Chci změnit práci, ale okolí nesouhlasí

Přemýšlíte o změně zaměstnání nebo jste už dokonce dostali lákavou nabídku na novou práci, ale partner nebo rodina jsou proti? Nenechte se odradit, ale také nejděte hlavou proti zdi. Zkuste ostatním vysvětlit, proč byste změnu přivítali. Pokud vaše pohnutky pochopí, lépe se jim přechod do vaší nové práce přijme a vy na něj nebudete sami.

Každá změna, i v pracovním životě, je krok do neznáma. Není proto divu, že se jí vaše okolí může obávat. To, že vás rodina nebo známí od vašeho záměru odrazují, hned neznamená, že nevěří vašim schopnostem. Možná se jen bojí dalších změn, které ovlivní váš i jejich život. Nebo vás chtějí uchránit zklamání.

Pokud jste přesvědčeni o správnosti svého rozhodnutí, bude pro vás jednodušší přesvědčit i ostatní. Jejich podpora je pro nás velmi důležitá. Zkuste si proto získat jejich náklonnost, přesvědčit je, že děláte správnou věc. Změna místa není jednoduchý životní krok a pokud člověk nemá podporu okolí a musí “bojovat” na dvou frontách, není to lehká situace. Má-li ale nejbližší lidi na své straně, mohou mu přestup do jiného zaměstnání pomoci uskutečnit a usnadnit.

 

Ano, chci změnu

 

Vhodná chvíle

Neprobírejte svůj plán po telefonu ani prostřednictvím sociálních sítí. Tahle informace si žádá rozhovor z očí do očí a klidné prostředí. Nebylo by fér, kdyby se o vašem plánovaném odchodu z práce dozvěděla vaše manželka nebo manžel třeba od kolegů v práci. Nejdříve seznamte s novinkou ty, kterých se to nejvíc týká, tedy partnera, děti, rodiče. Vysvětlete jim, proč novou práci potřebujete. Když vaši nejbližší pochopí, že je to pro vás opravdu důležité a nejedná se jen o momentální rozmar, spíše vás ve vašem rozhodnutí podpoří.

Pozitivní změny pro rodinu

Najděte na své nové práci pozitivní věc, ze které bude mít užitek celá rodina. Jako první se nabízí větší plat. Ale může to být třeba možnost přestěhovat se do většího bytu nebo mít k dispozici pro soukromé účely nové služební auto. Také možnost práce z domu nebo pružná pracovní doba mohou být plusem pro celou rodinu, zvlášť když jsou v ní malé děti. Vyjmenujte všechny přínosy, které vám pomohou skloubit pracovní život s tím rodinným.

TIP: Odhodlat se ke změně práce nemusí být snadné, i když je vaše okolí pro. Strach ze změny je přirozený, ale nepodléhejte mu.  

Předejděte obavám

Jestliže nová práce znamená spíš opak – méně času na rodinu, nebo dokonce přespávání mimo domov, je potřeba rozmyslet si dopředu, jak to bude rodina zvládat a jak to změní její každodenní fungování. Mohou případně pomoci příbuzní nebo budete mít dostatek prostředků na využití profesionální pomoci s úklidem nebo s hlídáním dětí? Také to si zkuste rozmyslet dopředu, abyste měli po ruce argumenty, které druhé přesvědčí, že se vše dá zvládnout.

Pokud máte hypotéku, dá se předpokládat, že bude mít partner obavy o její splácení. Tento strach bude menší, pokud máte alespoň nějakou finanční rezervu nebo víte, že by vám někdo finančně vypomohl, kdyby bylo potřeba.

Pozor na tragické historky

Zrazují vás od případného kariérního postupu kamarádi nebo známí? Třeba mají strach, že se s nimi nebudete už tak často scházet. Může to být ale i závist, že máte odvahu ke změně, kterou oni u sebe nenašli.  Mohou z nich mluvit i jejich vlastní strachy: „Vždyť tam budeš nejstarší, všichni manažeři tam mají kolem třiceti. Budeš všem akorát pro smích, jak chceš s nimi udržet tempo?“

Mohou ale také čerpat z vlastních špatných zkušeností. Třeba vás kamarád začne od změny odrazovat jen proto, že ho kdysi vyhodili ve zkušební době. Na tyhle historky moc nedejte, stát se může ledasco. Neznamená to, že dopadnete stejně. Nezapomínejte, že do nové práce budete chodit vy, ne oni. Rozhodnutí je tedy na vás.

Než se odhodláte k poslednímu kroku, nezapomeňte si pořádně proklepnout novou firmu, ke které chcete přejít. Minimalizujete tím riziko, že spadnete z louže pod okap.

Mrkněte se na příležitosti, které na vás čekají na Jobs.cz.

 

 

Další články k tématu

Rok jinak: Kateřina řeší dovolené pro vozíčkáře

Kateřina Grausová pomáhala problémovým firmám postavit se znovu na nohy. Dnes se v jedné pražské neziskovce stará o to, aby vozíčkáři mohli jezdit  na dovolenou beze strachu, že se v hotelu dostanou nejdál na recepci. Jak se k tomu dostala? Přihlásila se do projektu Rok jinak Nadace Vodafone. ↑ Kateřina Grausová, jedna z letošních grantistek projektu Rok jinak. … číst více

Příběhy úspěšných: Co by dělali, kdyby začínali od nuly?

Vedou významné firmy, vydělávají hodně zajímavé peníze, na pracovních cestách sjezdili kus světa a byznys, ve kterém jsou namočení, se počítá v řádu miliard. Zdánlivě jim nic neschází. Co by ale dělali, kdyby zítra měli začít znovu úplně od nuly? » 4 minuty čtení « Dalibor Dědek, miliardář a ředitel skupiny Jablotron Určitě bych se … číst více

Infografika: 3 zásadní otázky, než svoláte meeting

Pro více než polovinu lidí jsou porady jen synonymem pro ztrátu času. Menší část lidí meetingy vyloženě nesnáší a snaží se jim vyhnout. Podle čeho určit, zda je setkání v zasedačce opravdu nutné a neprohlubovat zbytečně frustraci lidí z promarněného času?  » 3 minuty čtení « Otázka číslo 1: Máte v plánu hodit dosavadní práci do … číst více

Kariéra s E.ON: spolupráce, kde získáte volnost

Máte rádi obchod a klasická pracovní doba není nic pro vás? Třeba proto, že máte děti, bokem vlastní malé podnikání nebo spoustu koníčků? Jobs.cz má pro vás tip: ve společnosti E.ON rozšiřují tým obchodníků. O jakou spolupráci jde a v čem je výhodná, mluvila projektová manažerka Eva Duchoňová. « 2 minuty čtení » ↑ Eva Duchoňová, projektová … číst více