Chcete skvělou mzdu? Připravte si argumenty a nepoužívejte jako důvod inflaci

Obvykle je nejvhodnější čas, kdy si říct o přidání, ke konci roku. V současnosti ale zvažuje žádost o navýšení mzdy kde kdo. Není divu. Ceny zboží i energií stoupají většinou rychleji než příjmy. Na strategii o vyjednávání to ale mnoho nemění. Jak tedy postupovat?

Vhodné načasování

Zrovna jste úspěšně dokončili obtížný projekt, získali důležitou zakázku nebo uzavřeli kampaň, která zvedla požadovaná čísla? Možná jste se výše vyjmenovaného nezúčastnili přímo ve vedoucí roli, nicméně měli jste na tom svůj nezanedbatelný podíl. Pak je správná chvíle říct si o zvýšení mzdy. Mezi takové okamžiky patří také přibrání další práce a navýšení kompetencí. A to i v případě, že jste formálně stále na stejné pozici.

Je ovšem velmi na zvážení, jestli si jít říct o zvýšení platu třeba po necelém roce od posledního zvyšování. Záleží i na tom, jak velké bylo, nicméně chodit žádat o vyšší plat každého půl roku nebude snadno obhajitelné. Leda byste odvedli pokaždé v práci opravdu nadstandardní výkon.

 

Chci najít skvělý job

 

Z hlediska načasování je potřeba zvážit také rozpoložení vedoucího a potažmo celé firmy. Pokud se jí daří a panuje všeobecná spokojenost, je vhodná doba se svou žádostí vyrukovat. Schůzku si s nadřízeným domluvte dopředu, nechytejte ho mezi jinými schůzkami, kdy má nejvíc vyřizování nebo se chystá domů.

Argumenty po kupě

I když půjdete vyjednávat o vyšší mzdě nyní, mějte připravené pořádné argumenty. Používat jako hlavní důvod inflaci není příliš prozíravé a k požadovanému cíli to nejspíš nepovede. Stejně jako jednotlivcům rostou náklady i firmám. Jednání by tedy mohlo vyústit v oboustranné vyjmenovávání toho, co všechno se zdražilo. Za takové situace byste se svého těžko domohli.

Připravte si tedy argumenty dokazující vaše nedávné úspěchy nebo navýšení práce, kterou nyní zastáváte. Připomeňte, co všechno děláte navíc oproti dřívějšku, ačkoliv plat máte pořád stejný. Zároveň nastiňte, co dalšího máte před sebou – upozorněte na další projekty, tendry, zakázky, na kterých budete pracovat.

TIP: Chcete odejít, ale ve firmě vás přemlouvají a nabízejí různá lákadla? Poradíme vám, proč byste měli své setrvání u stávajícího zaměstnavatele zvážit.

Obecně platí, že čím větší požadujete přidání, tím pádnější argumenty byste měli mít po ruce. Je rozdíl, jestli chcete navíc deset procent nebo pětadvacet. Silnější vyjednávací pozici mají lidé s vysoce žádanou a nedostatkovou odborností. Mohou to být specializovaní technici nebo IT odborníci, ale i šikovný obchodník, na němž z velké části stojí přijímání nových zakázek, nebo zkušený pruduktový manažer si mohou stát velmi dobře.  

Třetím typem argumentů může být srovnání s platy, které jsou obvyklé ve vaší branži a na přibližně stejné pozici. Získat přehled lze na platy.cz nebo třeba na našem serveru, kde je řada pozic inzerovaná s výší nabízené odměny. Můžete dodat, že byste pro firmu i nadále rádi pracovali, ovšem jste si vědomi toho, že platově jste pod běžnou hladinou, což vám nepřipadá správné.   

Zaujmout správnou roli

Při vyjednávání se nikdy nepasujte do role oběti, ale ani nepoužívejte nátlak: „Jestli mi nepřidáte, hodím se od zítřka dlouhodobě marod.“ Snažte se jednat věcně, racionálně a pokud možno bez emocí. Zkuste si představit, že vyjednáváte o vyšším platu za někoho jiného, někoho, kdo si to zaslouží, protože si pamatuje všechny ty večery, které proseděl u počítače. Možná vám to půjde lépe. 

Po té, co předestřete své argumenty, vyslechněte si také reakci šéfa. V ideálním případě byste se měli domluvit na další schůzce, kde se dozvíte, jak na váš požadavek odpoví.  

Neodcházet s prázdnou

Vyjednávání o vyšší mzdě může dopadnout všelijak. Nejlepším výsledkem je požadované navýšení, ale to nemusí klapnout. V tom případě chtějte vědět, co byste měli pro zvýšení platu udělat – něco nového se naučit, zapojit se do určitého projektu? Požadujte také časový plán, po jehož uplynutí se s nadřízeným k otázce zvýšení vaší mzdy vrátíte. Ohlídejte si však, aby její navýšení nebylo podmíněno velkým objemem další práce k vaší stávající. V tom případě se ohraďte, protože by se o zvýšení tak úplně nejednalo.  

A jestliže vyjednávání nikam nepovede a vyústí v závěr, že zůstanete na svém bez reálné vyhlídky na změnu k lepšímu, přehodnoťte, jestli u současného zaměstnavatele zůstat. 

Volných míst je teď víc než uchazečů a byla by škoda propásnout šanci na skvělé místo někde jinde. Sami se přesvědčte na Jobs.cz

 

Další články k tématu

Rostya Gordon-Smith: Zakazovat u pohovoru otázky na rodinu je nesmysl

Patří mezi 50 nejúspěšnějších personalistů světa. Je uznávanou top manažerkou a bojovnicí za práva žen. Rostya Gordon-Smith přitom říká, že to nejdůležitější, co musí žena udělat, je přestat urputně slaďovat kariéru a osobní život a snažit se dobře vychovat své děti. Dobře ví, o čem mluví, sama vychovala čtyři syny a je babičkou osmi vnoučat. … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

Odcházíte, ale přemlouvají vás. Jak se nenechat zviklat?

Co jste podali výpověď, kolegové i šéf jsou na nohou. Přemlouvají vás, lákají, slibují, abyste si to rozmysleli. Jaké argumenty nejspíš použijí a má smysl jim naslouchat? „Dáme ti víc peněz“ Nabídka vyššího platu se jeví jako silný argument pro setrvání. Má vás to zviklat? Spíš ne. Radost z lepších peněz vydrží maximálně do nejbližší výplaty. … číst více

Řekněte si o vyšší plat: 8 tipů, jak přesvědčit šéfa

Už nějakou dobu jste nedostali přidáno. Pomalu sbíráte odvahu ke schůzce se šéfem. Nebo se chystáte na pohovor a nevíte, o jaký plat si říct. Zkuste těchto 8 triků, které vás přibliží k lepším penězům. Poslední aktualizace článku: 22. 3. 2017 1. Kolik berou ostatní? I když jsou teď firmy ochotnější dávat lidem více peněz, … číst více