Co potřebujete vědět o národních srovnávacích zkouškách

Pokud uvažujete o studiu na vysoké škole, pojem národní srovnávací zkoušky pro vás jistě není nový. Možná vám ale není zcela jasné, jak se na ně přihlásit, na jaké zkoušky, v jakých termínech a na jaké fakulty. Odlišnosti a výhody národních srovnávacích zkoušek (NSZ) oproti tradičním přijímačkám fakult shrnuje tento článek.

shutterstock_maturanti

NSZ jsou organizovány nezávisle na fakultách vysokých škol, které se rozhodly, že podle jejich výsledků budou přijímat uchazeče ke studiu. Rozhodly se tak proto, že chtějí učinit přijímací zkoušky spravedlivější, objektivnější, otevřené.

Někde jsou NSZ povinné, někde znamenají příležitost vyhnout se přijímačkám na fakultě. V každém případě je mezi fakultami řada těch, které nabízejí podobné studijní obory a na nichž může svůj výsledek z NSZ využít. S jedním výsledkem budete moci řešit více přijímacích řízení naráz. Dobrá pojistka pro případ, že to na tu nejvíce preferovanou školu nevyjde. 

Zkouška, kterou požaduje většina fakult

NSZ se skládají z několika různých testových zkoušek. Jsou jimi zkouška Obecné studijní předpoklady (OSP), Základy společenských věd (ZSV), Matematika (MAT), Biologie (Bi) a Anglický/Německý jazyk (AJ/NJ). Většina fakult požaduje výsledek zkoušky OSP, některé pak i výsledek dalších zkoušek (ZSV, MAT). Pro slovenské uchazeče bude připravena zkouška Všeobecných študijných predpokladov (VŠP), což je OSP upravené pro slovenské VŠ. Zatímco VŠP má jen jednu variantu, zkouška OSP dvě, základní a rozšířenou.

Pozor! NSZ nemusí být jediným kritériem přijímacího řízení na danou fakultu. Kromě zkoušek NSZ může fakulta doplnit přijímací řízení o další písemnou, ústní nebo talentovou zkoušku.

Přihláška k NSZ

Oproti běžným přijímacím zkouškám je rozdíl také v přihlášce na fakulty, které podle výsledků NSZ přijímají. Kromě přihlášky, kterou si podáte na vybranou vysokou školu, se musíte přihlásit také k samotným NSZ. Vše probíhá elektronicky přes formulář na www.scio.cz/nsz. Vyberete si zkoušky, termíny, místo a další podrobnosti, odešlete a přijde vám konfirmační e-mail. Důležité je dodržovat termíny uzávěrky přihlášek a úhrady poplatku za zkoušku.

NSZ na více než 30 místech v ČR a SR

NSZ probíhají, na rozdíl od starých přijímacích zkoušek na vysoké školy, v pěti termínech od prosince 2011 do května 2012. Záleží na každém, zda se chce zúčastnit všech termínů, nebo třeba pouze jednoho. Zkušenosti předešlých uchazečů hovoří jednoznačně o tom, že není dobré spoléhat na jediný termín.

Počítá se pouze nejlepší výsledek

U běžných přijímaček na VŠ dosáhnete jediného výsledku, který je buď dobrý, nebo špatný. V NSZ můžete dosáhnout hned několika výsledků, které budou zcela jistě rozdílné. Počítá se však jen ten nejlepší z nich. Ten je pak následně předán fakultě, která ho zahrne do přijímacího řízení. I proto má smysl zkusit NSZ vícekrát, zlepšení může být různé. Zejména ve zkoušce OSP nebývá běžné, aby uchazeč dosáhl extrémního zlepšení, ale každé zlepšení může být nakonec velmi významné a může rozhodnout o úspěchu.

Proč už na podzim?

Jednoduchá odpověď: čím více termínů máte k dispozici, tím více času a možností máte k tomu dosáhnout zlepšení. Právě proto, že se počítá pouze nejlepší výsledek, každé zlepšení vás posunuje blíže ke studiu na vysoké škole. Test OSP je jiný než testy, na jaké jsou uchazeči zvyklí ze středních škol a dobře se s ním seznámit znamená lépe uspět u zkoušky. Přitom nejlepší prověrkou je právě účast na prvních termínech. A účast na podzim je pro vás levnější, na to je dobré také myslet.

NSZ tam, kde to máte nejblíže

S NSZ můžete ušetřit spoustu času i peníze za dopravu a ubytování. Konají se na mnoha místech po celé České republice a na třech místech na Slovensku. Vyberte si proto místo, k němuž máte nejpohodlnější přístup a absolvujte svoje NSZ tam.

Zvažujete studium na vysoké škole? Podívejte se na ucelený přehled vysokých škol a zjistěte, jak probíhají přijímací zkoušky, kdy probíhají dny otevřených dveří a další užitečné informace.

» Zkuste si Scio testy nanečisto

A pokud nemáte moc zdání o tom, co studovat, můžete to zjistit pomocí testu Na co se hodím

Zdroj: Scio

Další články k tématu

Které vysoké školy berou ještě v létě

Nevyšlo vám první kolo přijímacích zkoušek, ale přesto byste rádi zasedli na podzim do přednáškových sálů univerzit? Napište odvolání, zaměřte se na dodatečná kola přijímacích zkoušek nebo prozkoumejte nabídku soukromých vysokých škol. Technické i humanitní obory Nejžádanější obory sice hlásí plno, pořád ale existuje možnost najít obor, který se vašemu vysněnému studiu alespoň blíží. K mání … číst více

Dny otevřených dveří na vysokých školách

Přehled otevřených dveří na jednotlivých fakultách vysokých škol. Většina škol je pořádá v lednu a únoru, některé ale své brány otevírají už na podzim. Pokud jste dny otevřených dveří na “své” fakultě zmeškali, zajděte se 28. a 29. ledna podívat do Prahy na veletrh pomaturitního studia Gaudeamus. Vaše vysněné fakulty tam určitě budou a navíc … číst více

Sedm nových oborů, které nabízejí vysoké školy

Management sportu, ortoptika, sociologie či podnikání v nábytkářství. Uvažujete-li o studiu vysoké školy, podívejte se, jestli vás nezaujme některý z těchto nově otevíraných oborů. Pozor, ve většině případů musíte přihlášku odeslat do konce února. Ortoptika: léčba šilhání u dětí Láká vás kariéra ve zdravotnictví, ale na studium medicíny si netroufáte? Zkuste ortoptiku, nový bakalářský obor, který se … číst více

Velký přehled: druhá kola přijímaček na vysoké školy

Nevzali vás na vysokou školu? Nebo sice vlastníte dopis o přijetí, ale nejste si svým výběrem tak úplně jisti? Pak zbystřete: mnohé fakulty totiž vypsaly druhé kolo přijímacího řízení. Je možné, že v nabídce najdete právě obor vašich snů. Ovšem pozor, dodatečnou přihlášku je často nutné odeslat co nejdřív. ↑ Druhá kola přijímaček spouštějí vysoké školy … číst více