Co si personalisté povídají, když za vámi zapadnou dveře?

Hodinu se potíte na pohovoru a snažíte se ze sebe dostat to nejlepší. Pak vám podají ruku a zazní obligátní věta: „My se ozveme.“ Zajímalo vás někdy, co personalisté a manažeři probírají poté, co pohovor skončil? My to víme!

1. Vážně o tu práci stojí?

Někteří uchazeči srší energií. Mají o firmě nastudováno první poslední a sypou z rukávu nápady, co by na nové pozici chtěli dělat. Jiní se projevují zdrženlivěji. Nad každou otázkou se zamyslí a emoce drží na uzdě. Jejich motivace, proč se hlásí zrovna sem, nemusí být zcela jasná.

Znamená to, že první uchazeč je ten pravý a druhý nikoliv? Tak jednoduše se to říct nedá. Jednou z věcí, kterou personalisté po skončení pohovoru diskutují, však zní: opravdu ten člověk o práci u nás stojí?

Zabývají se nejen tím, co o vás během té hodinky zjistili, ale také pocitem, který měli. Chcete-li: intuicí. Pasivita, nejasná motivace, nereálná očekávání, nízké povědomí o náplni nové práce: to všechno napovídá, že o danou pozici nijak zvlášť nestojíte.

2. Jaké má silné a slabé stránky?

Na silné a slabé stránky se vás na pohovoru nejspíš zeptají. Ať už přímo, kdy chtějí zmapovat schopnost sebereflexe, nebo trochu zastřeně, kdy z vás nenápadně tahají dovednosti a pracovní návyky. Je to ten typ otázek, kdy vám třeba popíšou modelový problém a zeptají se, jak byste ho řešili.

Všimnou si, když řeknete jen naučenou frázi, protože si myslíte, že ji chtějí slyšet. Zrovna tak poznají, pokud nic nehrajete, odpovídáte přirozeně a jste si jistí v kramflecích.

Po skončení pohovoru pak personalisté a manažeři rozebírají, proč se podle nich na danou práci hodíte a v čem vidí slabiny. Můžete na ně působit třeba jako člověk, který obtížně prosazuje své názory. Nebo jako ten, kdo chce všechno rozhodovat sám a názor kolegů je mu ukradený.  Žádná z těchto poloh ale není automaticky špatná, pro každou práci jsou potřeba jiné kompetence.

Personalisté se hodně baví i o tom, jak podle nich zapadnete do týmu: kterým lidem budete sedět a kterým moc ne.

3. Tady si protiřečil, nezdá se vám?

Hrál nám tady celou dobu divadélko, nebo byl upřímný? Personalisté vás viděli poprvé v životě. Jediné, co mají v ruce, je životopis a osobní dojem vytvořený během pohovoru. Jen na základě toho vás samozřejmě nemohou dokonale poznat. Myšleno tak, aby za vás dali ruku do ohně.

Proto až za vámi zapadnou dveře, začne diskuze nad případnými rozpory, které pozorovali. Například když jste zmínili, že jste týmový hráč, ale z jiné otázky položené o 15 minut později to moc nevyplývalo. Všimnou si, nad jakou otázkou jste zaváhali – a možná se mezi sebou začnou dohadovat, jestli to přičítají  běžné nervozitě, nebo snaze něco zamlčet.

Každý může mít vnitřní „radary“ nastavené na něco jiného. Po skončení pohovoru se proto personalisté a manažeři potřebují sladit a ujistit se, že o vás smýšlejí stejně.

4. S kým dalším se pobavíme?

Pokud jste se jim líbili, nejspíš začnou řešit, koho dalšího z firmy pozvou na druhé kolo pohovoru. Například manažera, který zrovna hledá nového kolegu do týmu. Může totiž nabídnout další důležitý pohled, proč daného člověka vzít.

Dnes už je vcelku běžné sbírání referencí, zvlášť pokud se hlásíte na šéfovskou pozici nebo na místo s větší odpovědností. Personalisté se možná budou chtít zeptat vašich bývalých kolegů, nadřízených nebo třeba klientů na to, jak se s vámi pracuje.

» Reference: co všechno si o vás firma zjistí předem?

5. Počkáme na něj?

Tato otázka, která zaznívá za zavřenými dveřmi, je trochu zrádná. Protože ačkoliv se na danou pozici hodíte naprosto výborně, pokud zmíníte, že můžete nastoupit až za dva měsíce, zájem firmy může ochladnout.

Pokud pozici potřebují obsadit co nejdřív, nebudou chtít tak dlouho čekat. Na místo favorita se tak může posunout jiný kandidát. Personalisté a manažeři budou hodně zvažovat, která z těchto voleb je lepší. A věřte, že to často nebývá jednoduché rozhodování.

Tip: Zkuste se s nynějším šéfem domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou. Pokud s tím bude souhlasit, můžete skončit prakticky ke kterémukoliv datu.

» Prohlédněte si aktuální nabídky

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Koncem roku firmy hledají hlavně „ajťáky“

I přes náborový útlum spojený s koncem roku se příslušníci jednoho profesního oboru mohou radovat: vývojáři, analytici, administrátoři a další IT a počítačoví odborníci mají ve firmách pořád dveře otevřené. Projevilo se to například v listopadu na portálu Jobs.cz, kde viselo o 15 procent více volných pracovních nabídek pro IT specialisty než ve stejnou dobu … číst více

Nebuď bizi a čekni to aneb Slovník kancelářštiny

Korporátní čeština je plná roztodivných slov. Vaší babičce z toho rozhodně půjde hlava kolem. Seznamte se s pojmy, bez kterých se „ta správná“ kancelářská mluva už snad ani neobejde. ↑ Hurá! Budeme katovat kosty! Kancelářsko-český slovník ASAP (As Soon As Possible). Vidíte na konci e-mailu zkratku ASAP? Odesílatel vám chce jemně naznačit, že jeho zpráva … číst více

Co mezi řádky vyčtete z pracovních inzerátů

Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné nabídky, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, kam chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. Na co se tedy při čtení inzerátů zaměřit, abyste objevili práci přesně pro vás? « 2 minuty čtení » Hezký nadpis není všechno Nenechte se napálit … číst více

„Šéfe, chci dělat něco jinak.“ Nápady, jak mít z práce radost

„Dělám práci, která nedává smysl.“ – „V té firmě mě už drží vlastně jen plat.“ Pokud tyhle myšlenky násilně potlačíte, riskujete, že brzy vyhoříte. Raději jim naslouchejte a zkuste v nynější práci dělat něco, co vám smysluplnost přinese odjinud. Můžete být třeba… firemním zdravotníkem. Proč ne? « 3 minuty čtení » ↑ Co můžete sami … číst více