Jak poznáte, že se vám v nové práci bude líbit

Personalisté mají nos na to, jak poznat nejlepšího uchazeče. Ale jak poznáte vy, že se vám v dané firmě bude dobře pracovat, navíc když v ní strávíte maximálně hodinu, a to ještě v jedné kanceláři? Dali jsme dohromady pár tipů, jak si udělat pestřejší obrázek.

Náplň práce: co vlastně budete dělat?

Připadá vám, že tohle už je ohraná písnička – je přece jasné, že se před pohovorem podíváte na inzerát a přečtete si veškeré informace. Nezapomínejte však, že „papír“ snese hodně (vzpomeňte si, co všechno jste napsali do životopisu).

Využijte osobní setkání k tomu, abyste si vyjasnili konkrétní úkoly, zodpovědnosti a získali další důležité informace. Pokud na pohovoru kromě personalisty sedí také váš budoucí přímý nadřízený, ptejte se na jeho očekávání. Když si očekávání sjednotíte ještě během výběrka, nebudete po nástupu zklamaní.

Na co se budoucího šéfa zeptat:

  • Jak vypadá úspěch na této pozici?
  • Jaký úkol byl v poslední době „oříškem“ na této pozici?
  • Jaké znalosti, dovednosti a zkušenosti by měl mít ideální uchazeč?

↑ Na pohovoru se ptejte na všechno, co vás o práci a firmě zajímá.

Lidé ve firmě: jak se k sobě chovají?

Jakmile vstoupíte na firemní recepci, sledujte nejen to, jak se zaměstnanci firmy chovají k vám, ale také jakým způsobem komunikují mezi sebou. Ozývá se z kuchyňky uvolněný a přátelský smích? Nebo na vás hned po vstupu padla dusná atmosféra?

Všimněte si také, jak jsou lidé oblečeni (formálně či neformálně) a jak jsou vybavené kanceláře. Pozorování by vám samo o sobě stačit nemělo. Během pohovoru se ptejte:

  • Jak vypadá tým, ve kterém budu pracovat?
  • Jaké v něm panují vztahy?
  • Kdo bude můj nejbližší kolega? Řekněte mi něco o něm.
  • Kdo bude můj přímý nadřízený?
  • Proč z pozice odchází člověk, který ji v současné době zastává?

» 21 otázek, které na pohovoru položte VY

Firemní kultura: jaké to tam je?

Tak, jako je každý člověk unikátní osobnost, je i firemní kultura něco jedinečného, co formuje danou společnost a její zaměstnance.

Informace o tom, jaká firma ve skutečnosti je, můžete získat od známých a přátel, kteří společnost znají a pracují v ní. Řeknou vám nejen to, jaké jsou firemní večírky nebo jak je vnímáno oddělení, kam máte nastoupit.

A pokud takového známého nemáte, proklepněte si firmu na webu Atmoskop.cz. Ten sbírá recenze na firmy od lidí, kteří v nich skutečně pracují nebo pracovali. Web získal už přes 94 tisíc hodnocení od zaměstnanců.

Během pohovoru s personalistou či potencionálním šéfem se pak můžete doptat na to, co jste si o firmě přečetli. Spousta uchazečů to tak dělá a díky tomu z pohovoru odcházejí s mnohem lepší představou.

Kdy a co za to: nástup, odměna

Mezi „provozní“ otázky patří třeba dotazy směřující k datu nástupu a finanční odměně. Odpovědi na tyto otázky jsou důležité pro všechny zúčastněné stany, a proto pokud nepřijdou od personalisty, ptejte se na ně na konci pohovoru vy.

  • Jaká je vaše představa o tom, kdy bych měl/a nastoupit?
  • Rád/a bych se zeptal/a na finanční ohodnocení této pozice.

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Zkuste tohle a budete na pohovoru za hvězdu

Můžete se připravit na jedničku s hvězdičkou, ale stejně to nemusí stačit. Na pracovních pohovorech jde totiž i o „chemii“. To, jak na personalistu a manažera zapůsobíte, můžete ovlivnit třeba takto. 1. Tahák – osvědčený přítel Ve škole nás za taháky hubovali. Jenže už dávno nejsme děti. Donést si na pohovor „tahák“ je naprosto v pořádku. Samozřejmě … číst více

Co riskujete, když bez omluvy nepřijdete na pohovor

Firma vás pozvala na pohovor, ale mezitím jste kývli na jinou nabídku nebo se vám termín přestal hodit. Jasně, to se stává. Spousta lidí to bohužel řeší tak, že se nijak neomluví a na pohovor prostě nepřijdou. Možná si říkají: „No a co, stejně v té firmě nebudu pracovat.“ Nebo: „Určitě si pozvali víc lidí, moje … číst více

Trénink na pohovor: tyto otázky na 99 % padnou

Dostali jste pozvání na pohovor a přemýšlíte, co vás čeká. Známí vás zahrnuli historkami o tom, na jaké ošemetné otázky se jich personalisté ptali. Každý personalista i pohovor je jedinečný. Následující otázky vás však neminou, protože se týkají konkrétních pracovních zkušeností. Připravte se na ně. Ať vás personalista nezaskočí Platí zlaté pravidlo „štěstí přeje připraveným“. … číst více

10 otázek, které by vás mohly zaskočit. Připravte se na ně

Jak jste řešili komunikaci s naštvaným klientem? Co jste udělali, když vám kolega nedodal slíbené podklady? I takové otázky mohou na pohovoru zaznít. Personalisty zajímá, jak jste řešili konkrétní situace, včetně těch vypjatějších. Udělají si obrázek o vašem typickém způsobu jednání a uvažování. Povězte, jak to tehdy bylo Těmto otázkám se říká behaviorální, protože zjišťují konkrétní … číst více