5 tipů, jak po rodičovské hladce vplout do nové práce

Je jedno, jestli jste doma s dětmi rok nebo šest let. Řekněme si upřímně, že jako rodič se vracíte do práce pravděpodobně s trochu jiným očekáváním, prioritami i časovými možnostmi než dříve. Naštěstí nejste první ani poslední, takže firmy s tím už počítají. Alespoň některé. Takže – jak si usnadnit návrat do kariérního života?

Není školka jako školka

Začneme hned tím nejlepším, co rodiče může potkat – když narazí na firmu, kde mají firemní školku. Je to totiž jasný signál, že ve firmě berou podporu rodičů opravdu vážně.

↑ Takhle to vypadá ve firemní školce brněnské pobočky Comdata.

„Firemní školka je u nás žhavou novinkou. I mezi námi je spousta rodičů, takže moc dobře víme, jak je těžké vybrat školku, která je otevřená tak, jak pracující rodič potřebuje. Proto jsme otevřeli firemní školku Comdatku, která je otevřená i o prázdninách,“ vysvětluje Zuzana Majerová, projektová manažerka ve firmě Comdata.

» V Comdata právě nabírají! Podívejte se na volné pozice

 

Získejte čas na přípravu

Chcete se vrátit na své původní pracovní místo? Rozhodně včas navažte kontakt s firmou a ideálně přímo s kolegy. Nejen proto, aby byli na váš návrat připraveni – berte to také jako svou tajnou přípravu. I jediný oběd s kolegy vám může získat cenné informace: zorientujete se v týmu, dozvíte se o nových pracovních nástrojích a novinkách v oboru. Doma si můžete v klidu všechno vygůglit a nebudete pak v práci působit jako spadlí z višně.

Když se na svůj návrat dobře připravíte, může být triumfální!

 

Práce jen 4 dny v týdnu?

Někomu přijde vhod zkrácený úvazek. Málokterá firma vám ale umožní pracovat třeba jen čtyři dny v týdnu nebo chodit domů o dvě hodiny dříve než všichni ostatní. Naštěstí jsou tu ale společnosti jako Comdata, které si na možnosti zkrácených úvazků zakládají. Velké procento zaměstnanců tak tvoří právě rodiče malých dětí.

„Dlouho jsem hledala zaměstnavatele, který by mi umožňoval pracovat míň než 8 hodin denně. Jako matka samoživitelka musím vyzvedávat dceru ze školky a zatím si nemůžu dovolit pracovat 8 hodin denně. V Comdata jsem dostala možnost pracovat na zkrácený úvazek 4, 6 nebo 7 hodin denně, což je super. A zároveň budu moct jednoduše přejít na vyšší úvazek, jakmile mi to situace dovolí,“ říká Katka, telefonní konzultantka v Comdata.

Stejné je to s možností volby pracovní doby – některé projekty Comdata nabízí možnost zvolit si pracovní dobu podle sebe, jen je potřeba dát svému nadřízenému včas vědět. Jeden týden může pracovní doba začínat od sedmi, druhý od devíti, nebo taky může být každý den jinak.

 

Připravte nejen sebe, ale i děti

Určitě nechcete přijít první den do práce pozdě s důvodem „nemohli jsme najít oblíbeného plyšáka“ nebo „malej hystericky řval, že mě nepustí“. Nacvičte si chození do práce všichni, od budíčku po odchody a návraty. Vytvořte si s dětmi loučící rituály, udělejte dětský rozvrh dne… cokoli je potřeba pro to, aby váš pracovní den nebyl každodenní noční (v tomto případě spíš ranní) můrou.

 

Home-office už není výjimkou

V dnešní době (a zvlášť po nedávné korona-krizi) už najdete home-office i tam, kde byste ho před lety jen marně hledali. Takže jestli vám chybí ke spokojenosti, podívejte se na pracovní inzeráty, zda ve vašem oboru není náhodou už standardně uváděn v nabídce benefitů. Věděli jste například, že z domova můžete dělat i operátora call centra?

„Rodiče u nás využívají home office často. Například když mají starší děti a ty třeba onemocní. Nemusí se jim věnovat stále, takže v klidu pracují i doma a zvládnou se o nemocného postarat,“ říká Lenka Volocká, HR ředitelka z firmy Comdata.

Rodiče, ale i absolventi, senioři či osoby se zdravotním postižením nebo znevýhodněním jsou v Comdata vítáni! Podívejte se na nabídku volných pozic

Další články k tématu

Práce, kde vám nehlídají čas a den si řídíte sami

Na jedné misce vah pevná pracovní doba (ta se však  často míjí se zavíracími hodinami ve školce), na druhé misce vlastní podnikání (které ale znamená hlavně v začátcích spoustu nervů a nejistoty). Každá váha má ale i svůj střed. Můžete si najít práci, kde pracujete „na sebe“, ale zároveň za vámi stojí silná firma. » 2 … číst více

Kariéra s E.ON: spolupráce, kde získáte volnost

Máte rádi obchod a klasická pracovní doba není nic pro vás? Třeba proto, že máte děti, bokem vlastní malé podnikání nebo spoustu koníčků? Jobs.cz má pro vás tip: ve společnosti E.ON rozšiřují tým obchodníků. O jakou spolupráci jde a v čem je výhodná, mluvila projektová manažerka Eva Duchoňová. « 2 minuty čtení » ↑ Eva Duchoňová, projektová … číst více

Průzkum: firmám nevadí, když lidé mění profese

Pracovat celý život v jednom oboru je nuda, říkají dvě třetiny lidí. Střídání profesí v průběhu kariéry není problém ani z pohledu většiny zaměstnavatelů. Část personalistů to dokonce vítá. Důležité jsou předpoklady Dvě třetiny podniků nijak neřeší, jestli uchazeč změnil v průběhu své kariéry profesi. Zajímá je spíš, jestli má dostatečné předpoklady zastávat místo, které zrovna obsazují. Dvaadvacet procent … číst více

I bez praxe: SAP konzultantem v mezinárodní firmě

Firma ADP sídlí v pražském Karlíně, ale zajišťuje mzdy a HR řešení pro firmy z celého světa. Ideální kariéra pro ty, které baví čísla a cizí jazyky. Chcete se stát třeba SAP konzultantem? V ADP na to dostanete sedmiměsíční trénink. „Hledáme lidi, kterým to logicky a analyticky pálí, kteří umí anglicky a případně i další jazyk. Je to … číst více