5 otravných kolegů, na které můžete natrefit

Jsou moudří. Jsou vtipní. Jsou výkonní. A jsou pořádně mimo. Seznamte se s pěti otravnými lidmi, na které můžete narazit v práci.

» 2 minuty čtení «

1. Král Moudroslav

  • Typická hláška: „Víš, to je strašně hezký nápad, ale nebude fungovat.“

Bearded man smoking a pipe

Král Moudroslav byl seslán do vaší kanceláře a jeho úkolem je vám pomáhat – pomáhat zlepšit sebeovládání, jinak byste jej snad museli zabít. On nemá patent na rozum, on ten patent vymyslel. Ostatně jako všechno.

2. Revolucionář v záloze

  • Typická hláška: „To si nenecháme líbit!“

unhappy business woman showing crumpled contract

Tento kolega ve firmě pracuje šestým rokem. Neustále ale na něco nadává nebo spřádá plány na revoluci. Šéf je blbec, obchodníci to dělají špatně a co si budeme povídat, všude kolem jsou samí nýmandi. Na obědě mluví jen o práci: co je špatně, co bylo špatně, co bude špatně. K vašemu velkému údivu však tento chronický stěžovatel pořád zůstává tam, kde je. Tak co, otrávil vás už natolik, že změníte práci dřív než on?

3. Únavný detailista

  • Typická hláška: „Počkej, ještě to není úplně ono.“

iStock_000001036739_Medium

Tři porady, patnáct vyměněných e-mailů a těsně před spuštěním projektu kolega zavolá: ještě mě napadlo, že bychom mohli… Ping-pong s detailistou často vede k rozpačitému výsledku: jednoduchá a intuitivní věc se změní v gigantický „produkt“, na jehož pochopení potřebujete týden.

4. Zastydlý šprt

  • Typická hláška: „Neblázněte, vždyť bude průšvih!“

Surprised Nerd

Jako dítě se ve škole hlásil, až se mu odkrvovala ruka. V práci to s ním není o moc lepší. Rád poskakuje kolem šéfa, občas někomu ukradne nápad a pro kolegy, kteří chtějí improvizovat, má jen hluboké opovržení.

5. Nekolega

  • Typická hláška: „Nevěděl jsem, že na tom taky pracuješ.“

iStock_000003195440_Medium

Tento typ kolegy chce získat veškerou pracovní slávu (polní trávu) pro sebe. Klidně donese šéfovi vypracovanou i vaši část úkolu, samozřejmě aniž byste o tom měli tušení. Výsledek: vypadáte jako líný blbec, zatímco on jako obětavý Zaměstnanec měsíce.

Jana Kutarňová

Najděte si práci v lepším týmu      Zobrazit nabídky

Další články k tématu

Nebuď bizi a čekni to aneb Slovník kancelářštiny

Korporátní čeština je plná roztodivných slov. Vaší babičce z toho rozhodně půjde hlava kolem. Seznamte se s pojmy, bez kterých se „ta správná“ kancelářská mluva už snad ani neobejde. ↑ Hurá! Budeme katovat kosty! Kancelářsko-český slovník ASAP (As Soon As Possible). Vidíte na konci e-mailu zkratku ASAP? Odesílatel vám chce jemně naznačit, že jeho zpráva … číst více

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Dobře odvedenou práci šéf přechází mlčením. Ubíjí vás rutina. V práci je podstav a manažer s hledáním náhrady nespěchá. Přečtěte si, jakých 5 znamení říká, že je čas změnit práci. » 2 minuty čtení « 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: Ale jo, šlo to. Poděkování za dobře odvedenou … číst více

Šéf zjistil, že hledáte jinde. Co na to říct?

Šéfovi se doneslo, že se poohlížíte po jiné práci. Pozval si vás na kobereček, kde můžete očekávat šťouravé otázky. Přinášíme tipy, jak nepříjemný rozhovor ustát. 1. Přiznejte to narovinu Pokud se vás nadřízený přímo zeptá, jestli hledáte jinou práci, nesnažte se vykrucovat. Tím situaci jen zhoršíte. Naopak − buďte otevření a řekněte pravdu. Nespáchali jste zločin, … číst více

Nebezpečné osobnosti v práci. Jak poznáte, že sedí vedle vás

Joe Navarro pracoval 25 let jako zvláštní agent u FBI. Na základě svých zkušeností napsal knížku Nebezpečné osobnosti, která teď vyšla i česky. Jobs.cz se zajímal: jak nebezpečné osobnosti poznáme v práci a jak se jim bránit? » 3 minuty čtení « ↑ Joe Navarro: „Nebezpečné osobnosti se nikdy nezmění a nevyléčí je ani žádná zázračná pilulka.” … číst více