Byznysmen napsal román. O třicátnících, co se hledají

Lidé se dnes podobají holandským rajčatům, říká Pavel Vosoba, spolumajitel úspěšné poradenské firmy M. C. Triton. „Navenek krásní a velicí, uvnitř bez chuti.“ Sám se ve světě byznysu pohybuje už 25 let. A co by poradil svému mladšímu já, kdyby se mohl vrátit v čase? „Daleko víc bych se koncentroval. Řekl bych si: vyber si jen jednu věc a soustřeď se na ni,” říká Pavel Vosoba.

pavel_vosoba_2

↑ Byznysmen Pavel Vosoba: „V některých firmách je dnes tak prázdno, že se divím, jak ještě mohou fungovat.”

Jobs.cz: V byznyse se pohybujete od roku 1990, kdy jste založil M.C. Triton. Jak se váš byznys od té doby změnil?

Neuvěřitelně, to by bylo na dlouhé vyprávění. Na začátku poradenství nikdo nechápal. Pak nastalo období, kdy byla spousta peněz a každý chtěl poradce, aby to za něj udělal lépe. A teď, jak firmy šetří, je poradenství opět na seznamu věcí, u kterých se počítá každá koruna. Firmy si myslí, že nás nepotřebují a že si vše udělají samy. Kdybych před 25 lety tušil, jak psychicky a časově náročné je praktické poradenství, jak neadekvátní je odměna, možná bych si to rozmyslel.

Jobs.cz: Když se ohlédnete zpátky na začátek 90. let, kdy jste začínal, co byste poradil svému mladšímu já? Co byste udělal jinak?

Daleko víc bych se koncentroval. Líbilo se mi všechno a nevěděl jsem, co dřív. Řekl bych si: vyber si jen jednu věc a soustřeď se na ni. Nechal bych si poradit, v čem jsem dobrý. Dnes už vím, co mi jde, občas bych rád dělal něco jiného. Jsem ale příliš spjatý s tím, kam jsem se dostal. Každý člověk může být úspěšný, když se soustředí a přemýšlí „pouze“ vlastní hlavou. Tu jedinou má na krku.

Jobs.cz: Manažeři teď ve firmách řeší, jak zaujmout Generaci Y – mladé lidi, kteří vyrostli na technologiích, mají vysoké požadavky na zaměstnavatele a nejsou v práci příliš loajální. Jak se na mladé díváte vy?

Nastupující generace je bezradná. Asi jako zákazník v obřím supermarketu, který neví, co přesně chce koupit. Čím více možností, tím jasnější musí být osobní představa. Společnost se však stále chová, jako by byla ve 20. století – hlavně všechny nasytit a zabezpečit základní potřeby. Kvalita není na pořadu dne. Problém mladých lidí začíná ve školství, které vychovává průměrné jedince a doslova ničí individuality. Každá odlišnost se trestá. Většina mladých lidí tak není ochotná jít do rizika, vyhledává „teplejší“, pohodlnější místa bez osobní odpovědnosti. Největší motivací pro zaměstnance ve velkých firmách je strach – o práci, peníze, prestiž, postavení. Chce-li se z toho mladý člověk vymanit, musí jít od začátku za tím, co ho opravdu zajímá, bez ohledu na peníze, prestiž, postavení. A hlavně – nechodit do velkého supermarketu!

Jobs.cz: Nyní vám vychází knížka s názvem Dokonalý život  a podtitulem Být průměrný není normální. Jak to myslíte?

Stejně jako u předchozích knih jde o ironickou nadsázku. Lidé dnes vynakládají obrovské úsilí, aby dobře vypadali, voněli, atraktivně se prodávali. Podobají se holandským rajčatům – krásné a veliké navenek, uvnitř bez chuti a vodnaté… Míra sterilnosti a virtuálnosti se zvětšuje. Směřujeme k životu bez emocí, touhy a opravdových přání. Lidé dnes považují průměrnost za pragmatickou přednost – nevybočovat z řady, přizpůsobit se, usmívat se, být „happy“. A já věřím, že se tomu lidé začínají bránit, začínají si uvědomovat, že nechtějí být kolečkem v „demokraticky kontrolované“ společnosti, nadnárodní firmě,  být nástrojem politických hrátek.

dokonaly_zivot_obalka

↑ Knihu Pavla Vosoby Dokonalý život právě vydalo nakladatelství Grada Publishing.

Jobs.cz: O čem je vaše knížka?

Hrdina knihy, kterému je kolem třiceti, si popsané „pusto“ uvědomuje. Má štěstí, že našel někoho, kdo si tím už prošel, kdo jej provede, aby si uvědomil, že představy o krásné manželce z reklamy a idylickém životě s hypotékou, jsou liché. Učí se znovu žít reálným životem, kdy bude jednou nahoře, jednou dole, chvíli bude dost peněz, chvíli málo, někdy bude zdravý, jindy nemocný – a takový život stojí za to. A jednoho dne objeví vlastní hodnoty a najde svou cestu.

Jobs.cz: Není to ale tak, že pak by se zaměstnanci ve firmách špatně řídili?

Přesně takhle to vidí „ideologičtí“ pracovníci nadnárodních firem. Lidé musí pracovat ve škatulkách, krabičkách, aby byli rychle nahraditelní. Firmy přestávají být pro lidi, ale pro systém. Samy se ochuzují o tvořivost a energii svých pracovníků a dříve nebo později přestanou být konkurenceschopní. V některých firmách je dnes tak „prázdno“, že se divím, jak ještě mohou fungovat.

Jobs.cz: Kdybyste neměl žádná omezení a věděl, že uspějete, dělal byste něco jiného než teď?

Baví mě lidi rozvíjet, provokovat, ne řídit, strukturovat, kontrolovat. Nejlepších výsledků jsem dosáhl, když jsem s lidmi dlouhodobě a trpělivě pracoval, věřil jim. Nikdo není průměrný, každý se jednoho dne může oklepat a říci: vždyť já jsem dobrej! Tomu bych se asi věnoval ještě víc, než teď.

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Infografika: 3 zásadní otázky, než svoláte meeting

Pro více než polovinu lidí jsou porady jen synonymem pro ztrátu času. Menší část lidí meetingy vyloženě nesnáší a snaží se jim vyhnout. Podle čeho určit, zda je setkání v zasedačce opravdu nutné a neprohlubovat zbytečně frustraci lidí z promarněného času?  » 3 minuty čtení « Otázka číslo 1: Máte v plánu hodit dosavadní práci do … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Příběhy úspěšných: Co by dělali, kdyby začínali od nuly?

Vedou významné firmy, vydělávají hodně zajímavé peníze, na pracovních cestách sjezdili kus světa a byznys, ve kterém jsou namočení, se počítá v řádu miliard. Zdánlivě jim nic neschází. Co by ale dělali, kdyby zítra měli začít znovu úplně od nuly? » 4 minuty čtení « Dalibor Dědek, miliardář a ředitel skupiny Jablotron Určitě bych se … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více