Jak se lépe učit: Jste Pozorovatel, Posluchač nebo Hybatel?

Pokud víte, jaký jste studijní typ, příprava na zkoušku, písemku nebo jednání bude mnohem snazší. Udělejte si test a zjistěte, který ze smyslů je vám při učení největší oporou. Pak už po hodinách zírání do učebnice nezažijete pocit, že jste svůj studijní čas promrhali.

Tak jako se lidé dělí na introverty a extroverty, choleriky a flegmatiky, liší se i v tom, jak se učí. Někdo více spoléhá na obrazy, někdo na zvukové vjemy a další si potřebuje všechno vyzkoušet a osahat. Obecně platí, že nejvíce se naučíte, když jsou zapojeny všechny smysly. Můžete přečíst stovky receptů, ale jen to z vás dobrého kuchaře neudělá.

TEST: Jaký jste studijní typ?

Pomáhá vám při učení především zrak, sluch nebo hmat? Udělejte si test a zjistěte, do které skupiny patříte a co vám pomůže pro lepší učení. Z nabízených možností vyberte tu, která je vám nejbližší. Na konci jednotlivé odpovědi sečtěte a zjistěte výsledek.

1. Když dostanete nový fotoaparát:

a) přečtete si návod

b) požádáte někoho o radu

c) ihned jej vyzkoušíte

 

2. Ztratili jste se v cizím městě:

a) podíváte se do mapy

b) zeptáte se na cestu místních

c) dáte na svou intuici a pokusíte se najít cestu sami

 

3. Při vaření neznámého jídla:

a) přečtete si recept

b) zavoláte o radu známému

c) vaříte dle své intuice

 

4. Když někomu vysvětlujete novou věc:

a) napíšete mu návod

b) řeknete mu, jak na to

c) nejdříve mu to ukážete a pak jej necháte si to vyzkoušet

 

5. Spíše byste řekli:

a) umím si představit, co tě potkalo

b) řekni, co tě trápí

c) vím, jak se cítíš

 

6. Spíše byste řekli:

a) ukaž mi

b) řekni mi

c) nech mě, ať si to vyzkouším

 

7. Spíše byste řekli:

a) sleduj mě

b) poslouchej mě

c) vyzkoušej si

 

8. Při výměně vadného zboží:

a) dáváte přednost e-mailové komunikaci

b) raději telefonujete

c) zanesete zboží na prodejnu

 

9. Ve volném čase rádi:

a) chodíte do kina, divadla a galerií

b) posloucháte hudbu a chodíte na koncerty

c) sportujete nebo něco tvoříte

 

10. Blízkým rádi kupujete:

a) knihy

b) hudbu

c) nástroje a vybavení

 

11. Když nakupujete, raději:

a) vybíráte pohledem

b) zeptáte se prodavačky

c) zboží si vyzkoušíte

 

12. Při plánování dovolené:

a) spoléháte na knižní průvodce a katalogy

b) zeptáte se známých

c) představujete si, jaké to tam bude

 

13. Při výběru nového auta:

a) čtete recenze

b) diskutujete se známými

c) usilujete o testovací jízdu

Nejvíce odpovědí A: Typ Pozorovatel

Jste vizuální studijní typ. Když chcete někomu sdělit svůj názor, pravděpodobně větu začnete obratem: Vidím to asi takhle. K učení vám pomáhá především zrak. Abyste mohli něco pochopit, musíte si to dokázat představit. Než něco vyzkoušíte, nejdříve pozorujete při práci ostatní. Vyhovuje vám práce s textem, schématy, grafy, obrázky a barevnými vyznačeními – takto si zapamatujete nejvíce informací. Skvělou učební pomůcku pro vás představují myšlenkové mapy a videa.

Nejvíce odpovědí B: Typ Posluchač

Jste auditivní studijní typ. Když chcete někomu sdělit svůj názor, pravděpodobně použijete obrat: Povím ti to asi takhle. Nedělá vám problém udržovat pozornost na přednáškách, snadno si vzpomenete, co jste slyšeli v rádiu. Výborně se učíte během rozhovorů a diskuzí s druhými lidmi, kdy do sebe nenásilně nasáváte nové informace. Dobře se soustředíte, i když kolem hraje hudba. Při učení vám pomůže, když si text budete číst nahlas, budete nové znalosti vysvětlovat někomu jinému nebo s ním o tématu diskutovat.

Nejvíce odpovědí C: Typ Hybatel

Jste kinestetický studijní typ. Když chcete někomu sdělit svůj názor, pravděpodobně řeknete: Pochopil jsem to asi takhle. Nové věci nejraději zkoušíte metodou pokus-omyl. Stěží posedíte v klidu, často si hrajete s tužkou, čmáráte na papír a rozkládáte rukama. Dobře vnímáte, pokud lektor něco prakticky demonstruje nebo přehrává scénky. Rádi pracujete na projektech, protože si během nich můžete nové znalosti hned ověřit v praxi. Při práci s textem si zvýrazňujte stěžejní části, kreslete schémata, klidně i choďte po pokoji, když vám to vyhovuje.

Kurz vybírejte s ohledem na svůj typ

Popsané učební styly představují jeden z mnoha přístupů k učení dospělých. Uvědomit si, jak se učíte, vám může prospět nejen při samostudiu, ale i při výběru kurzů a školení, případně jejich hodnocení. Dobří lektoři a učitelé dbají nejen na množství a kvalitu informací, ale i na způsob, jakým zapojují účastníky do výuky.

Proto mezi nejlepší přednášky a kurzy patří ty, ve kterých výklad lektora střídá praktické cvičení, samostatná práce, video ukázka, diskuze ve skupinách a jiné interaktivní formy zapojení studentů.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Inspirujte se: pět nápadů, díky kterým škola nemusí nudit

Představte si, že byste si už od svých sedmi let rozhodovali co, kdy a jak se budete učit. Pokud by se vám nechtělo do školy, domluvili byste se s ostatními a prostě byste výuku vynechali. Ve škole byste se tak kromě znalostí přirozeně učili i samostatnosti, toleranci, umění dohodnout se s ostatními a zdravě si věřit. Co … číst více

Pro studenty: jak získat praxi, kterou firmy ocení?

Jak zaujmout zaměstnavatele, když právě končíte školu a kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem životopise zeje prázdnotou? Podle výzkumu, který mezi absolventy a firmami pravidelně pořádá kariérní portál Jobs.cz, zaměstnavatele kromě vystudovaného oboru nejvíce zajímá právě praxe v oboru. Co máte ale dělat, když vás na brigádě pustí tak akorát ke kopírce? Jednou z možností je … číst více

Naučte se: jak za minutu říct, kdo jste a co chcete

Představte si, že jste navštívili odbornou konferenci a během pauzy na kávu potřebujete rychle oslovit jednoho z řečníků. Prohodit pár zdvořilostních vět, předat mu vizitku a pozvat jej na akci, kterou vaše firma pořádá za měsíc. Výtahová řeč Nezdá se to, ale může jít o nesnadný úkol. Ve váš neprospěch hraje omezený čas, rušné prostředí a … číst více

Studentské prázdniny: letní školy v blízkém zahraničí

Letní škola je zajímavá příležitost, jak procvičit jazyky a seznámit se s lidmi z celého světa. Podívali jsme se za hranice k našim sousedům a vybrali nejzajímavější kurzy. Tak co, kam o prázdninách vyrazíte? » 3 minuty čtení « ↑ Vyrazte na prázdninovou školu do Mnichova, Vídně nebo Vysokých Tater. » Německo: Letní mezikulturní akademie Univerzita v Karlsruhe se po … číst více