Jak přeskočit díru v CV (a nezlomit si při tom nohu)

Už je to tady, říkáte si na pohovoru. Mezi lety 2014 a 2019 zeje ve vašem CV díra. Personalista k ní právě došel. Sklápíte oči, žmouláte kapesník… Zbytečně. Mezery ve vašem životopisu nejsou žádné sodomské hříchy, za které byste se museli sebemrskat nebo omlouvat. Při troše šikovnosti je lze i dobře prodat.

Máloco může přibrzdit kariéru tak jako díra v životopisu. Ale nemusí. Pár týdnů či měsíců nehraje vcelku roli, nicméně delší úseky bez pracovního vytížení mohou při pohovoru vzbuzovat nepříjemné otázky. Záleží ovšem, jak je vysvětlíte a své vysvětlení podáte.

Co je zalakovat?

Menší díry v životopisu by se daly možná zahladit. Říkáte si, že přidáte na každé straně pár měsíců a mezera se schová. To je ale riskantní. Zaměstnavatel se o tomhle „posunu“ může dozvědět třeba z různých pracovních dokumentů a budete vypadat, mírně řečeno, velmi nedůvěryhodně.

TIP: Jak sestavit životopis po návratu z rodičovské? Jen pěkně napište, že jste se starali o děti. Během této doby jste přece načerpali řadu zkušeností, time managmentem počínaje a vyjednáváním s obtížnými „klienty“ konče.

Stejně krátkozraké je snažit se zamaskovat díru tak, že nebudete do CV uvádět spolu s roky i měsíce, od kdy do kdy jste někde pracovali. Protože se běžně ohraničení pouze roky nepoužívá, leda na sebe upozorníte a spíš vzbudíte podezření, že schováváte pašování drog nebo neclených plyšáků z Číny.

Pravda vítězí

Mezeru mezi dvěma stálými zaměstnáními do životopisu proto popravdě uveďte a napište k ní, co jste v tu dobu dělali. Například:

5/2019 – 3/2020    Péče o nemocného příbuzného – zajišťování celodenní péče, komunikace s lékaři, vyřizování administrativy spojené s dávkami apod.

5/2019 – 3/2020   Část této doby jsem byl/a registrována na úřadě práce, později jsem měla různé příležitostné zakázky, například tvorba webových stránek pro dodavatele kávy.

5/2019 – 3/2020    Cestování po Itálii, střídání různých brigád, například obsluha v cukrárně.

Jestliže jste během pauzy absolvovali nějaké kurzy, uveďte je do CV také. Ideálně ty, které se vážou k pozici, o níž se ucházíte.

5/2019 – 3/2022    Rodičovská dovolená, absolvování kurzu Práce s excelem IV. aneb co v příručkách nenajdete, zdokonalování se v angličtině.

Nemalujte čerty

Doba, kdy se člověk ocitl bez stálého zaměstnání, pokud to není jeho volba nebo nepečuje o člena rodiny, nebývá zrovna příjemná. Jestli jste si během této životní etapy prošli peklem, nemalujte o tom na pohovoru čerty. Raději se zaměřte na to, čemu jste se místo placené práce věnovali.

Přirozeně musíte uvést něco konstruktivního. Že jste zůstávali půl dne v pyžamu, ládovali se sladkostmi a sjížděli jeden seriál za druhým, raději vynechejte. Daleko lepší je uvést nějaké to sebevzdělávání (i když to bylo třeba jen pár minut denně). Můžete přihodit třeba i to, že jste vylepšovali dům nebo se vrhli na vaření exotické kuchyně.

Ze slabiny přednost

Zkuste z toho rovnou vytěžit nějakou zkušenost nebo kompetenci, kterou jste získali a která se vám teď bude hodit v zaměstnání. Trpělivost, nutnost postupovat přesně podle návodu nebo naopak schopnost změnit plán, když se ukázalo, že zeď, kterou jste chtěli zbourat, je nosná.

Péče o blízké, ať už dítě nebo dospělého, člověka posouvá. Nejen lidsky, ale i z hlediska plánování, improvizace a především efektivity. Úkoly, které vám dřív zabíraly půl dne, jste najednou museli zvládnout za podstatně kratší dobu. Postupy, které se osvědčily, jako je uspávání, přestaly najednou fungovat a bylo potřeba je změnit. Vylíčíte-li tuto dobu takto, najednou to není kariérně „ztracený“ čas.

Čelte tomu s hrdostí

O mezerách v životopisu mluvte klidně a sebevědomě. Neklopte oči, jako by vás přistihli při něčem nekalém. Budete-li se ošívat a tvářit se, že je to problém, personalista tento dojem skutečně může získat. Zcela zbytečně.

Nebojte se děr ve svém CV a koukněte na moře nabídek na Jobs.cz. Je tam z čeho vybírat.

 

Další články k tématu

Tipy od personalistky. Jak zaujmout, aby vás pozvali na pohovor?

První dojem je jenom jeden, říká se. Při hledání práce ho ale vytváříte hned několikrát. Poprvé při psaní životopisu. Podruhé když vám personalista volá, aby vás poznal trochu blíž. A prvotní sympatie spolehlivě zničí, když do telefonu zníte překvapeně a zmateně, protože si nedokážete uvědomit, z jaké firmy vám vlastně volají a proč. Šanci udělat … číst více

Co psát a nepsat do CV nebo jak se chovat na pohovoru, když je vám přes 50 let?

5 minut čtení Není fér házet všechny lidi nad 50 let do jednoho pytle. Každý člověk je jedinečný a stejně tak jeho schopnosti a vlastnosti. Na trhu práce se na ně ovšem jako na jednolitou skupinu často pohlíží a je pravda, že padesátníci a starší uchazeči hledají práci obtížněji než lidé z jiných věkových skupin. … číst více

Chtějí si vás proklepnout po telefonu? Jen ať to zkusí. Budete připraveni!

Stojíte v přeplněné tramvaji a usměrňujete dva hádající se potomky. Do toho telefon z neznámého čísla. Volajícího sotva slyšíte. „Bude to jen pár otázek,“ zachytíte pouze. V tu chvíli netušíte, že se firma, kam jste poslali CV, rozhodla si vás proklepnout po telefonu. Možná vám to hned nedojde a rovnou zařvete do sluchátka, že na průzkumy trhu zásadně … číst více

Já a moje značka (nejen CVčko)

Možná si říkáte, proč se vůbec osobním brandem – tedy tím, jak se prezentuji – zabývat, když za vás mluví vaše práce a výsledky. Ale bez toho abyste o nich daly vědět, o nich mnoho lidí vědět nebude. Téma osobního brandu v online prostředí nabývá na důležitosti posledních několik let. A v aktuální situaci, kdy … číst více