5 důvodů, proč se vám vyplatí koukat po inzerátech i v létě

Myslíte si, že hledat práci během července a srpna je ztráta času? Že na skutečně zajímavé nabídky narazíte až v září? To je jen mýtus. V létě firmy vystavují v podstatě stejně nabídek, jako kdykoliv jindy. Třeba proto, že se potřebují připravit na podzim. Hlavní výhodou prázdninového hledání ale je, že na inzeráty odpovídá méně lidí. Utkáte se tedy s menší konkurencí.

1. Chtějí vás pořád

Zájem o nové kolegy nepolevuje ani v létě. Firmy se totiž chystají na podzim, kdy čekají nárůst zakázek. Letos v červenci se na Jobs.cz objeví asi 32 000 nových nabídek práce. V srpnu to bude odhadem 35 000 inzerátů.

A pak jsou tu dovolené, kdy je potřeba chybějící síly nějak vykrýt. Během nadcházejících prázdnin se na Jobs.cz protočí až 9 000 nabídek brigád. To je o 15 % více než loni!

2. Hlásí se o 20 % méně lidí

Největší výhodou hledání práce v létě je, že narazíte na menší konkurenci. O prázdninách totiž firmám odpovídá o pětinu méně lidí, než v jiných částech roku.

Váš životopis má tedy větší šanci zaujmout. To samé platí pro pohovory: pravděpodobnost, že vás na něj pozvou a nakonec skutečně nabídnou smlouvu, se v létě zvyšuje.

» 5 typů personalistů, se kterými se můžete setkat

3. Je méně stresu

Nejspíš s tím máte zkušenost sami. Před létem (a pak také před Vánoci) se šlape na plyn, protože je potřeba dotáhnout spoustu věcí ještě před začátkem dovolených.

Letní prázdniny jsou pak v mnoha odvětvích takové klidnější období. V práci to zkrátka není tak hektické jako na jaře nebo na podzim. Uvolněná atmosféra se samozřejmě promítá i do pohovorů. Pokud jste tedy „nervák“, hledání práce v létě pro vás může být o něco příjemnější.

4. I vy máte volněji

Pokud nepracujete zrovna v cestovním ruchu nebo gastronomii, nejspíš i vy máte o prázdninách trochu volnější program. Je pro vás potom snazší domlouvat si termíny pohovorů a chodit na ně.

Přece jen, v září nebo v říjnu už nemusí bý tak lehké se z práce „utrhnout“ na dvě nebo tři hodiny kvůli pohovoru, aniž by to kolegů nebylo nápadné.

5. Můžete trénovat

Možná je to už nějaký ten pátek, co jste naposledy hledali práci. A máte obavy, zda to vůbec zvládnete. Myslíme tím všechny ty věci kolem životopisů a pohovorů.

Klidnější prázdninové období je ideální doba pro trénink. Projděte si nezávazně pár nabídek z vašeho oboru a odpovězte na ty, které vás zaujmou. Pokud vás firmy začnou zvát na pohovory, berte to jako další příležitost, jak můžete získat ostruhy.

A kdo ví, třeba nakonec získáte práci, jakou jste si už dlouho přáli.

» Prozkoumejte aktuální nabídky firem

Jobs.cz

Další články k tématu

8 schopností, kvůli kterým vás budou chtít všude

Rádi byste si zkusili jinou práci, ale při čtení inzerátů se vždy zaseknete. Přesněji řečeno: zarazí vás obavy, že nemáte potřebnou praxi. Jenže firmy si nové kolegy nevybírají jen podle toho, co umí – hodně záleží i na tom, jací jsou. Tohle je osm schopností, které uplatníte skoro všude, bez ohledu na obor nebo profesi. Máte … číst více

Co vás motivuje? Jakých výsledků jste dosáhli? Tyto otázky určitě padnou, připravte se na ně

Každý pohovor vypadá jinak. Na tyto tři věci se však personalista zeptá téměř určitě. Týkají se motivace, podrobností o předchozí práci a dosažených výsledků. Jakou odpověď je nejlepší vytáhnout z rukávu? » 3 minuty čtení « 1. Co vás motivuje ke změně práce? Otřepané otázky typu „jaké jsou vaše silné a slabé stránky“ možná ani nezazní. … číst více

Jak si víc věřit při hledání práce

Rozešlete životopisy, ale od personalistů nedorazí vůbec žádná odpověď. Z pohovoru odcházíte naplnění dobrým pocitem, o to víc vás srazí následné odmítnutí… Udržet si při hledání práce optimismus je někdy pěkná dřina. Jenže víte co? Nejste v tom sami. Podobné zkušenosti mají i další uchazeči. Co můžete udělat proto, abyste si při hledání více věřili? » 3 … číst více

Triky přímo od personalistky: jak získáte zájem firem

Všude slyšíte, že je dobrá doba změnit práci. Říkáte si: tak to také zkusím. Poslali jste životopis na nabídku, která vás lákala, jenže vás nevybrali. Nebo se vůbec neozvali… Nenechte se tím otrávit! Tereza Valášková dlouho pracuje v personalistice a v dnešním článku vám poradí, co můžete zkusit dělat jinak, aby vás firmy začaly zvát na pohovor. … číst více