Co si personalisté povídají, když za vámi zapadnou dveře?

Hodinu se potíte na pohovoru a snažíte se ze sebe dostat to nejlepší. Pak vám podají ruku a zazní obligátní věta: My se ozveme. Zajímalo vás někdy, co personalisté a manažeři probírají poté, co pohovor skončil? My to víme!

1. Vážně o tu práci stojí?

Někteří uchazeči srší energií. Mají o firmě nastudováno první poslední a sypou z rukávu nápady, co by na nové pozici chtěli dělat. Jiní se projevují zdrženlivěji. Nad každou otázkou se zamyslí a emoce drží na uzdě. Jejich motivace, proč se hlásí zrovna sem, nemusí být zcela jasná.

Znamená to, že první uchazeč je ten pravý a druhý nikoliv? Tak jednoduše se to říct nedá. Jednou z věcí, kterou personalisté po skončení pohovoru diskutují, však zní: opravdu ten člověk o práci u nás stojí?

Zabývají se nejen tím, co o vás během té hodinky zjistili, ale také pocitem, který měli. Chcete-li: intuicí. Pasivita, nejasná motivace, nereálná očekávání, nízké povědomí o náplni nové práce: to všechno napovídá, že o danou pozici nijak zvlášť nestojíte.

2. Jaké má silné a slabé stránky?

Na silné a slabé stránky se vás na pohovoru nejspíš zeptají. Ať už přímo, kdy chtějí zmapovat schopnost sebereflexe, nebo trochu zastřeně, kdy z vás nenápadně tahají dovednosti a pracovní návyky. Je to ten typ otázek, kdy vám třeba popíšou modelový problém a zeptají se, jak byste ho řešili.

Všimnou si, když řeknete jen naučenou frázi, protože si myslíte, že ji chtějí slyšet. Zrovna tak poznají, pokud nic nehrajete, odpovídáte přirozeně a jste si jistí v kramflecích.

Po skončení pohovoru pak personalisté a manažeři rozebírají, proč se podle nich na danou práci hodíte a v čem vidí slabiny. Můžete na ně působit třeba jako člověk, který obtížně prosazuje své názory. Nebo jako ten, kdo chce všechno rozhodovat sám a názor kolegů je mu ukradený.  Žádná z těchto poloh ale není automaticky špatná, pro každou práci jsou potřeba jiné kompetence.

Personalisté se hodně baví i o tom, jak podle nich zapadnete do týmu: kterým lidem budete sedět a kterým moc ne.

» Najděte si novou práci: koukněte na nabídky

3. Tady si protiřečil, nezdá se vám?

Hrál nám tady celou dobu divadélko, nebo byl upřímný? Personalisté vás viděli poprvé v životě. Jediné, co mají v ruce, je životopis a osobní dojem vytvořený během pohovoru. Jen na základě toho vás samozřejmě nemohou dokonale poznat. Myšleno tak, aby za vás dali ruku do ohně.

Proto až za vámi zapadnou dveře, začne diskuze nad případnými rozpory, které pozorovali. Například když jste zmínili, že jste týmový hráč, ale z jiné otázky položené o 15 minut později to moc nevyplývalo. Všimnou si, nad jakou otázkou jste zaváhali – a možná se mezi sebou začnou dohadovat, jestli to přičítají  běžné nervozitě nebo snaze něco zamlčet.

Každý může mít vnitřní „radary“ nastavené na něco jiného. Po skončení pohovoru se proto personalisté a manažeři potřebují sladit a ujistit se, že o vás smýšlejí stejně.

4. S kým dalším se pobavíme?

Pokud jste se jim líbili, nejspíš začnou řešit, koho dalšího z firmy pozvou na druhé kolo pohovoru. Například manažera, který zrovna hledá nového kolegu do týmu. Může totiž nabídnout další důležitý pohled, proč daného člověka vzít, či nikoliv.

Dnes už je vcelku běžné sbírání referencí, zvlášť pokud se hlásíte na šéfovskou pozici nebo na místo s větší odpovědností. Personalisté se možná budou chtít zeptat vašich bývalých kolegů, nadřízených nebo třeba klientů na to, jak se s vámi pracuje.

5. Počkáme na něj?

Tato otázka, která zaznívá za zavřenými dveřmi, je trochu zrádná. Protože ačkoliv se na danou pozici hodíte naprosto výborně, pokud zmíníte, že můžete nastoupit nejdříve za dva měsíce, zájem firmy může ochladnout.

Pokud pozici potřebují obsadit co nejdřív, nebudou chtít tak dlouho čekat. Na místo favorita se tak může posunout jiný kandidát. Personalisté a manažeři budou hodně zvažovat, která z těchto voleb je lepší. A věřte, že to často nebývá jednoduché rozhodování.

Tip: Zkuste se s nynějším šéfem domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou. Pokud s tím bude souhlasit, můžete skončit prakticky ke kterémukoliv datu.

» Najít novou práci je teď snazší: prohlédněte si 17.000 nabídek

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Novinky v mobilní verzi Jobs.cz

Vylepšili jsme mobilní verzi stránek Jobs.cz (m.jobs.cz), aby pro vás bylo hledání práce nebo konference ještě příjemnější. Například při hledání práce a brigád stačí zadat vyhledávací kritéria jen jednou a příště je budete mít nastavená dopředu. Opětovné poslední hledání Zadejte filtr hledání (např. prodej a obchod, Moravskoslezský a Olomoucký kraj) a telefon si vaše poslední hledání … číst více

Testy jsou jen kamínkem v mozaice

Ve velkých společnostech je dnes používání testů běžnou součástí výběrového řízení. Jak na ně pohlížejí samotní personalisté a jakou jim přisuzují váhu? „S nějakým druhem testu se v našem výběrovém řízení setkají jak kandidáti na manažerské pozice, tak i ti, kdo budou pracovat na přepážce,“ říká Marie Mourková, HR Business Partner z UniCredit Bank. Jak … číst více

ČKD před rokem koupili Skotové. Jak to Češi zvládli?

„Mezi Českem a Skotskem není až takový rozdíl. Obě země mají silnou průmyslovou historii,“ říká Jan Růžička, ředitel pražské firmy Howden ČKD Compressors. Tradiční český strojírenský podnik od loňska vlastní skotská skupina Howden. A má s ním velké plány, proto se budou hledat noví lidé do výroby, vývoje i managementu. ↑ Jan Růžička, ředitel Howden ČKD … číst více

10 klíčových dovedností pracovníka budoucnosti

Chcete uspět ve světě velkých dat, inteligentních přístrojů, téměř nulového soukromí a globální konkurence, která na nás díky virtuálnímu světu útočí den co den? Výzkumníci z amerického Institute for the Future se dlouhodobě zabývají predikcí budoucích trendů v celosvětovém měřítku. Spolu s University of Pheonix nedávno vydali studii, ve které jmenují 10 klíčových dovedností, bez … číst více