Sedm nových oborů, které nabízejí vysoké školy

Management sportu, ortoptika, sociologie či podnikání v nábytkářství. Uvažujete-li o studiu vysoké školy, podívejte se, jestli vás nezaujme některý z těchto nově otevíraných oborů. Pozor, ve většině případů musíte přihlášku odeslat do konce února.

shutterstock_138145127

Ortoptika: léčba šilhání u dětí

Láká vás kariéra ve zdravotnictví, ale na studium medicíny si netroufáte? Zkuste ortoptiku, nový bakalářský obor, který se otevírá na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Ortoptici se zabývají řešením očních poruch, zejména šilhání a tupozrakosti u dětí. Profesně zaměřené studium obsahuje předměty jako anatomie, fyziologie, patologie, farmakologie, oftalmologie a další. Absolventi najdou uplatnění jako specialisté na očních klinikách a v očních ambulancích. Přihlášku podejte do 28. února 2014.

Trenérství a management sportu

Pro sportovní nadšence, kteří odmítají strávit celý život vysedáváním na kancelářské židli, otevírá Univerzita Palackého v Olomouci nový studijní obor: Trenérství a management sportu. Toto dvouleté magisterské studium postavila zdejší Fakulta tělesné výchovy tak, aby se dalo zvládnout i při zaměstnání. Absolventi oboru se uplatní jako trenéři, hlavní trenéři a manažeři ve sportovních klubech a federacích. Přihlášky se podávají do 28. února 2014.

Nábytkářství a zahradní architektura

Nové možnosti studia nabízí i Česká zemědělská univerzita v Praze. Kdo rád pracuje se dřevem a uvažuje o založení vlastní nábytkářské značky, toho zaujme obor Podnikání v dřevozpracujícím a nábytkářském průmyslu. Kreativci, kteří mají rádi přírodu a baví je práce na čerstvém vzduchu, zase mohou uvažovat o studiu zahradní a krajinářské architektury. Přihlášky je možné podat až do 31. března 2014.

Aplikovaná tělesná výchova

A ještě jednou sport: od letoška lze na Univerzitě Karlově v Praze studovat nový obor Aplikovaná tělesná výchova a sport osob se specifickými potřebami. Studium vás připraví na profesi trenérů, kteří pracují s lidmi s různým zdravotním postižením. Absolventi se uplatní ve sportovních klubech, fitness centrech nebo neziskových organizacích zaměřených na pomoc handicapovaným. Přihlášku vyplňte a odešlete do 28. února 2014.

Sociologie a komunitní rozvoj v Ostravě

Zajímá vás, jak funguje lidská společnost a chcete mít její zkoumání v náplni práce? Studium sociologie je velmi populární a od loňska jej nově otevřeli také na Ostravské univerzitě. Koho zajímá demografie, urbanismus a veřejná správa, může zkusit obor Komunitní rozvoj (rovněž otevřený teprve minulý rok). Přihlášky Ostravská univerzita přijímá do 28. února.

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Které fakulty berou přihlášky ještě v březnu a dubnu

Většina fakult uzavřela možnost pro podání přihlášky 28. února. Neznamená to však, že pokud chcete studovat, musíte teď rok pasivně čekat. Stále je spousta škol, které uchazečům dávají šanci přihlásit se ještě v průběhu března, dubna nebo i později. A zdaleka nejde jen o ty soukromé. Vysoká škola ekonomická v Praze Fakulta mezinárodních vztahů –  do 31.3. … číst více

Velký přehled: druhá kola přijímaček na vysoké školy

Nevzali vás na vysokou školu? Nebo sice vlastníte dopis o přijetí, ale nejste si svým výběrem tak úplně jisti? Pak zbystřete: mnohé fakulty totiž vypsaly druhé kolo přijímacího řízení. Je možné, že v nabídce najdete právě obor vašich snů. Ovšem pozor, dodatečnou přihlášku je často nutné odeslat co nejdřív. ↑ Druhá kola přijímaček spouštějí vysoké školy … číst více

Nebuď za hlupáka: jak nasát všeobecný přehled

Někteří lidé dokážou hodiny a hodiny hovořit na své oblíbené téma, ale v ostatních oblastech jsou naprosto ztracení. Chybí jim totiž základní společenská dovednost: všeobecný rozhled. Vynikající orientace v mnoha rozličných oblastech lidského vědění z vás udělá nejen dobrého společníka, ale dostane vás i na vysokou školu. Vítězové a poražení Viděli jste někdy nějakou vědomostní televizní hru? Vítězné … číst více

Přijímačky se blíží. Co při nich zúročíte?

Možná už vám dorazila pozvánka k přijímacím zkouškám. A my pro vás máme rady, jak u nich můžete zazářit. Vysoké školy berou v potaz kvalitní seznam přečtené literatury, výsledky z olympiád, jazykové zkoušky, dobré známky na maturitním vysvědčení i vlastní tvorbu. Zjistěte, co je důležité pro váš obor a přijetí máte v kapse. » 2 … číst více