Práva, IT, grafika, medicína: kolik si vyděláte po škole?

„To tě přece neuživí,” zrazují vás možná rodiče od podání přihlášky na nějaký méně lukrativní obor. Je to sice otrava, ale možná mají pravdu. Zvážit, jaké vás za pár let čekají výdělky, k výběru vysoké školy prostě patří. Trochu jsme vám to usnadnili a podívali se na nástupní platy v těchto 6 atraktivních oborech: IT, práva, ekonomie, grafika, lékařství a učitelství.

shutterstock_168936308

↑ Učitelka, právník, IT specialista: kolik si vydělají čerství absolventi? Víme to!

1.  IT obory a aplikované vědy

» Školy, kde se dá studovat technika a informatika

Studiem IT a aplikovaných věd velmi zvýšíte šanci na to, že práci nebudete muset hledat. Naopak − firmy budou lovit vás. Digitální éra vytváří silnou poptávku po IT specialistech, zejména programátorech.

A nástupní plat? Špatně se mít rozhodně nebudete. Není výjimkou, že jako programátor hned od začátku dosáhnete na 35.000 – 50.000 Kč čistého.

Pokud prokážete svoji kvalitu a cit pro tvoření kódu, pochlubíte se smysluplnou praxí při škole nebo jste založili vlastní start-upový projekt, firmy vám rády přiklepnou opravdu slušný plat. Na věku vůbec nezáleží.

Jako absolventi IT máte také velkou šanci, že se za prací podíváte od ciziny nebo se stanete součástí mezinárodních týmů a projektů.

2. Bílé límečky aneb Čas advokátů

» Školy, kde se dají studovat práva

Česká ekonomika nyní roste, s čímž souvisí i velký apetit investorů. Obchodní transakce nejen v Česku dosahují závratných výšin a těží z toho také právníci, jejichž služeb je obchodníkům třeba.

Koncipientské platy se po absolvování práv pohybují sice do 30.000 Kč hrubého, ale s praxí a doděláním advokátských zkoušek se posunete s platem podstatně nahoru. Důležitá je však volba zaměstnavatele: větší šanci na atraktivní práci i příjem máte u větších renomovaných advokátních kanceláří nebo u poboček zahraničních advokátů.

3. Ekonomické obory

» Školy, kde se dá studovat ekonomie a management

S diplomem z VŠE v Praze nebo jiné ekonomické fakulty nemějte o práci strach. S dobrou kondicí ekonomiky se otevírá velký prostor pro poradenské společnosti, které pomáhají firmám projít složité obchodní transakce.

Firmy z takzvané Velké čtyřky, ale i další konzultantské společnosti lační právě po absolventech ekonomických oborů, protože si je doslova vytesají z kamene k obrazu svému.

Platy jsou již od začátku velmi ucházející a přesahují 30.000 Kč s potenciálem brzkého růstu.

V auditu, daňovém poradenství či management consultingu se nabízí i velký prostor pro kariérní postup. Od juniorních poradců se brzy můžete propracovat k vedení menšího týmu, zahraniční stáži a podobně.

4. Grafika

» Školy, kde se dá studovat design a grafika

Po kreativcích je velký hlad hlavně v on-line prostředí. Ohledně uplatnění platí, že většina dobrých designérů působí na volné noze a firmy si je najímají na projekty. Pokud ale preferujete jistotu, agentury nabízejí dostatek příležitostí začínajícím grafikům. Odměna je závislá na vaší šikovnosti, hodinové sazbě a počtu projektů, které zvládnete.

Zejména na volné noze je odměna nepravidelná a její výše pohyblivá. V začátcích si vyděláte třeba jen nižší desítky tisíc, ale ti nejlepší se zkušenostmi si časem dokáží vydělat podobně jako top manažeři ve firmách.

5. Lékařství – sázka na jistotu

» Školy, kde se dá studovat medicína

„Andělům v bílých pláštích“ se v Česku téměř nemůže přihodit, že by nenašli uplatnění. Horší zprávou jsou výdělky mladých lékařů ve státních nemocnicích. Ty jsou dány tabulkovým systémem a čistý nástupní plat se pohybuje jen kolem 15.000 Kč čistého.

Ovšem po roce až dvou praxe, s nočními službami a odměnami se plat lékaře v krajských městech může vyšplhat až ke 40.000 Kč. Na menších městech nárůst tak rychlý není. S atestacemi a přibývajícími zkušenostmi finanční ocenění doktorů roste.

6. Lektoři a učitelé

» Školy, kde se dá studovat učitelství

Po vystudování pedagogické fakulty můžete zvolit buď variantu na jistotu, tedy práci ve státním školství, kde se ovšem s nástupním platem nedostanete nad 20.000 Kč čistého. Druhou možností je spolupráce se soukromou vzdělávací společností.

Poptávka po firemním vzdělávání a touha lidí učit se jazyky přinášejí soukromým školám a lektorům zajímavé příležitosti. Platově si v komerčním sektoru také polepšíte a již při nástupu může vaše ohodnocení dosáhnout 30.000 Kč měsíčně.

Jiří Kocourek

Další články k tématu

Fakulty, které za studium zaplatí vám

Studentské slevy a výhody, ubytovací, sociální či prospěchové stipendium. To je jen příklad finančních úlev, na které mohou čeští vysokoškoláci dosáhnout – a které celkem běžně také využívají. Některé fakulty jdou však s finančními lákadly ještě dál: na jistý obnos lze dosáhnout třeba už během přijímaček. » 3 minuty čtení « ↑ Lákavá odměna. Na některých … číst více

17 věcí, které chápete, když studujete dvě školy naráz

„Co si mám vybrat? A co když zkusím studovat oboje? Někteří lidi to tak dělají a jde to, ne?“ Pokud patříte mezi ty, kdo si tohle taky kdysi řekli, asi se najdete v následujících řádcích. » 3 minuty čtení « ↑ Bacha, kryj se! Dvoje zkoušky, dvoje seminárky, dvoje diplomky…  1. Být někde včas je buržoazní … číst více

Co dělat u zkoušek, když se ocitnete v úzkých?

Přijímačky, maturita, státnice. Vytáhli jste si špatně, nevíte, co po vás učitel chce, a nebo vás nemá rád a snaží se vás potopit. Co s tím? » 2 minuty čtení « ↑ To bylo na straně 135 vlevo dole, no vážně, ještě včera jsem to uměl! Ale to jsme nebrali… Zkoušky jsou dost velký stres … číst více

BIBS boduje v žebříčku zaměstnanosti absolventů. Mezi českými školami je na sedmé příčce

Vysoká škola BIBS je sedmou nejúspěšnější českou vysokou školou dle zaměstnanosti absolventů. Výsledek vyplývá z analýzy, v níž Český rozhlas srovnával více než šedesát tuzemských škol. BIBS je zároveň jednou z pouhých dvou mimopražských škol, které se umístily v nejlepší desítce. První příčka mezi všemi vysokými školami v Brně a sedmá v celorepublikovém srovnání – takového skóre dosáhl BIBS … číst více