Angličtina s avatarem a odznáček za ukončenou školu

Na březnovém setkání EduFóra se potkali nadšenci, které baví učit sebe i druhé neotřelými způsoby. Tentokrát účastníci zjistili, jak si ve virtuálním světě procvičit angličtinu, k čemu je dobré sbírat online odznaky za vzdělávání a jakou moc mají žákovské parlamenty. Setkání proběhlo 19. března v pražském Hubu na Smíchově.

Pokud jste se nemohli posledního setkání EduFóra zúčastnit, máte další možnost 9. dubna v Brně. Můžete se těšit na svižné prezentace, ve kterých zjistíte, jak se efektivně a tvořivě učit. A jaké zajímavé projekty představilo březnové EduFórum?

Elektronické odznáčky za absolvovanou školu

Představte si, že za absolutorium vysoké školy nebo za účast na konferenci nebo kurzu obdržíte nejen papírový diplom nebo osvědčení, ale i tzv. badge (virtuální odznáček). Můžete si jej „přišpendlit“ například na svůj profil na facebooku a rozšířit tak své online portfolio. Badge na první pohled vypadá jako obrázek, který slouží čistě pro zábavu. Skutečná hodnota se však skrývá v datech, které obsahuje.

Badge s emblémem vaší alma mater může obsahovat například informace o vystudovaném oboru, státnicových předmětech, prospěchu, diplomové práci nebo školních oceněních. Odznáček vydá vysoká škola jen vám, proto není možné jej jen tak zkopírovat nebo zneužít. Badge slouží jako věrohodný on-line „doklad“ o tom, že jste školu skutečně vystudovali.  Sbírka vašich badges má vypovídat o vašich znalostech, doložit, co umíte nebo jak přispíváte komunitě. Myšlenku na EduFóru představil Jakub Štogr, který zároveň pozval na Disconferenci  – konferenci o distančním vzdělávání, na které se můžete s touto myšlenkou blíže seznámit.

Avatar pomůže zlepšit angličtinu

Dana Brdlíková představila alternativu jazykových kurzů nebo výuky pro samouky z knížky. Jazyková škola Language Lab využívá pro výuku virtuální město English city. V něm se kdykoliv během dne prostřednictvím avatarů setkávají studenti a učitelé z celého světa, aby spolu mluvili anglicky. Vzhled avatara, svého alter ega, si zvolíte dle svého vkusu. Propůjčíte mu svůj hlas, a tak se budete učit anglicky. Simulace skutečného prostředí zaručuje, že si studenti procvičí angličtinu v každodenních situacích, například na nákupu v obchodě, při odbavení na letišti nebo u lékaře. Kromě konverzace můžete zvolit i kurzy s pevným rozvrhem, kde vás budou učit rodilí mluvčí. Výuka probíhá jako v reálném životě – i v English city bude váš avatar chodit spolu s ostatními studenty dle rozvrhu na hodiny a vaším hlasem pilovat angličtinu. Takto procvičovat můžete například obchodní angličtinu nebo se učit angličtinu pro piloty.

FYBICH udrží mladé v regionu

Zuzana Vondrová přiblížila, jak se podnik Contipro snaží udržet mladé v orlickoústeckém regionu, přiblížit jim fyziku, biologii a chemii a vychovat z nich své budoucí zaměstnance.  Program FYBICH (fyzika, biologie, chemie) je určen žákům středních a vysokých škol. Studenti se mohou zúčastnit přednášek, letní školy nebo stáží, kde se jim věnují zaměstnanci společnosti spolu s dalšími odborníky z oboru. Nejlepší absolventi stáží se mohou spolu s lékaři, vědci a dalšími experty zúčastnit zahraniční konference a kromě nových znalostí se procvičit v cizím jazyce.

Jak fungují žákovské parlamenty

Podle Tomáše Hazlbauera z Centra pro demokratické učení (CEDU) má na 60 procent základních škol žákovské parlamenty. CEDU je pomáhá školám založit a vzdělává učitele, jak je metodicky řídit. Parlamenty fungují mimo školní osnovy, přesto představují pro žáky i školu velký přínos.  Malí „poslanci“ se v nich učí nejen občanské zodpovědnosti, ale také obhájit svůj názor, rozhodovat se, přistoupit na kompromis, argumentovat či vyjednávat. Zjišťují, že pokud jim například nechutná ve školní jídelně, mohou problém s ostatními členy parlamentu probrat, navrhnout řešení a spolu s vedoucí školního stravování věc projednat. Díky svému působení v parlamentu se školáci učí, že mohou problémy ve svém okolí aktivně řešit a ne si jen stěžovat, jak to často vidí u dospěláků.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Inspirujte se: pět nápadů, díky kterým škola nemusí nudit

Představte si, že byste si už od svých sedmi let rozhodovali co, kdy a jak se budete učit. Pokud by se vám nechtělo do školy, domluvili byste se s ostatními a prostě byste výuku vynechali. Ve škole byste se tak kromě znalostí přirozeně učili i samostatnosti, toleranci, umění dohodnout se s ostatními a zdravě si věřit. Co … číst více

Přihlaste se do překladatelského maratonu

Téměř dvě třetiny pozic nabízených v loňském roce na portále Jobs.cz obsahovalo požadavek na znalost angličtiny. Mnohým uchazečům tak nezbývá , než své dovednosti zdokonalovat na jazykovém kurzu. Nově mohou překládat výuková videa Khanovy školy, a tak si nejen procvičit jazyk, ale navíc pomoci dobré věci. Neumíte anglicky? Pak s dobrou prací nepočítejte, jakoby kandidátům vzkazovaly firmy … číst více

Pro studenty: jak získat praxi, kterou firmy ocení?

Jak zaujmout zaměstnavatele, když právě končíte školu a kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem životopise zeje prázdnotou? Podle výzkumu, který mezi absolventy a firmami pravidelně pořádá kariérní portál Jobs.cz, zaměstnavatele kromě vystudovaného oboru nejvíce zajímá právě praxe v oboru. Co máte ale dělat, když vás na brigádě pustí tak akorát ke kopírce? Jednou z možností je … číst více

Studentské prázdniny: letní školy v blízkém zahraničí

Letní škola je zajímavá příležitost, jak procvičit jazyky a seznámit se s lidmi z celého světa. Podívali jsme se za hranice k našim sousedům a vybrali nejzajímavější kurzy. Tak co, kam o prázdninách vyrazíte? » 3 minuty čtení « ↑ Vyrazte na prázdninovou školu do Mnichova, Vídně nebo Vysokých Tater. » Německo: Letní mezikulturní akademie Univerzita v Karlsruhe se po … číst více