Šéf zjistil, že hledáte jinde. Co na to říct?

Šéfovi se doneslo, že se poohlížíte po jiné práci. Pozval si vás na kobereček, kde můžete očekávat šťouravé otázky. Přinášíme tipy, jak nepříjemný rozhovor ustát.

1. Přiznejte to narovinu

Pokud se vás nadřízený přímo zeptá, jestli hledáte jinou práci, nesnažte se vykrucovat. Tím situaci jen zhoršíte. Naopak − buďte otevření a řekněte pravdu. Nespáchali jste zločin, změna práce je přece normální věc.

2. Připravte se na dotazy

Jsi tady nespokojený? Co ti nabídli lepšího? Proč jsi něco neřekl dřív? Co teď máme dělat?

Nejeden šéf má sklony k rýpání se ve věcech a možná se uchýlí až k jízlivosti. Stočte hovor raději k tomu, co váš odchod pro firmu reálně znamená. Jaké věci ještě musíte dodělat? Kdo bude kolega, kterému předáte své projekty nebo klienty, než se najde náhrada?

↑ Takže to zjistil. Jenže měnit práci je přece normální.

» Podívejte se na nové nabídky práce

3. Nabídněte firmě pomoc

To, že odcházíte nutně neznamená, že za sebou bouchnete dveřmi a zakřičíte Sbohem. Nabídněte šéfovi pomocnou ruku. Například ujištěním, že zůstanete, dokud si nenajde náhradu. Nebo že mu pomůžete vytipovat nejlepšího uchazeče. Šéfa také určitě potěší, pokud slíbíte zaučení nového člověka. Nač pálit mosty – nikdy nevíte, za jakých okolností se znovu potkáte.

4. Povězte to lidem v týmu

„Fanouš odchází.“– „Fááákt?“

Kuchyňkové drby stopnete jedině tím, že o svém odchodu lidem řeknete sami. Udělejte to ale až ve chvíli, kdy o tom ví šéf a je naprosto jisté, že výpověď podáte.

5. Vyjednejte si něco lepšího

Práci hledáte nejspíš proto, že jste na nynější pozici nespokojení, chybí vám rozvoj nebo vám vadí, jak s vámi šéf komunikuje. Zjištění, že odcházíte, může šéfovi konečně otevřít oči. A možná vám nabídne jinou pozici nebo zvýšení mzdy. Pak je na vás, jestli zůstanete, nebo přece jen zvednete kotvy.

» Podívejte se na nabídky práce

Jobs.cz

Další články k tématu

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Dobře odvedenou práci šéf přechází mlčením. Ubíjí vás rutina. V práci je podstav a manažer s hledáním náhrady nespěchá. Přečtěte si, jakých 5 znamení říká, že je čas změnit práci. » 2 minuty čtení « 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: Ale jo, šlo to. Poděkování za dobře odvedenou … číst více

8 tipů, jak odhalit firmu ještě před nástupem

Pokud se chcete každé ráno těšit do práce, mějte oči otevřené už na pohovoru. Jak odhadnout, jestli vás budou brát jako parťáka, nebo s vámi budou jednat jako s kusem hadru? 1. Jak vás přivítají? Pokud se už na recepci cítíte jako vetřelec, zbystřete. Zaposlouchejte se do hovoru recepčních nebo vrátných. Mají dostatek taktu, aby … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

Tři rychlé tipy: jak vylepšit manažerské CV

Pracovali jste jako specialisté a časem se vypracovali na manažerskou pozici. Jenže ve stávající firmě už vás to nebaví, a tak koketujete s myšlenkou na změnu. Poradíme vám, jak svou manažerskou zkušenost co nejlépe prodat v životopise. 1. Začátek životopisu Nedávno jsme vám ukazovali, jak lze své CV ozvláštnit krátkým osobním představením o několika větách. … číst více