Studentské brigády na poslední chvíli

Většina studentů přemýšlí stejně – v červenci chtějí vydělat peníze na brigádě a v srpnu za ně někam odjet. Sehnat si nyní brigádu na léto je obtížné, ale ne nemožné. Někdy stačí být dostatečně rychlý a dokázat trochu slevit ze svých požadavků.

shutterstock_103286246

↑ Prázdninovou brigádu v call centru seženete i na poslední chvíli.

Jde to i na konci června

Přestože dobré brigády se shánějí i několik měsíců dopředu a s blížícími se prázdninami je sehnat slušný přivýdělek čím dál složitější, existují možnosti, které neselžou ani na konci června. Záleží už pak jen na vás, jaká je vaše motivace a jak vážně to s prací myslíte. Pojďme se podívat na některé možnosti.

Odpovědět musíte co nejrychleji

Pokud je vaším hlavním způsobem hledání brigády čtení inzerátů, nejzásadnější bude vaše rychlost při odpovídání. Je dobré procházet si nabídku i několikrát denně. V letních měsících skoro nemá cenu odpovídat na inzeráty starší než několik hodin po uveřejnění.

Aplikace zdarma a další pomocníci

Pokud nechcete být přitlučení celé dny k internetu, máte dvě možnosti: buď se na portálu zaregistrujte a nechte si nabídky práce posílat na e-mail, abyste je mohli kontrolovat například v telefonu, nebo využijte některé aplikace pro smartphony určené přímo pro tento účel. Jednou takovou aplikací jsou například Brigády do kapsy od Jobs.cz.

Brigády, které seženete vždy

Pokud jste dost odhodlaní, existují brigády, které seženete téměř vždy. Jedná se o práce, které takzvaně „nejsou pro každého“, protože vyžadují určitou dávku odolnosti a asertivity. Za prvé je to práce v call centrech, kde málokdo vydrží dlouho, a tak nabírají brigádníky prakticky neustále. Výdělky v call centru jsou přitom obvykle slušné a může jít o zkušenost, která se vám bude hodit dále do života.

Zkušenost z call centra

„Člověk získal náhled do světa reklam. Naučil se mluvit a improvizovat. Nikdo mě nenutil, že bych nesměla zavěsit, jednali se  mnou slušně, byli tam kamarádští. Byli ochotní neúspěch i odpustit. A bylo na svědomí každého člověka, jak se k těm lidem na telefonu choval,“ vypráví o svých zážitcích Lenka Fialková, která si v call centru přivydělávala při studiu farmacie.

» Brigády v call centrech – aktuální nabídka

casual woman on laptop

↑ Objevili jste zajímavou brigádu? Je potřeba reagovat co nejrychleji.

Práce pro neziskovky

Druhou variantou je práce pro neziskové organizace. Tam budete pravděpodobně začínat na pozici „fundraisera“ nebo „recruitanta“, budete tedy oslovovat na ulici lidi a žádat je o finanční příspěvek. I to je práce, která vás dokonale otrká, naučí vás trpělivosti a přesvědčovacím schopnostem. Určitě je ale dobré vybrat si takovou organizaci, s jejíž činností se dokážete ztotožnit, aby vám často nepříjemná práce dávala smysl.

Také lidé prodávající drobné předměty pro charitu zpravidla nejsou neplacení dobrodinci, ale brigádníci, kteří mají například deset korun z každé prodané magnetky. Podobnou nevděčnou prací může být například průzkum trhu, získávání statistických údajů a podobně. Logicky také snáze seženete práci, kde jste placeni od výkonu, než práci s hodinovou mzdou, kterou většina Čechů preferuje.

Pracovní agentury

Jednou z variant získávání práce je zaregistrovat se u nějaké pracovní agentury. Zde najdete jejich kompletní seznam, z těch velkých můžeme jmenovat agenturu Nabrigadu.cz působící v Brně, v Praze a v Plzni, brněnský SODAT, agentury Axial, Brigádník s.r.o. či pražský Grafton Recruitment. I zde je zapotřebí především pohotovosti při odpovídání. Smířit se musíte s tím, že část vašeho výdělku přenecháte agentuře – vyděláte si tak kolem 50 – 80 Kč za hodinu. Pracovní agentury nabízí větší množství manuálních prací, některé z nich vyžadují potravinářský průkaz.

Zamiřte do větších měst

Je mnohem snazší najít brigádu ve větším městě – například zhruba 40 procent všech nabídek brigád najdete v Praze. Zkuste se tedy zamyslet, jestli byste nemohli třeba dva týdny bydlet u příbuzných nebo známých a chodit do práce. Jako bonus byste tak získali zajímavou zkušenost s bydlením mimo domov.

» Vyberte si brigádu na Jobs.cz podle regionu

Na vlastní pěst

Je potřeba dávat si dobrý pozor na brigády, které nabízí práci z domu po internetu, zvlášť když inzerují velké výdělky. Existují však způsoby, jak si můžete zkusit přivydělat sami. Pokud ovládáte angličtinu, zkuste se podívat například na webový portál Fiverr.com, kde lidé nabízejí své služby za pět dolarů. Stránkami fungujícími na podobné bázi jsou například FiverUp.com, GigBuck.com nebo Zeerk.com. Nabídnout můžete ledacos – na Fiverru najdete lidi, kteří pro vás zazpívají „hodně štěstí, zdraví“ ve svahilštině, napíšou vám esej, navrhnou logo nebo za vás dokonce udělají těžké životní rozhodnutí.

Nela Wurmová

Další články k tématu

Kdy studenti platí zdravotní a sociální pojištění?

Studujete a současně pracujete? Ať už jste v pracovním poměru, podnikáte nebo si jen přivyděláváte na letní brigádě, měli byste vědět, kdy se vás (netýká) platba zdravotního a sociálního pojištění. ↑ Studentská brigáda na léto? Poradíme, kdy musíte zaplatit zdravotní a sociální pojištění. Kdo je studentem? Za studenta se z pohledu sociálního a zdravotního pojištění považuje student … číst více

Brigáda mimo kancelář: průvodce turistů Prahou

Eva Pešková už čtvrtým rokem provádí turisty po Praze. Letos dokončila vysokou školu a chystá se za pracovními zkušenostmi do zahraničí. Provádění ale stále považuje za krásnou práci, která se dá velmi dobře zkombinovat se studiem. O tom, jak zvládnout prohlídkovou trasu s padesátkou turistů v zádech a co je pro takovou práci vlastně potřeba, … číst více

Průvodce světem pracujícího studenta

Díky práci při studiu si nejen vyděláte peníze na veselý život, ale hlavně získáte praxi, kterou pak můžete oslňovat personalisty. Jaká jsou pravidla práce při studiu? ↑ Chystáte se na brigádu? Poradíme, jak se vyznat ve smlouvách. Jestli si chcete finančně přilepšit, máte na výběr z několika typů pracovních smluv. Každá má své klady a zápory. … číst více

Brigády, kde uplatníte to, co umíte nejlépe

Nic proti doplňování zboží, ale taková brigáda vás nejspíš nikam neposune. Najděte si přivýdělek, kde uplatníte to, co umíte nejlépe. Vybrali jsme těchto 10 zajímavých brigád pro odborníky a specialisty. A tady je dalších 300. » 1 minuta čtení « ↑ Najděte si na léto brigádu, která se vám bude hodit i jako zmínka do životopisu. … číst více