Co si personalisté povídají, když za vámi zapadnou dveře?

Hodinu se potíte na pohovoru a snažíte se ze sebe dostat to nejlepší. Pak vám podají ruku a zazní obligátní věta: My se ozveme. Zajímalo vás někdy, co personalisté a manažeři probírají poté, co pohovor skončil? My to víme!

1. Vážně o tu práci stojí?

Někteří uchazeči srší energií. Mají o firmě nastudováno první poslední a sypou z rukávu nápady, co by na nové pozici chtěli dělat. Jiní se projevují zdrženlivěji. Nad každou otázkou se zamyslí a emoce drží na uzdě. Jejich motivace, proč se hlásí zrovna sem, nemusí být zcela jasná.

Znamená to, že první uchazeč je ten pravý a druhý nikoliv? Tak jednoduše se to říct nedá. Jednou z věcí, kterou personalisté po skončení pohovoru diskutují, však zní: opravdu ten člověk o práci u nás stojí?

Zabývají se nejen tím, co o vás během té hodinky zjistili, ale také pocitem, který měli. Chcete-li: intuicí. Pasivita, nejasná motivace, nereálná očekávání, nízké povědomí o náplni nové práce: to všechno napovídá, že o danou pozici nijak zvlášť nestojíte.

2. Jaké má silné a slabé stránky?

Na silné a slabé stránky se vás na pohovoru nejspíš zeptají. Ať už přímo, kdy chtějí zmapovat schopnost sebereflexe, nebo trochu zastřeně, kdy z vás nenápadně tahají dovednosti a pracovní návyky. Je to ten typ otázek, kdy vám třeba popíšou modelový problém a zeptají se, jak byste ho řešili.

Všimnou si, když řeknete jen naučenou frázi, protože si myslíte, že ji chtějí slyšet. Zrovna tak poznají, pokud nic nehrajete, odpovídáte přirozeně a jste si jistí v kramflecích.

Po skončení pohovoru pak personalisté a manažeři rozebírají, proč se podle nich na danou práci hodíte a v čem vidí slabiny. Můžete na ně působit třeba jako člověk, který obtížně prosazuje své názory. Nebo jako ten, kdo chce všechno rozhodovat sám a názor kolegů je mu ukradený.  Žádná z těchto poloh ale není automaticky špatná, pro každou práci jsou potřeba jiné kompetence.

Personalisté se hodně baví i o tom, jak podle nich zapadnete do týmu: kterým lidem budete sedět a kterým moc ne.

» Najděte si novou práci: koukněte na nabídky

3. Tady si protiřečil, nezdá se vám?

Hrál nám tady celou dobu divadélko, nebo byl upřímný? Personalisté vás viděli poprvé v životě. Jediné, co mají v ruce, je životopis a osobní dojem vytvořený během pohovoru. Jen na základě toho vás samozřejmě nemohou dokonale poznat. Myšleno tak, aby za vás dali ruku do ohně.

Proto až za vámi zapadnou dveře, začne diskuze nad případnými rozpory, které pozorovali. Například když jste zmínili, že jste týmový hráč, ale z jiné otázky položené o 15 minut později to moc nevyplývalo. Všimnou si, nad jakou otázkou jste zaváhali – a možná se mezi sebou začnou dohadovat, jestli to přičítají  běžné nervozitě nebo snaze něco zamlčet.

Každý může mít vnitřní „radary“ nastavené na něco jiného. Po skončení pohovoru se proto personalisté a manažeři potřebují sladit a ujistit se, že o vás smýšlejí stejně.

4. S kým dalším se pobavíme?

Pokud jste se jim líbili, nejspíš začnou řešit, koho dalšího z firmy pozvou na druhé kolo pohovoru. Například manažera, který zrovna hledá nového kolegu do týmu. Může totiž nabídnout další důležitý pohled, proč daného člověka vzít, či nikoliv.

Dnes už je vcelku běžné sbírání referencí, zvlášť pokud se hlásíte na šéfovskou pozici nebo na místo s větší odpovědností. Personalisté se možná budou chtít zeptat vašich bývalých kolegů, nadřízených nebo třeba klientů na to, jak se s vámi pracuje.

5. Počkáme na něj?

Tato otázka, která zaznívá za zavřenými dveřmi, je trochu zrádná. Protože ačkoliv se na danou pozici hodíte naprosto výborně, pokud zmíníte, že můžete nastoupit nejdříve za dva měsíce, zájem firmy může ochladnout.

Pokud pozici potřebují obsadit co nejdřív, nebudou chtít tak dlouho čekat. Na místo favorita se tak může posunout jiný kandidát. Personalisté a manažeři budou hodně zvažovat, která z těchto voleb je lepší. A věřte, že to často nebývá jednoduché rozhodování.

Tip: Zkuste se s nynějším šéfem domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou. Pokud s tím bude souhlasit, můžete skončit prakticky ke kterémukoliv datu.

» Najít novou práci je teď snazší: prohlédněte si 17.000 nabídek

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Assessment centre odhalí, co o sobě možná ani nevíte

Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout“. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat. V dnešním díle, který je již poslední, se podíváme na assessment centre. Skupinová metoda výběru Assessment centre (AC) je … číst více

Trh práce: Hotely a restaurace nabírají, dopravci hlásí útlum

Podle nové analýzy personální agentury Manpower se zaměstnavatelé v příštích třech měsících nechystají příliš měnit počty svých zaměstnanců, a to ani propouštět, ani nabírat. Příznivější vývoj zřejmě nabídne odvětví ubytování a stravování. Zato v dopravě bude míst málo. Pracovní trh bude ve druhém čtvrtletí letošního roku spíše stagnovat. Zaměstnavatelé podle nové analýzy personální agentury Manpower … číst více

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

5 nej kariérních článků, co stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více