Najděte si první práci na veletrhu pro absolventy

Březen a část dubna se v celé České republice ponese ve znamení veletrhů pro absolventy vysokých škol. Mladí lidé budou mít šanci na půdě své vysoké školy zjistit přímo od zaměstnavatelů, jaké pozice pro čerstvé držitele diplomu jsou aktuálně k mání, jak probíhá výběrové řízení a jak se na ně připravit.

Kdo v březnu zaspí, může od 1. dubna potkat 28 zaměstnavatelů online během Měsíce studentů a absolventů. Příležitost k nastartování kariéry tak dostanou i studenti škol, do kterých firmy osobně nezavítají.  Nováčci na trhu práce najdou vhodné pozice také v sekci Absolventi VŠ na Jobs.cz.

Životopis a otázky s sebou

Na veletrzích se zpravidla potkáte s náboráři větších firem. Většinou se jedná o tytéž lidi, kteří vás uvítají i v prvním kole výběrového řízení. Proto se vyplatí na krátké setkání s personalistou připravit, zejména pokud se jedná o vaši vysněnou firmu.

Na co se na veletrhu zeptat

 • Zjistěte si, kdo na veletrhu bude a vytipujte si své favority. Vaším cílem pravděpodobně není odnést si co nejvíce barevných letáků, ale získat informace od firem, které vás skutečně zajímají.
 • Před veletrhem se podrobně seznamte s webovými stránkami zaměstnavatele, zejména kariérní sekcí. Poté si připravte otázky, na které odpověď na stránkách nenajdete. Například:
  • Kolik lidí chtějí konkrétně nabírat?
  • Jak přesně vypadá výběrové řízení?
  • Jak probíhá Assessment Centre?
  • Jak probíhá trainee program?
 • Požádejte o kontakt na konkrétního člověka, se kterým se můžete spojit, až budete hledat práci. Je to lepší, než mít k dispozici jen anonymní odpovědní formulář.

Kalendář pracovních veletrhů pro absolventy

Kariéra Plus 2013 12. 3. 2013 VŠB Ostrava
Kontakt 2013 13. 3. 2013 Univerzita Pardubice
Jobfair PEF 13. 3. 2013 PEF Mendelova univerzita  Brno
ŠANCE 2013 19. – 20. 3. 2013 VŠE Praha
iKariéra 20. 3. 2013 ZČU v Plzni
iKariéra 3. 4. 2013 UTB Zlín
iKariéra 10. 4. 2013 VŠCHT Praha
iKariéra 17. 4. 2013 VUT Brno

Na Masarykově univerzitě v Brně a Technické univerzitě v Liberci veletrhy pro absolventy probíhají ke konci roku. Pokud jste je nestihli, budete mít šanci opět na sklonku tohoto roku.

Příležitost i pro nižší ročníky

Firmy sice na veletrzích loví především absolventy, ale užitečné mohou být i pro studenty nižších ročníků. Ptejte se na možnosti brigád, částečných úvazků, diplomových prací a stáží, které firmy nabízejí. Díky své aktivitě si od stánku můžete odnést cennou trofej – konkrétní informaci nebo kontakt, který na stránkách firmy není zveřejněn a možná i příslib uplatnění.

Jobs.cz

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

V Consultingu běží čas rychleji než v jiných zaměstnáních

Mnoho mladých lidí neví, co si představit pod pojmem kariéra v oblasti Consulting. Portál „Kariéra bez hranic“ na toto téma přinesl rozhovor se Zuzanou Guller, ředitelkou pro lidské zdroje v regionu střední a východní Evropy ve společnosti Accenture. » 4 minuty čtení « ↑ Zuzana Guller z Accenture: „V Consultingu často nevíte, kde budete zítra, pro … číst více

Siemens: pojďte k nám vyvíjet špičkový software

Siemens má v Česku dvě prestižní Vývojová a prototypová centra, kde se vyvíjí SW a HW produkty pro téměř celý svět. Jedno sídlí v pražské centrále a druhé v Brně. „Jen v posledním roce jsme otevřeli pracovní místa pro desítky nových zaměstnanců a další stále nabíráme. Máme zájem o talentované lidi jak po škole, tak i se zkušenostmi. Nabízíme … číst více

Reportérka TV Nova: Každý den si točím svůj krátký film

Nikol Kudrnáčová (28) je oblíbenou reportérkou Televizních novin. Televize Nova byla součástí jejího dětství a dospívaní. A jak sama tvrdí, po škole měla tak nějak vnitřně vybráno. Na Novu nastoupila v září 2015 jako stážistka. „Už první den máte možnost nahlédnout do vysílacího studia. Dýchne na vás žurnalistická nervozita, která se po čase stane vaší rutinou,“ … číst více