Jak se připravit na online pohovor

Firmy i v aktuální situaci nabírají a stále častěji k tomu využívají online pohovory. Tato možnost se již stala nedílnou součástí náboru. Abychom vám pomohli se na online pohovor připravit, vytvořili jsme manuál, jak v nich uspět.

Jak se připravit na online pohovor

Jak se připravit na online pohovor

1. Nalaďte se

Doma sice občas můžete mít pocit, že se nemusíte tolik snažit, že je všechno v klidu, protože jste přece doma. Pro pohovor ale potřebujete trochu jiný mindset. Představte si, že jsme na pohovoru ve firmě. K tomu výborně poslouží vytvoření pracovního „koutku“, který bude také vaší vizitkou v případě video hovoru. Zkontrolujte si předem co kamera zabírá – špinavé prádlo nebo neustlanou postel personalista vidět nemusí.

2. Prověřte techniku

Pohovor online pro vás může být zkouškou technické zdatnosti. Možná program, ve kterém bude probíhat moc dobře neznáte, seznamte se s ním předem. Odzkoušejte kvalitu vašeho připojení k internetu, kameru a zvuk, ať prvních deset minut nestrávíte tím, že budete hledat vhodné nastavení. Nezapomeňte na dostatečné nabití přístroje, ať vás v polovině pohovoru nezradí baterka. Nepřipraveností a technickou nejistotou rozhodíte hlavně sami sebe. Pokud se spojení nepodaří v daném programu navázat, tak většina personalistů využije Skype či WhatsAppu či starý dobrý telefonát.

3. Ptejte se

Při online pohovoru je důležité bavit se o věcech, které byste jinak postřehli už při osobní návštěvě, ať máte představu o běhu firmy a její kultuře. Při osobním setkání firmu a její kulturu pozorujete již od vstupu na recepci, a tak si dokreslujete obrázek o firmě. Otázky k samotné náplni práce by vám měli dát stejný obrázek jako při osobním setkání. Výhodou je, že můžete mít na počítači otevřený inzerát a své poznámky, a tak nezapomene na nic pro vás důležitého.
» Tipy, na co se můžete zeptat načerpáte na Atmoskop.cz.

4. Využijte výhod domova

Domácí pohovor má své výhody. Můžete si v klidu připravit poznámky, které byste normálně nechtěli mít s sebou, v nich mít svoje napsané dotazy nebo informace, co byste k určitým částem svého CV chtěli zmínit. Nepodceňte přípravu oblečení. I když nemusíte tolik řešit, co si vzít na sebe, přece jen se z pyžama převlékněte. Na dobu pohovoru si vytvořte co nejklidnější prostředí (bez štěkajících mazlíčků a vyrušování od dětí). Většina personalistů s vámi dělá pohovor z domova a dokážou se tak do vaší situace vžít a pochopit ji.

Online pohovory se staly součástí výběrových řízení. V prvních kolech mohou ušetřit hodně času oběma stranám. Personalisté si uvědomují, že osobní kontakt je obtížně nahraditelný, a tak se většinou snaží, aby zájemcům co nejvíce přiblížili pracovní prostředí i na dálku. V praxi to znamená, že ačkoli struktura pohovoru jako takového se výrazně nezměnila, jdou více do detailu v rámci popisu firemní kultury a atmosféry.

A pokud nemáte před sebou právě žádný pohovor, tak doporučujeme využít času a prostoru, který máte. Důkladně si projděte nabídky na jobs.cz a odpovídejte jako nikdo jiný. Držíme palce.

Další články k tématu

3 dobře míněné věci, kterými si pokazíte pohovor

„Cesta do pekla je dlážděna nejlepšími úmysly,“ zní známé rčení. Platí to i pro pracovní pohovor. Myslíte si, že jste skvěle připraveni, ale první dojem si můžete pokazit. Třeba těmito věcmi, které byly původně myšleny dobře. 1. Přehnaná řeč těla Všude se přece píše, jak je důležitý oční kontakt, úsměv, rovná záda, pevný stisk ruky… … číst více

Těchto 10 otázek by vás mohlo zaskočit. Připravte se na ně

Jak jste řešili konflikt s naštvaným klientem? Co jste udělali, když vám kolega nedodal slíbené podklady? I takové otázky mohou na pohovoru zaznít. Personalisty totiž zajímá, jak reagujete v konkrétních pracovních situacích − včetně těch vypjatých. Udělají si obrázek o vašem typickém způsobu jednání a uvažování. Přečtěte si naše tipy, jak se na takové otázky … číst více

Jak si na pohovoru vyjednáte pěknou mzdu

Jednání o tom, kolik budeme vydělávat, může být leckomu nepříjemné. Jedna věc je ale jasná: kolik peněz si při nástupu vyjednám, tolik pak budu mít. Pravdou totiž je, že zatímco ve stávající práci dosáhneme meziročního zvýšení mzdy maximálně v jednotkách procent, při změně zaměstnání to může být i několikrát více. Jak na to, abyste si opravdu … číst více

Jak vyzrát na druhé (a jakékoliv další) kolo pohovoru

Prošli jste prvním kolem výběrového řízení a pozvali vás k dalšímu? Vyhráno ještě nemáte. Mohou vás čekat pohovory, testy, netradiční metody. V čem je druhé (nebo jakékoliv další) kolo specifické? Jak se připravit a jak si pojistit, že jím projdete bez ztráty kytičky? Druhé kolo nepodceňte Každá firma pojímá nábor nových zaměstnanců jinak. Někde budou chtít jen … číst více