Zkouškové se blíží… Schopnost efektivního učení je královská studentská disciplína. Dostat do hlavy co nejvíce informací v co nejkratším čase zvládnou pouze opravdoví mistři. Kdo chce u zkoušky excelovat, musí poctivě trénovat.
» 2 minuty čtení «
↑ Jak se učit na zkoušku či maturitu a nezbláznit se? Máme pro vás 8 tipů.
1. Facebook — semeniště hříchů
Během zkouškového období nebo svatého týdne se lavinovitě šíří zákeřná nemoc. Prokrastinace si mezi studenty nevybírá. Tlustí, hubení, lajdáci, dokonce i šprti, všichni jsou v ohrožení. Kdo se chce epidemii vyhnout, musí si stanovit pevný řád. Vstávejte každý den ve stejný čas. Rozvrhněte si učební látku dopředu. Naplánujte si pauzy. Zapomeňte, že existují sociální sítě. Pokud to s učením myslíte vážně, vytiskněte si všechny materiály na papír. Vyhnete se tak ďáblově pokušení v podobě internetu.
2. Udělejte si kancelář
Většině svodů k prokrastinaci se vyhnete, když si založíte improvizovanou učební kancelář. Najděte si klidné místo bez rušivých elementů. Může to být obyčejné křeslo, deka na louce, knihovna, chalupa, zkrátka cokoli. Jde o to, abyste celý den neleželi v pyžamu v posteli. Přesunem do „kanceláře“ se tělo a mozek aktivuje k vyšším výkonům.
3. Opakování matka moudrosti
Všichni vědí, že opakované pročítání textu pomáhá zapamatování. Jenže čtením téhož odstavce stále dokola se maximálně zblázníte. Správná rekapitulace učiva probíhá v dlouhodobých vlnách. Co jeden den dostanete do hlavy, si zopakujte až ten následující.
4. Vysvětlujte
Opakování učiva je chvályhodné, ale největších úspěchů dosáhnete, když látku vysvětlujete svými slovy imaginárnímu zkoušejícímu. Obyčejné biflování se posune o úroveň výš. Člověka tento postup donutí přemýšlet. Všechny poznatky si dáte do souvislostí a logických celků. Ačkoli je metoda vysvětlování časově náročná, jedná se o jeden z nejefektivnějších způsobů učení.
5. Odfrkněte si
Najít si čas sám na sebe dokáže pod tíhou blížícího se termínu málokdo. Pokud se chcete efektivně učit, relaxujte. Každý odpočívá po svém. Někomu pomůže běhání v přírodě, další se odreaguje posezením s přáteli, jiný u Xboxu. Ať už je váš koníček jakýkoli, nahromaděný stres musíte vybít, jinak vám exploduje hlava.
6. Místo biflování mnemotechnické pomůcky
Ošálit zapomnětlivost našeho mozku, jde pomocí jednoduchých slovních hrátek. Díky nim si dokážeme odvodit pořadí přemyslovských panovníků (Břéťa Sobě Vrátil Vládu), zapamatovat periodickou tabulku prvků (ó slečno sejměte tenkou podprsenku) nebo z fleku vypálit poloměr naší planety (šetři se osle). Některé říkánky jsou natolik vlezlé, že vám v hlavě zůstanou nadosmrti.
7. Mějte se rádi
Když otevřete učebnici a okamžitě vám začne padat hlava, jedná se o jasný signál, že mozek potřebuje odpočinek. Přemáhání nikam nevede. Nedostatek odpočinku snižuje koncentraci. Navíc ve spánku mozek zpracovává získané poznatky a ukládá je do dlouhodobé paměti.
8. Tělo není pokusná chemická laboratoř
Pilulky se za vás na zkoušku nenaučí. Na druhou stranu vhodně zvolené doplňky stravy mohou zmírnit únavu. Na mozek příznivě působí například ginkgo. Má blahodárný vliv na jeho prokrvení. Tím se zvyšuje schopnost soustředění. V období jak fyzického, tak psychického vypětí tělo potřebuje hořčík. Snižuje stres a přispívá k dobré psychické pohodě. Guarana vás zase udrží ve střehu.
Jan Hruška