Kdy studenti platí zdravotní a sociální pojištění?

Studujete a současně pracujete? Ať už jste v pracovním poměru, podnikáte nebo si jen přivyděláváte na letní brigádě, měli byste vědět, kdy se vás (netýká) platba zdravotního a sociálního pojištění.

shutterstock_163980383

↑ Studentská brigáda na léto? Poradíme, kdy musíte zaplatit zdravotní a sociální pojištění.

Kdo je studentem?

Za studenta se z pohledu sociálního a zdravotního pojištění považuje student do 26 let, který chodí na střední nebo vyšší odbornou školu, navštěvuje pomaturitní studium bezprostředně po maturitě nebo je studentem vysoké školy v prezenční či kombinované formě.

Platit, či neplatit?

V těchto případech platí zdravotní pojištění za studenty stát. Sociální pojistné se za dobu studia neplatí vůbec (nepřihlásí-li se k němu student dobrovolně). Ovšem pokud student při škole pracuje, musí ve vybraných případech sociální pojištění odvádět – závisí to na typu práce a výši výdělku.

Brigáda a pojištění

Mnoho středoškoláků i vysokoškoláků si při studiu příležitostně přivydělává. Třeba o letních prázdninách, víkendech nebo přes Vánoce. Brigádníci nejčastěji podepisují dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Ale jak je to u těchto typů smluv se zdravotním a sociálním pojištěním?

Hranice výdělku

  • DPP: Pokud měsíční výdělek nepřesáhne 10 tisíc korun, student neplatí ani zdravotní, ani sociální pojištění (zdravotní hradí stát, sociální není hrazeno vůbec.)
  • DPČ: Pokud měsíční výdělek nepřekročí 2.499 korun měsíčně, platí totéž, co u DPP.

Přesáhne-li však hrubá měsíční mzda tyto částky, strhává zaměstnavatel studentovi poměrnou část ze mzdy, a to zcela nevratně (na rozdíl od určitého typu daní). Výhodou je alespoň to, že se doba takové práce započítává do doby pojištění potřebné pro důchod. Kdo svým výdělkem na výše zmíněnou částku nedosáhne, a přesto chce už období svého studia započítat do důchodového pojištění, může se k němu přihlásit dobrovolně (pro rok 2014 činí tato částka 1817 korun měsíčně).

Studenti a  podnikání

Mnoho studentů sází již během studia na vlastní síly a vrhá se do podnikání. Pokud řádně studují a ještě neoslavili 26. narozeniny, jedná se o takzvanou vedlejší podnikatelskou činnost. Status studenta osvobozuje mladého podnikatele v prvním roce podnikání od povinnosti hradit minimální zálohy na sociální pojištění. Pokud jeho čistý roční zisk nepřesáhne 62.261 korun, není třeba nic doplácet ani příští rok hradit zálohy. Je-li tato hranice překročena, je nutné pojištění doplatit a současně se ze zisku vypočítávají zálohy pro příští rok.

Zdravotní pojištění ze zisku

Podobně je tomu i u zdravotního pojištění. V prvním roce podnikání ho student-podnikatel neplatí a výše pojistného se dále vypočítá ze skutečného zisku. Z něj se také odvozují zálohy pro další rok.

Kdy to nahlásit pojišťovnám?

Pokud pouze studujete a k tomu nemáte žádné příjmy zakládající povinnost platit zdravotní nebo sociální pojištění, nemusíte zpravidla zdravotní pojišťovně ani správě sociálního zabezpečení nic hlásit. Většina škol totiž tuto povinnost zařizuje za studenty samo. Raději si to ale ověřte na svém studijním oddělení.

Pokud po prázdninách pokračujete ve studiu a současně podnikáte, musíte již tuto skutečnost nahlásit na své zdravotní pojišťovně a správě sociálního zabezpečení sami, a to do 8 pracovních dnů od změny. Je přitom nutné doložit potvrzení o studiu nebo alespoň rozhodnutí o přijetí ke studiu s uvedením přesného data zápisu do prvního ročníku.

Co když nepracujete ani nestudujete

Nebudete-li po ukončení střední či vysoké školy dále studovat ani pracovat, je třeba se – opět ve lhůtě 8 dnů – nahlásit na zdravotní pojišťovně i správě sociálního zabezpečení jako osoba bez zabezpečených příjmů a jako taková platit zdravotní pojištění.

Zdravotní pojištění za absolventy středních škol stát platí do konce prázdnin, tedy do 31. srpna a škol vysokých vždy ještě měsíc po měsíci, v němž řádně ukončili studium.

Lucie Černá

01_obecne_970x2103

Další články k tématu

Studentské brigády na poslední chvíli

Většina studentů přemýšlí stejně – v červenci chtějí vydělat peníze na brigádě a v srpnu za ně někam odjet. Sehnat si nyní brigádu na léto je obtížné, ale ne nemožné. Někdy stačí být dostatečně rychlý a dokázat trochu slevit ze svých požadavků. ↑ Prázdninovou brigádu v call centru seženete i na poslední chvíli. Jde to i na … číst více

Brigáda mimo kancelář: průvodce turistů Prahou

Eva Pešková už čtvrtým rokem provádí turisty po Praze. Letos dokončila vysokou školu a chystá se za pracovními zkušenostmi do zahraničí. Provádění ale stále považuje za krásnou práci, která se dá velmi dobře zkombinovat se studiem. O tom, jak zvládnout prohlídkovou trasu s padesátkou turistů v zádech a co je pro takovou práci vlastně potřeba, … číst více

Průvodce světem pracujícího studenta

Díky práci při studiu si nejen vyděláte peníze na veselý život, ale hlavně získáte praxi, kterou pak můžete oslňovat personalisty. Jaká jsou pravidla práce při studiu? ↑ Chystáte se na brigádu? Poradíme, jak se vyznat ve smlouvách. Jestli si chcete finančně přilepšit, máte na výběr z několika typů pracovních smluv. Každá má své klady a zápory. … číst více

Brigády, kde uplatníte to, co umíte nejlépe

Nic proti doplňování zboží, ale taková brigáda vás nejspíš nikam neposune. Najděte si přivýdělek, kde uplatníte to, co umíte nejlépe. Vybrali jsme těchto 10 zajímavých brigád pro odborníky a specialisty. A tady je dalších 300. » 1 minuta čtení « ↑ Najděte si na léto brigádu, která se vám bude hodit i jako zmínka do životopisu. … číst více