Chcete změnit práci, ale rodina je proti. Co s tím?

„Také bych odešel, ale to by mě doma lynčovali.“ Hypotékovým manažerem je každý druhý z nás, ale velký závazek by vám neměl bránit v rozvoji a posunu v kariéře, byť vás od toho nejbližší odrazují. Co jim říci, když cítíte, že chcete změnit zaměstnání?

Psycholog: nejste před soudem

Lidé, kteří změnili zaměstnání, často říkají, že pro ně nebylo ani tak těžké rozhodnout se pro změnu sami v sobě. Spíše řešili, jak to sdělit svým nejbližším. Rodinní příslušníci, manžel, manželka i další totiž konečné rozhodnutí o našich kariérních posunech ovlivňují více, než se může zdát.

„V otázce zdůvodnění rodině nejde primárně o to přesvědčovat druhé. Jsme dospělí a zodpovědní za svá rozhodnutí. Můžeme své rozhodnutí vysvětlit, ale nemusíme je obhajovat,“ říká psycholog Dalibor Špok.

„U manžela či manželky je pochopitelně důležité probrat vnitřní obavy, naděje nebo nápady. Seznámit druhého s tím, co se ve mně děje. Partner by neměl mít tendenci vybírat z těchto našich myšlenek to, co se mu líbí, ale spíše opět říci svůj názor, obavy a nápady a obecně podpořit jakékoli konečné rozhodnutí, které uděláme.”

↑ „Asi dám výpověď.” – ‚Teď? Nemyslím si, že je vhodná doba.”

» Čas na změnu: podívejte se na nabídky firem

Blázníš? Máme hypotéku

Pochybnosti rodiny o tom, zda je zrovna teď vhodné dát výpověď, můžete rozptýlit konkrétními kroky. Tlačí na vás manželka argumenty typu: „Neodcházej z práce, z čeho budeme platit hypotéku a pojistky?“ Nezacyklete se v neustálých hádkách, ale udělejte přesvědčivý krok. Použijte osobní úspory k vytvoření rezervy na povinné platby například na půl roku dopředu. Když váš rodinný kritik uvidí peníze na účtu, jeho obavy určitě ochladnou.

Takhle to v mém oboru chodí

Odpor rodiny proti změnám práce je častý i v případech, kdy blízcí nemají dost informací o tom, jak to ve vašem oboru vlastně chodí. Například v obchodě se člověk kariérně posouvá na stupnici: Account manager -> Key Account Manager -> Team leader -> Sales Director.

Ovšem pokud cítíte, že po X letech uměle zamrzáte na pozici běžného accounta a nevidíte žádnou perspektivu růstu, je přirozené poohlédnout se u konkurence. Musíte ale rodině vysvětlit, jaké podmínky na nové pozici získáte a co to bude znamenat pro vás všechny. Například že v jiné firmě budete konečně jmenováni manažerem pro klíčové zákazníky, což vám přinese možnost přestěhovat se do většího bytu.

Ukažte doma černé na bílém, na jaký plat si v novém zaměstnání přijdete. Nebo vezměte svého nejbližšího na „pokec” se známým, který vámi vytouženou práci dělá. Dotyčný vašemu partnerovi představí podmínky, za kterých se tam pracuje, čímž může vyvrátit pochybnosti, které u vás doma panují.

Správné načasování

Změna práce a přechod do jiného zaměstnání je obecně citlivou záležitostí. Proto si ohlídejte okolnosti a načasování. Vždy se najdou rozdílné názory, proto například hromadné oznámení na rodinné slavnosti není to pravé ořechové. V klidu nejdříve o změnách uvědomte partnera, až potom děti, rodiče a další. Dávkujte informace postupně a mějte vždy předem připravené odpovědi na dotazy, které dotyční mohou vznést. Uvážlivým sdělením ve správný čas určitě zvýšíte pravděpodobnost, že vás doma pochopí a při změně zaměstnání podpoří.

» Čas na změnu: podívejte se na nabídky firem

 Jiří Kocourek

Další články k tématu

Změnit práci a být šťastnější? Jde to i po 15 letech praxe

Hlas přírody člověku káže, aby se bál neznámého. Často je to strach, který nás drží ve špatné práci. Začít od nuly se ale dá i po mnoha letech praxe. Třeba v úplně jiném oboru. Nebo v jiném městě. Přečtěte si příběh Andrey, která to dokázala. No jo, jenže já nic jiného neumím… Andrea dělala dlouhé … číst více

4 věci, kvůli kterým jsme v práci nešťastní

Co nás v práci nejvíc vytáčí? Co skousneme a kvůli čemu odcházíme? Kupodivu to nebývají peníze. Podle průzkumu JobsIndex mnohem více záleží na vztazích s kolegy a pocitu užitečnosti vlastní práce. Zjišťovali jsme, co nás v zaměstnání štve opravdu nejvíc. Najdete v něčem sami sebe? 1. Otravní kolegové „To, co mě vytáčí do nebes, je pasivní agresivita některých kolegů. … číst více

5 typů personalistů, se kterými můžete mluvit na pohovoru

Jsou personalisté, se kterými se na pohovoru budete cítit jako na jedné lodi. Jiným ale nebudete stát ani za krátký e-mail. Seznamte s pěti typy HR odborníků, na které můžete narazit, když hledáte práci. 1. Energizer Stručná charakteristika: Z pohovoru odejdete nabití energií. To byl super pokec! Tento personalista nechce, abyste byli nervózní více, než je zdrávo. … číst více

Temné síly, které vás drží v práci, kterou nechcete

Změnit práci není jako převléct si tričko. Je to důležité rozhodnutí, které lidé zvažují z různých úhlů pohledu. Někdy však zvažují tak dlouho, až se ke slovu dostanou temné síly. Jsou to myšlenky, které nám mozek naservíruje ve chvíli, kdy zatáhl za ruční brzdu. Všechny zní dost rozumně, a tak není těžké jim podlehnout. Ano, … číst více