Novinka u pohovorů: Videodotazník

Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout“. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat. Dnes to bude videodotazník.

shutterstock_171075827

Co je videodotazník?

Videodotazník je nová a v Česku zatím nepříliš rozšířená náborová metoda. Jedná se však o jeden ze světových trendů a dá se očekávat, že i čeští uchazeči se s ním budou setkávat stále častěji. Videodotazník personalisté používají, když dostanou více zajímavých životopisů a rozhodnou se uchazečům položit pár otázek ještě před osobním setkáním. Nejedná se však o pohovor vedený přes Skype nebo videokonferenci.

Co je videodotazník? Podívat se na video

Jak to celé probíhá?

Videodotazník je aplikace, do které si personalista navolí 3 až 5 otázek a pošle uchazeči link. Ten si doma nastaví kameru a mikrofon a začne odpovídat. Otázky se mu na monitoru zobrazují postupně. Obvykle má daný maximální čas na jednu odpověď – minutu nebo dvě. Po zodpovězení všech otázek se záznam odešle personalistovi. Celá záležitost málokdy zabere více než 10 minut.

Ptají se i na odborné znalosti

Jaké otázky personalisté do videodotazníků zadávají? „Ptají se na podobné věci jako u klasického pohovoru – tedy například, proč si uchazeč vybral zrovna jejich firmu nebo co je jeho hlavní motivací. Zaznívají i odborné otázky souvisejísí s obsazovanou pozicí,“ říká Michal Dlouhý ze společnosti LMC, který má na starosti psychometrii a nyní také videodotazníky. „Personalista může zařadit i otázku v cizím jazyce a od uchazeče se očekává, že v cizím jazyce také odpoví,“ doplňuje Michal Dlouhý.

Dobrá šance pro absolventy

Zaměstnavatel o uchazeči díky videodotazníku zjistí více informací než z  psaného životopisu – vidí, jak se kandidát vyjadřuje, jak působí, jak reaguje. Pro mnohé lidi ale může být natáčení videodotazníku stresující. Ovšem kdo ostych překoná, může zabodovat: „Zejména absolventi nebo lidé s menšími pracovními zkušenostmi mohou prostřednictvím videodotazníku přesvědčit lépe než psaným životopisem,“ říká Michal Dlouhý.

Nepodceňte přípravu

Dá se na videodotazník připravit? Na konkrétní otázky ne, protože ty jsou až do poslední chvíle neznámé. Lze ale zapracovat na vzhledu a na prostředí, kde se natáčí. Uchazeč oděný v teplákách v pokoji plném nepořádku, kterého uprostřed „seance“ vyruší babička s dotazem na počet knedlíků k večeři, bude těžko působit profesionálně. A i sebezajímavější projev zbytečně utrpí, pokud se člověk bude celou dobu nervózně točit na židli nebo vyslovovat nezřetelně.

Videodotazník jako pohovor

Na základě dobrého dojmu z videodotazníku může pozvánku na osobní pohovor dostat i člověk, jehož životopis na první přečtení nepůsobí moc atraktivně. TIP: Přistupujte k natáčení videodotazníku jako ke klasickému pohovoru a uzpůsobte tomu svůj vzhled i projev.

» TIP: Založte si na Jobs.cz profesní profil a firmy vás s nabídkou osloví samy

Jana Machálková, Jobs.cz

Čtěte dál:

» Psychometrie: Jak si vás firma proklepne

» Behaviorální pohovor jde víc do hloubky. Připravte se na něj

» Assessment centre odhalí, co o sobě možná ani nevíte

Další články k tématu

Psychometrii bereme jako doplněk

Osobnostní dotazníky, dotazníky motivace, testy analytického myšlení, jazykové testy – s těmito a spoustou jiných se dnes můžete ve výběrovém řízení setkat. Jaký význam jim personalisté přikládají? „Psychometrii bereme jako doplněk a využíváme ji především na pozice specialistů“, říká Martina Řechtáčková z firmy LMC. Proč a jak využíváte testování ve výběrovém řízení? V LMC používáme … číst více

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

5 nej kariérních článků, co stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Kde se vidíte za 5 let? Jak „správně“ odpovědět

Také jste někdy při pracovním pohovoru dostali otázku, kde se vidíte za (dva, tři) pět let? Bum. Možná vás zastihla nepřipravené, a tak to první, co vás v tu chvíli napadlo, nebyla odpověď, ale spíše otázka: Jak to mám vědět? Nechte se pro příště inspirovat a podívejte se na rady odborníků i zkušenosti jiných. ↑ „Kde … číst více