dopředu. Naplánujte si pauzy. Zapomeňte, že existují sociální sítě. Pokud to s učením myslíte vážně, vytiskněte si všechny materiály na papír. Vyhnete se tak ďáblově pokušení v podobě internetu.

2. Udělejte si kancelář

Většině svodů k prokrastinaci se vyhnete, když si založíte improvizovanou učební kancelář. Najděte si klidné místo bez rušivých elementů. Může to být obyčejné křeslo, deka na louce, knihovna, chalupa, zkrátka cokoli. Jde o to, abyste celý den neleželi v pyžamu v posteli. Přesunem do „kanceláře“ se tělo a mozek aktivuje k vyšším výkonům.

3. Opakování matka moudrosti

Všichni vědí, že opakované pročítání textu pomáhá zapamatování. Jenže čtením téhož odstavce stále dokola se maximálně zblázníte. Správná rekapitulace učiva probíhá v dlouhodobých vlnách. Co jeden den dostanete do hlavy, si zopakujte až ten následující.

4. Vysvětlujte

Opakování učiva je chvályhodné, ale největších úspěchů dosáhnete, když látku vysvětlujete svými slovy imaginárnímu zkoušejícímu. Obyčejné biflování se posune o úroveň výš. Člověka tento postup donutí přemýšlet. Všechny poznatky si dáte do souvislostí a logických celků. Ačkoli je metoda vysvětlování časově náročná, jedná se o jeden z nejefektivnějších způsobů učení.

5.  Odfrkněte si

Najít si čas sám na sebe dokáže pod tíhou blížícího se termínu málokdo. Pokud se chcete efektivně učit, relaxujte. Každý odpočívá po svém. Někomu pomůže běhání v přírodě, další se odreaguje posezením s přáteli, jiný u Xboxu. Ať už je váš koníček jakýkoli, nahromaděný stres musíte vybít, jinak vám exploduje hlava.

6. Místo biflování mnemotechnické pomůcky

Ošálit zapomnětlivost našeho mozku, jde pomocí jednoduchých slovních hrátek. Díky nim si dokážeme odvodit pořadí přemyslovských panovníků (Břéťa Sobě Vrátil Vládu), zapamatovat periodickou tabulku prvků (ó slečno sejměte tenkou podprsenku) nebo z fleku vypálit poloměr naší planety (šetři se osle). Některé říkánky jsou natolik vlezlé, že vám v hlavě zůstanou nadosmrti.

7. Mějte se rádi

Když otevřete učebnici a okamžitě vám začne padat hlava, jedná se o jasný signál, že mozek potřebuje odpočinek. Přemáhání nikam nevede. Nedostatek odpočinku snižuje koncentraci. Navíc ve spánku mozek zpracovává získané poznatky a ukládá je do dlouhodobé paměti.

8. Tělo není pokusná chemická laboratoř

Pilulky se za vás na zkoušku nenaučí. Na druhou stranu vhodně zvolené doplňky stravy mohou zmírnit únavu. Na mozek příznivě působí například ginkgo. Má blahodárný vliv na jeho prokrvení. Tím se zvyšuje schopnost soustředění. V období jak fyzického, tak psychického vypětí tělo potřebuje hořčík. Snižuje stres a přispívá k dobré psychické pohodě. Guarana vás zase udrží ve střehu.

Jan Hruška

Další články k tématu

Nevzali vás na školu? Poradíme, kdy má smysl odvolání

Když dostanete z vysoké školy vyrozumění, že vás nepřijali, prvními pocity mohou být zklamání, marnost i vztek. Někdy do vašeho výkonu při přijímacích zkouškách zasáhnou věci, které nemůžete ovlivnit – horko, hluk, nejasná formulace otázek. Ještě ale není vše ztraceno – můžete se odvolat. ↑ Poradíme vám, co napsat do odvolání na vysokou školu. Všichni se … číst více

Ahoj bažante, vítej na vysoké aneb Co vás čeká první rok

Začátek vysokoškolského života je plný seznamovacích párty a probdělých nocí. Na straně druhé na vás dolehne tíha povinností, přednášek a cvičení. Přečtěte si našeho průvodce pro prváky, ať vaše vystřízlivění z prvních opojných dní svobody neskončí těžkou kocovinou. Jak probíhá zápis Zápis je vaše první seznámení se školou. Může vám trochu narušit plány, protože se koná … číst více

5x video: Co o sobě natočily české školy?

Mnich, který odchází na Západ, protože tam mají rovnice výsledek. Barokní univerzitní město očima studentského bažanta i mazáka. Pět fakultních postaviček, které vám položí záludnou otázku: už víš, kam půjdeš na vejšku? Podívejte se na videa českých vysokých škol. 1. Univerzita Hradec Králové: Už víš, kam půjdeš na vejšku? 2. VUT Brno: VUT FU – … číst více

Ještě je čas. Fakulty, které berou i v dubnu

Zaspali jste, když se v únoru podávaly přihlášky na vysoké školy? Ještě není úplně pozdě. Tyto fakulty veřejných škol o vaši přihlášku stojí i v dubnu! » 2 minuty čtení « ↑ Ještě stíháte. Na některé fakulty se dá přihlásit ještě do konce dubna. Vysoká škola ekonomická v Praze Podnikohospodářská fakulta: do 30. dubna 2015 … číst více