Jak podnikat na rodičovské dovolené

Když se Haně Krejčí narodilo druhé dítě, chtěla si mateřství užít. Zároveň se ale nechtěla vzdát práce. Vyřešila to startem vlastního podnikání. Vymyslela Baby Office – sdílenou kancelář pro rodiče s malými dětmi.

matkadite

Rodiče mohou v Baby Office pracovat a o jejich děti mezitím pečuje vyškolený personál. Na projekt Hany Krejčí se postupně začaly nabalovat další aktivity – vzdělávání a osobnostní rozvoj rodičů nebo personální agentura, která cílí na vyhledávání pružných pracovních úvazků.

Přihlaste se do Rozjezdů od 25.3. do 5.5.

Nápad na Baby Office Haně Krejčí loni vynesl vítězství v pražském kole soutěžního projektu T-Mobile Rozjezdy.Ten je určen začínajícím podnikatelům, zejména těm drobným, kteří startují vlastní byznys. Nový ročník Rozjezdů se spouští právě nyní – svůj projekt můžete od 25. března do 5. května 2013 přihlásit a soutěžit o některou z lákavých cen, které vám pomohou při startu podnikání. Portál Jobs.cz  je letos partnerem Rozjezdů.

Jak podnikat na mateřské/rodičovské dovolené?

Narodilo se vám dítě a zvažujete podobně  jako Hana Krejčí, že se pustíte do vlastního byznysu? Nemusíte se bát, že přijdete o státní příspěvek. Určité omezení platí pouze pro ženy na mateřské dovolené, která trvá prvních 28 týdnů po narození dítěte. V tomto období by žena neměla pracovat ani podnikat, pokud nechce přijít o dávky.

O příspěvek od státu nepřijdete

Během rodičovské dovolené, která bezprostředně navazuje na mateřskou dovolenou a která trvá až do čtyř let věku dítěte, už ale omezení neplatí. Ženy či muži pečující o malé dítě mohou začít podnikat a nemusí se bát, že by kvůli tomu přišli o rodičovský příspěvek od státu. Výše přivýdělku je totiž během rodičovské dovolené neomezená – jen je nutné mít během práce zajištěné odpovídající hlídání pro dítě.

Pozor na zdravotní a sociální pojištění

Podnikající rodiče si musí dát pozor na hrazení zdravotního a sociálního pojištění. Za rodiče bez příjmů hradí toto pojistné stát. Pokud si ale lidé založí živnost nebo firmu, musí si pojistné hradit částečně sami. Bližší informace poskytne ministerstvo práce a sociálních věcí nebo správa sociálního zabezpečení.

Jak na živnostenské oprávnění

Start živnostenského podnikání na rodičovské dovolené je jinak úplně stejný jako v kterémkoliv jiném životním období. Matka či otec potřebuje získat živnostenské oprávnění, které mu vydá příslušný živnostenský úřad. O toto oprávnění může požádat osoba starší 18 let, která je způsobilá k právním úkonům a která je trestně bezúhonná.

Volné, vázané a řemeslné živnosti

Většinu živností stačí úřadu pouze ohlásit. V případě vázaných nebo řemeslných živností je potřeba doložit ještě odbornou způsobilost  (dosažené odborné vzdělání), respektive délku praxe. Pokud žadatel splní všechny podmínky, bude zapsán jako podnikatel do živnostenského rejstříku a může se hned pustit do svého projektu.

Jana Machálková

Další články k tématu

Začala podnikat na mateřské, teď už vyváží do ciziny

Darina Bitmanová neuměla vůbec šít na stroji, když si hrála s myšlenkou, že začne vyrábět kožené capáčky, botičky pro miminka. Když pak vymýšlela střih, zničila hodně prostěradel. Je to více než dva roky, co podnikání založila. Teď už se šitím botiček živí a prodává je i do zahraničí. Během rodičovské si tak slušně rozjela vlastní firmu. ↑ … číst více

Podnikatelka založila Baby Office: Děti si hrají, rodiče pracují

Když se Haně Krejčí narodilo druhé dítě, chtěla si mateřství užít. Zároveň nechtěla přestat úplně pracovat. Založila proto Baby Office – sdílenou kancelář pro rodiče s dětmi. Nápad jí vynesl vítězství v loňském pražském kole Rozjezdů – soutěže pro začínající podnikatele. ↑ Hana Krejčí, zakladatelka Baby Office. Dětský křik tu nikomu nevadí V Praze je už více míst, … číst více

Firmu rozjela se třemi dětmi za zády

Když kamarádka z Ameriky vytáhla svačinu z barevné látkové kapsy místo igelitového pytlíku, Magdalénu Hájkovou to okamžitě zaujalo. „Udělala jsem si průzkum trhu a zjistila, že u nás nic podobného není. Navrhla jsem to kamarádce, která tehdy sháněla práci. Nakonec jsem se do projektu ekologických svačinových kapes pustila sama,“ říká Magdaléna Hájková. ↑ Magdalena Hájková, zakladatelka firmy … číst více

Založila kadeřnictví pro děti a získala svobodu

Že je dnes těžké najít díru na trhu? To je pravda. Monice Hertlové se to však podařilo. Po 20 letech v bankovnictví vsadila na podnikatelskou kartu a založila kadeřnický a kosmetický salon pro děti Funny Sassy. „Stříhat děti skoro nikdo nechce. Kadeřníci říkají, že je to strašně nedoceněná práce za málo peněz,“ říká Monika Hertlová, sama … číst více