5 nejčastějších chyb, které dělají absolventi při shánění práce. Není vám to povědomé?

Diplom v kapse a v hlavě spousta obav. Co když neseženu místo? A jak se to vlastně dělá? Klid. Když někdo zvládne napsat závěrečnou práci a projít u státnic či u maturity, zvládne napsat i životopis a projít pohovorem. Navíc firmy jsou po absolventech jako divé. Stačí se vyvarovat několika školáckých chyb.

 

Životopis není dost „profi“

Ano, na tomhle kusu papíru pořád záleží. Pokud jde o obsah, inspirujte se zde. Nicméně i po formální stránce by měl životopis působit „profi“. To znamená:

  • Upraveně –⁠ pozor na nesourodé řádkování, rozházené odrážky apod.
  • Uměřeně –⁠ použijte nejvýš dva fonty a šetřete i velikostmi písma.
  • Bezchybně – nechte ho zkontrolovat někým, kdo umí dobře česky.

Pokud přidáváte svoji fotografii, což lze jedině doporučit, vložte ji nejlépe do jednoho z horních rohů. Dbejte na to, aby soubor s fotografií neměl víc než 200 kilobitů. Neposílejte ho ve zkomprimované podobě. Dejte také pozor při jeho pojmenovávání. Žádné: CV_pokus 3. Už v názvu soboru by mělo být vaše jméno, aby pak někde nezapadl, třeba: CV_Lenka_Karásková.

Nikdo se nehlásí

Vše jste poslali, načež jste odjeli na měsíc mimo signál, takže se vás nemůžou z firem dovolat a dopsat. Nebo jste mimo signál neodjeli, ale na mail nechodíte, cizí čísla nezvedáte a nevoláte na ně zpět. Výborná strategie, jak zvýšit šance ostatních kandidátů.

Neplnění slibů

Firmě se po telefonickém rozhovoru zamlouváte, ale než vás pozve na pohovor, chce po vás splnit úkol. Slíbili jste jeho vypracování, ale to jste poslali pozdě, nebo vůbec. S místem se můžete rozloučit. A i když tak učiníte vědomě, protože třeba dostanete jinou nabídku, je lepší se omluvit.

TIP: Jak si třídit nabídky? Při vyhledávání na Jobs.cz vyberte ve filtru „Vhodné i pro“ heslo „absolventi“. Vyjedou vám požadované nabídky. U některých najdete u ikony srdíčka odkaz na hodnocení firmy na Atmoskopu –⁠ serveru, kam píšou recenze na zaměstnavatele stávající i bývalí zaměstnanci.

Omluvit se je každopádně nutné, pokud se nedostavím na pohovor. A to dostatečně v předstihu. Volat dvacet minut před začátkem je přípustné pouze v případě, že vás zdržela záchrana života zhrouceného spoluobčana cestou do firmy nebo akutní zánět slepého střeva. Přislíbit nástup a nepřijít první ani žádný další den do práce je na zápis do Knihy největších hříchů uchazečů, kdyby nějaká existovala. Všechny tyhle kotrmelce se vám mohou jednou pěkně vymstít. Svět je malý a získat nálepku nespolehlivého kandidáta lze snadno.

Nepřipravenost

Na pohovor jste zvládli přijít, dokonce včas a dokonce jste nechali doma roztrhané džíny nebo proklatě krátký top. Výborně, to je první část úspěchu. A teď ta druhá: příprava. Když se jdu do firmy ucházet o práci, musím o ní vědět alespoň základní informace. Také bych měl/a znát odpovědi na obvyklé otázky, které nejspíš padnou. A připravit si ty, které chci položit já. Jestliže budete spoléhat na svoji genialitu a improvizaci, na 99 % to nedopadne dobře.

Přehnané nároky

Firmy odměnu dnes často inzerují přímo v nabídce práce, ale nezřídka se jedná o rozpětí, které může být předmětem diskuze. Ta probíhá nejčastěji na konci pohovoru. Až se vás personalista na mzdu zeptá, nestřílejte nesmyslně vysoká čísla. Mějte částku podloženou. Přehled získáte třeba díky filtrování na našem serveru, kde si můžete třídit inzeráty podle výše mzdy. I když částka není všude viditelná, zadavatelé ji uvádějí do systému skrytě a pak se objeví v nabídkách s požadovanou výší odměny.

Představu vám poskytne i server www.platy.cz, kde si můžete do dotazníku zadat výši odměny, kterou tipujete. Následně získáte informaci o tom, jestli je tato částka na trhu práce obvyklá. Od ní se odpíchněte a pohybujte se kolem ní. Pokud chcete plat výrazně vyšší, musíte proto mít argumenty, například hodně poptávaný a nedostatkový obor nebo slušnou praxi, které jste se věnovali už při studiu.

Hodně štěstí na vaší první cestě za prací vám přeje Jobs.cz, kde najdete moře nabídek i pro absolventy.

Další články k tématu

Zkušená headhunterka radí, na co si mají dát absolventi pozor, aby na trhu práce letos uspěli

7 minut čtení Dokončujete školu? Pokud máte ambici zajistit si stálé místo nejpozději na podzim, začněte shánět práci ještě před prázdninami. Ekonomika se postupně nadechuje a firmy opět nabírají. Absolventi však mohou letos čelit větší konkurenci. Největší šanci budou mít dobře připravení uchazeči, odhodlaní zvládnout všechny nástrahy výběrového řízení. Různé obory podnikání se postupně rozvolňují … číst více

Najděte si první práci na veletrhu pro absolventy

Březen a část dubna se v celé České republice ponese ve znamení veletrhů pro absolventy vysokých škol. Mladí lidé budou mít šanci na půdě své vysoké školy zjistit přímo od zaměstnavatelů, jaké pozice pro čerstvé držitele diplomu jsou aktuálně k mání, jak probíhá výběrové řízení a jak se na ně připravit. Kdo v březnu zaspí, může od 1. dubna potkat … číst více

Absolventi, získejte první práci už v dubnu a rozjeďte kariéru

Končíte letos vysokou školu nebo jste diplom získali loni? Pomůžeme vám s hledáním prvního zaměstnání, kde nastartujete smysluplnou kariéru. Desítky top zaměstnavatelů se na vás těší celý duben na stránkách mesicabsolventu.jobs.cz. To je virtuální veletrh pracovních příležitostí pro absolventy, který Jobs.cz pořádá už počtrnácté! Co vám Měsíc studentů a absolventů nabídne? Zeptejte se přímo personalistů a … číst více

Těchto 10 otázek by vás mohlo zaskočit. Připravte se na ně

Jak jste řešili konflikt s naštvaným klientem? Co jste udělali, když vám kolega nedodal slíbené podklady? I takové otázky mohou na pohovoru zaznít. Personalisty totiž zajímá, jak reagujete v konkrétních pracovních situacích − včetně těch vypjatých. Udělají si obrázek o vašem typickém způsobu jednání a uvažování. Přečtěte si naše tipy, jak se na takové otázky … číst více