Co si personalisté povídají, když za vámi zapadnou dveře?

Hodinu se potíte na pohovoru a snažíte se ze sebe dostat to nejlepší. Pak vám podají ruku a zazní obligátní věta: „My se ozveme.“ Zajímalo vás někdy, co personalisté a manažeři probírají poté, co pohovor skončil? My to víme.

1. Vážně o tu práci stojí?

Někteří uchazeči srší energií. Mají o firmě nastudováno první poslední a sypou z rukávu nápady, co by na nové pozici chtěli dělat. Jiní se projevují zdrženlivěji. Nad každou otázkou se zamyslí a emoce drží na uzdě. Jejich motivace, proč se hlásí zrovna sem, nemusí být zcela jasná.

Znamená to, že první uchazeč je ten pravý a druhý nikoliv? Tak jednoduše se to říct nedá. Jednou z věcí, kterou personalisté po skončení pohovoru diskutují, však zní: opravdu ten člověk o práci u nás stojí?

Zabývají se nejen tím, co o vás během té hodinky zjistili, ale také pocitem, který měli. Chcete-li: intuicí. Pasivita, nejasná motivace, nereálná očekávání, nízké povědomí o náplni nové práce: to všechno napovídá, že o danou pozici nijak zvlášť nestojíte.

↑ Personalisté po skončení pohovoru řeší také to, jaký z vás měli pocit.

2. Jaké má silné a slabé stránky?

Na silné a slabé stránky se vás na pohovoru nejspíš zeptají. Ať už přímo, kdy chtějí zmapovat schopnost sebereflexe, nebo trochu zastřeně, kdy z vás nenápadně tahají dovednosti a pracovní návyky. Je to ten typ otázek, kdy vám třeba popíšou modelový problém a zeptají se, jak byste ho řešili.

Všimnou si, když řeknete jen naučenou frázi, protože si myslíte, že ji chtějí slyšet. Zrovna tak poznají, pokud nic nehrajete, odpovídáte přirozeně a jste si jistí v kramflecích.

Po skončení pohovoru pak personalisté a manažeři rozebírají, proč se podle nich na danou práci hodíte a v čem vidí slabiny. Můžete na ně působit třeba jako člověk, který obtížně prosazuje své názory. Nebo jako ten, kdo chce všechno rozhodovat sám a názor kolegů je mu ukradený.  Žádná z těchto poloh ale není automaticky špatná, pro každou práci jsou potřeba jiné kompetence.

3. Tady si protiřečil, nezdá se vám?

Hrál nám tady celou dobu divadélko, nebo byl upřímný? Personalisté vás viděli poprvé v životě. Jediné, co mají v ruce, je životopis a osobní dojem vytvořený během pohovoru. Jen na základě toho vás samozřejmě nemohou dokonale poznat. Myšleno tak, aby za vás dali ruku do ohně.

Proto až za vámi zapadnou dveře, začne diskuze nad případnými rozpory, které pozorovali. Například když jste zmínili, že jste týmový hráč, ale z jiné otázky položené o 15 minut později to moc nevyplývalo. Všimnou si, nad jakou otázkou jste zaváhali – a možná se mezi sebou začnou dohadovat, jestli to přičítají běžné nervozitě, nebo snaze něco zamlčet.

Každý může mít vnitřní „radary“ nastavené na něco jiného. Po skončení pohovoru se proto personalisté a manažeři potřebují sladit a ujistit se, že o vás smýšlejí stejně.

4. S kým dalším se pobavíme?

Pokud jste se jim líbili, nejspíš začnou řešit, koho dalšího z firmy pozvou na druhé kolo pohovoru. Například manažera, který zrovna hledá nového kolegu do týmu. Může totiž nabídnout další důležitý pohled, proč daného člověka vzít.

Dnes už je vcelku běžné sbírání referencí, zvlášť pokud se hlásíte na šéfovskou pozici nebo na místo s větší odpovědností. Personalisté se možná budou chtít zeptat vašich bývalých kolegů, nadřízených nebo třeba klientů na to, jak se s vámi pracuje.

» Reference: co všechno si o vás firma zjistí předem?

5. Počkáme na něj?

Tato otázka, která zaznívá za zavřenými dveřmi, je trochu zrádná. Protože ačkoliv se na danou pozici hodíte naprosto výborně, pokud zmíníte, že můžete nastoupit až za dva měsíce, zájem firmy může ochladnout.

Pokud pozici potřebují obsadit co nejdřív, nebudou chtít tak dlouho čekat. Na místo favorita se tak může posunout jiný kandidát. Personalisté a manažeři budou hodně zvažovat, která z těchto voleb je lepší. A věřte, že to často nebývá jednoduché rozhodování.

Tip: Zkuste se s nynějším šéfem domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou. Pokud s tím bude souhlasit, můžete skončit prakticky ke kterémukoliv datu.

» Prohlédněte si aktuální nabídky

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Buďte chytří a hledejte práci teď. V září bude „nával“

Užiju si prázdniny a práci začnu hledat v září. Touto větou si každoročně podkopává vlastní židli spousta čerstvých absolventů vysokých i středních škol. Na podzim přichází rozčarování: zájemců o volná místa je obrovský přetlak. Buďte chytří a jděte na to opačně – zaměstnání začněte hledat už teď, uprostřed léta. Toto doporučení se netýká jen absolventů. Agent – pomocník … číst více

11 prací z dětských snů: jak jsou placené?

Vzpomínáte, čím jste jako malí chtěli být? Kosmonautem, popelářem, kadeřnicí? Jobs.cz se podíval na 11 zaměstnání, která se často objevují v dětských hlavičkách a přízemně dospělácky zjišťoval: kolik se dá na těchto pozicích vydělat? Čerpali jsme z ISPV (informační systém průměrného výdělku, který využívá data Českého statistického úřadu) a také z portálu Platy.cz, kde si i vy … číst více

Obchodníkem na volné noze: čtyři otázky a odpovědi

Kolem toho, co dělají obchodní zástupci na volné noze, koluje spousta mýtů a polopravd. Ale jak je to ve skutečnosti? Na čtyři časté věty odpovídá ze svých zkušeností Radek Adamovský, externí partner energetické společnosti E.ON. Ta právě teď hledá nové externí obchodníky do několika regionů. 1. „Výdělek závisí na provizích, každý měsíc můžu mít jinou … číst více

Proč ve vás personalista nevidí to, co v sobě vidíte vy

Je to záhada. Odpověděli jste na několik pozic a máte pocit, že byste všechny mohli klidně dělat. Jenže vás nevybrali. Dali prý přednost někomu, kdo lépe odpovídal požadavkům. Jak to? Vždyť jste splňovali všechno! Problém je, že personalista vám skrze životopis nevidí do hlavy. Tak mu to zkuste umožnit a prodejte se líp. Buďte osobnější … číst více