Jak dlouho může trvat, než se vám firma ozve?

Než zavolá nebo napíše personalista a pozve vás na pohovor, může to trvat dva týdny nebo i měsíc. Buďte na to připraveni.

Kde odpovídají nejrychleji

Na jeden pracovní inzerát firmy dostanou 20, 30, 50, v některých případech i 100 odpovědí. Prokousat se takovým množstvím životopisů samozřejmě trvá. Nejrychleji se personalisté ozvou, když se zajímáte o pozici v marketingu: v průměru za 14 dní od chvíle, kdy jste odpověděli na inzerát.

Druhým nejrychlejším oborem je v tomto smyslu výroba: zajímavým kandidátům tu volají/píší v průměru 16 dní po obdržení životopisu. Lidé hlásící se do administrativy hypnotizují telefon nebo e-mail v průměru 18 dnů, než je personalista kontaktuje.

shutterstock_44473462

Kde se na odpověď čeká nejdéle

Nejdéle firmy uchazeče napínají u pozic ve službách (28 dní), strojírenství (27 dní), potravinářství (26 dní) a IT (25 dní).

Proč se doba v různých oborech tak liší? Do administrativy nebo marketingu se hlásí hodně lidí a firmy si snáze vyberou. Na volná místa v technice a IT ale chodí odpovědí podstatně méně. Zaměstnavatelé v těchto oborech tak nechávají inzerát vyvěšený delší dobu a čekají, kdo se jim ještě ozve.

Za jak dlouho se firmy ozvou

Obor:
Marketing
Výroba
Administrativa
Obchod, prodej a nákup
Bankovnictví, Peněžnictví, Pojišťovnictví
Informační technologie
Potravinářství
Strojírenství
Služby

Za jak dlouho se ozvou:
14 dnů
16 dnů
18 dnů
20 dnů
23 dnů
25 dnů
26 dnů
27 dnů
28 dnů

Zdroj: Data společnosti LMC

Kolik lidí se hlásí na jedno místo

Vybrané pozice:
Administrativní pracovník
Obchodní zástupce
Účetní
Nákupčí
Business Development Manager
Správce operačních systémů a sítí
Kvalitář
Software architekt
Technolog ve strojírenství; Programátor

Počet reakcí na jednu pozici:
95 uchazečů
49 uchazečů
42 uchazečů
33 uchazečů
29 uchazečů
20 uchazečů
14 uchazečů
8 uchazečů
7 uchazečů

Zdroj: Data společnosti LMC

Vůbec neodpovídají. Co dělat?

Slušné firmy odpovídají i uchazečům, které si nevybraly – přinejmenším jim poděkují za zájem. Co když se společnost vůbec neozvala? Bohužel i to se často stává. V takovém případě se nezdráhejte zvednout telefon a zeptat se, jestli váš životopis dostali a jestli je pro ně zajímavý. Případně si nechte vysvětlit, proč nevyhovujete. Možná se vám to nebude poslouchat lehce, ale získáte užitečnou zpětnou vazbu, která vás posune dál.

Jobs.cz

Další články k tématu

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

ČKD před rokem koupili Skotové. Jak to Češi zvládli?

„Mezi Českem a Skotskem není až takový rozdíl. Obě země mají silnou průmyslovou historii,“ říká Jan Růžička, ředitel pražské firmy Howden ČKD Compressors. Tradiční český strojírenský podnik od loňska vlastní skotská skupina Howden. A má s ním velké plány, proto se budou hledat noví lidé do výroby, vývoje i managementu. 13. 10. 2014 ↑ Jan Růžička, … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

V Consultingu běží čas rychleji než v jiných zaměstnáních

Mnoho mladých lidí neví, co si představit pod pojmem kariéra v oblasti Consulting. Portál „Kariéra bez hranic“ na toto téma přinesl rozhovor se Zuzanou Guller, ředitelkou pro lidské zdroje v regionu střední a východní Evropy ve společnosti Accenture. » 4 minuty čtení « ↑ Zuzana Guller z Accenture: „V Consultingu často nevíte, kde budete zítra, pro … číst více