Co vám opravdu přinese pružnost v práci

Ráno v devět nástup, večer v půl šesté výstup. To celé od pondělí do pátku. Bez ohledu na to, v kolik zavírá školka nebo že vás bolí zub. Sedí tenhle popis na vaše pracovní tempo?

Vítejte v minulém století

Home office, pružná pracovní doba, zkrácený úvazek. České firmy si pomalu začínají zvykat, že pokud si chtějí udržet nebo naopak přitáhnout ty nejlepší lidi, nemohou je držet v okovech pracovní doby typické pro 20. století. Díky větší flexibilitě můžete vy i váš šéf brzy zjistit, že práci dáváte mnohem více.

Tatínku, přijdeš si pro mě?

„Mojí loajalitu k firmě to určitě zvedá,“ říká Ondřej Novák, firemní sociolog a táta dvou malých dcer. „To, co mi ve firmě umožnili, beru jako obrovskou konkurenční výhodu, takže nemám potřebu chodit jinam.“

Právě dcery byly důvod, proč si úvazek v práci zkrátil na čtyři dny. Pátky má volné. Může tak své děti alespoň jeden den v týdnu do školky nejen přivést, ale i vyzvednout. Maličkost? Ne v očích tříleté holčičky:

„S ženou to máme rozdělené tak, že já děti ráno do školky vodím a ona je odpoledne vyzvedává. Dcera se mě ale jednou zeptala: tati, a kdy mě vyzvedneš ty? Připadal jsem si jako špatný rodič, že jsem vždy ten, kdo jí ve školce nechává, ale nevodí domů,“ říká Ondřej. „Dítě strašně ocení, když je to alespoň jeden den v týdnu jinak, když pro něj něco takového uděláš.“

Daddy and young daughter have fun

↑ Pružná pracovní doba = vaše dítě nezůstává ve školce jako poslední.

Zavřená cukrárna

Britský Institute of Leadership and Management zkoumal podmínky v tisícovce firem. Výsledky studie nazvané „Flexible working: Good bye nine to five“ mohou českému zaměstnanci znít jako scifi. A dost možná, že si bude připadat jako dítě stojící před zavřenou cukrárnou: nějakou formu flexibility dnes totiž nabízí 94 % britských firem.

Podle JobsIndexu by každý druhý český zaměstnanec uvítal nějakou formu větší flexibility v práci. Důvody jsou nasnadě: získat čas na rodinu, koníčky nebo „prostou“ kontrolu nad svým pracovním rozvrhem. Kdo v pátek večer nikdy nezažil palčivý pocit, že letí v šíleném životním tempu, aniž by to vlastně kamkoliv vedlo, ať zvedne ruku.

driv-z-prace

↑ Dnes odejdete o trochu dřív a zítra zase zůstanete déle.

„Píšu z parku. Nebo vůbec.“

Manažerka komunikace Michaela Mužíková letos v lednu spustila 365copytriku.cz, stránku, kam každý den dává jeden tip na to, jak psát atraktivnější texty. Původně to byl jen koníček. Jenže klientů, kteří chtěli předělat texty na webu, se ozývalo stále víc. Víkendy a večery už prostě nestačily.

„Řekla jsem šéfovi na rovinu, že potřebuju změnu úvazku, abych se udržela v kreativním módu a on to vzal. Vysvětlila jsem mu totiž, že výsledky mé práce tím nijak neutrpí. Řada věcí jde po určité době přirozeně rychleji, stihnu je v kratším čase, on mě může za kratší čas platit… A funguje to dobře,“ říká Míša.

Tři dny v týdnu teď tráví v kanceláři jako dřív. Zbylé dva dny věnuje svému projektu. „Někdy píšu z domova od stolu, někdy z parku od stromu a někdy vůbec. Režim mám ale pořád podobný. Jsem dopolední typ, takže se snažím udělat maximum ráno a pak odpoledne v rozumnou dobu skončit“.

Proč to lidé chtějí?

Americký portál FlexJobs loni v říjnu zjišťoval, proč lidé pružné pracovní podmínky v práci vlastně chtějí. Odpovídalo 1500 respondentů. Třemi nejčastějšími důvody jsou: zajištění rovnováhy mezi prací a soukromím (74 %), více času na rodinu (52 %) a zdravý životní styl (52 %).

Jedna z otázek průzkumu pak zněla: když před vámi stojí náročný úkol, kam jej půjdete vypracovat? Pouze jeden z pěti by zamířil do kanceláře ve své běžné pracovní době. Více než polovina lidí by ale dala přednost práci z domova. Jako vysvětlení zmiňovali, že v kanceláři by je zdržovaly firemní procesy a také rušili hluční kolegové.

Flexibilní práce tedy nemusí znamenat jen více času na „své věci“, ale také rychleji a dost možná i lépe udělanou práci. To, co se nakonec počítá, jsou přece výsledky, ne množství odseděných hodin. Co myslíte, ví tohle i váš šéf?

Mějte pádný důvod

Každý může mít své důvody, proč touží po větší pružnosti v práci. Pokud už jste ale ve fázi, kdy s tím jdete zaklepat na šéfovy dveře, platí: mějte je opravdu dobře srovnané v hlavě.

Upozorňuje na to i Ondřej Novák. „Když jdete šéfa žádat o tyhle benefity, je dobré mít rozmyšlený pádný důvod, proč je vlastně chcete. Tedy neříkat, že osm hodin práce denně je moc a nudí vás to,“ říká Ondřej.

Mluvit můžete třeba o tom, že chcete víc času na děti, sebevzdělávání nebo pomáhání v neziskovce. Jinými slovy, že to nechcete jen pro sebe a svou pohodu. „Vždy ale záleží na konkrétním šéfovi a na tom, jakou hodnotu pro něj bude váš důvod mít. Přesvědčit svobodného a bezdětného manažera, že chcete získat čas na rodinu, může být obtížnější,“ upozorňuje Ondřej.

Zvyká se rychle

Také může nějakou dobu trvat, než na nový styl práce najedete. Řešil to i Ondřej Novák, který má pátky volné. „Ze začátku jsem měl problém najet v pondělí po těch třech dnech volna zpět do rozdělané práce. Kolikrát zapomněl, co jsem ve čtvrtek vlastně řešil. Teď už mi to ale problém nedělá,“ říká upřímně.

Za chvíli si prostě na nový režim zvyknete a ani vám nepřijde, že pracujete v jiném tempu, než je běžné“. A dost možná, že z flexibility se už brzy stane  běžná věc a my budeme nad pracovní dobou „9 – 17“ kroutit hlavou podobně, jako jí kroutíme dnes nad účesy z 80. let.

Řekněte si o moderní benefity      Prozkoumat nabídky firem

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Rok jinak: Kateřina řeší dovolené pro vozíčkáře

Kateřina Grausová pomáhala problémovým firmám postavit se znovu na nohy. Dnes se v jedné pražské neziskovce stará o to, aby vozíčkáři mohli jezdit  na dovolenou beze strachu, že se v hotelu dostanou nejdál na recepci. Jak se k tomu dostala? Přihlásila se do projektu Rok jinak Nadace Vodafone. ↑ Kateřina Grausová, jedna z letošních grantistek projektu Rok jinak. … číst více

Byznysmen napsal román. O třicátnících, co se hledají

Lidé se dnes podobají holandským rajčatům, říká Pavel Vosoba, spolumajitel úspěšné poradenské firmy M. C. Triton. „Navenek krásní a velicí, uvnitř bez chuti.“ Sám se ve světě byznysu pohybuje už 25 let. A co by poradil svému mladšímu já, kdyby se mohl vrátit v čase? „Daleko víc bych se koncentroval. Řekl bych si: vyber si … číst více

5 kancelářských vychytávek, které chcete mít i vy

Do kanceláře se můžete i těšit. Šedé kancelářské kóje se pomalu, ale jistě stávají minulostí. Firmy, kterým záleží na pohodě a zdraví zaměstnanců, zvou do svých prostor designéry, aby jim pomohli navrhnout prostor, ve kterém zaměstnanci najdou klid na práci a zároveň živoucí inspirativní prostředí s prostorem pro nezbytný odpočinek. Nahlédněte do pěti zahraničních kanceláří, … číst více

Pozitivní sobectví prospěje vám i vašemu okolí

Řekli byste o sobě na pohovoru, že jste sobečtí? A když už ano, označili byste své sobectví za silnou, nebo slabou stránku? Když o někom řekneme, že myslí hlavně na sebe, zpravidla to nemíníme jako pochvalu. Přestaňte na sobce nadávat a podívejte se, co se od nich můžete naučit. Pomůže vám i Michaela Dombrovská, propagátorka … číst více