5 důvodů, proč se vám vyplatí koukat po inzerátech i v létě

Myslíte si, že hledat práci během července a srpna je ztráta času? Že na skutečně zajímavé nabídky narazíte až v září? To je jen mýtus. V létě firmy vystavují v podstatě stejně nabídek, jako kdykoliv jindy. Třeba proto, že se potřebují připravit na podzim. Hlavní výhodou prázdninového hledání ale je, že na inzeráty odpovídá méně lidí. Utkáte se tedy s menší konkurencí.

Summer portrait of a girl

1. Chtějí vás pořád

Zájem o nové kolegy nepolevuje ani v létě. Firmy se totiž chystají na podzim, kdy čekají nárůst zakázek. Letos v červenci se na Jobs.cz objeví asi 32 000 nových nabídek práce. V srpnu to bude odhadem 35 000 inzerátů.

A pak jsou tu dovolené, kdy je potřeba chybějící síly nějak vykrýt. Během nadcházejících prázdnin se na Jobs.cz protočí až 9 000 nabídek brigád. To je o 15 % více než loni!

2. Hlásí se o 20 % méně lidí

Největší výhodou hledání práce v létě je, že narazíte na menší konkurenci. O prázdninách totiž firmám odpovídá o pětinu méně lidí, než v jiných částech roku.

Váš životopis má tedy větší šanci zaujmout. To samé platí pro pohovory: pravděpodobnost, že vás na něj pozvou a nakonec skutečně nabídnou smlouvu, se v létě zvyšuje.

» Čtěte dále: 5 typů personalistů, se kterými se můžete setkat

3. Je méně stresu

Nejspíš s tím máte zkušenost sami. Před létem (a pak také před Vánoci) se šlape na plyn, protože je potřeba dotáhnout spoustu věcí ještě před začátkem dovolených.

Letní prázdniny jsou pak v mnoha odvětvích takové klidnější období. V práci to zkrátka není tak hektické jako na jaře nebo na podzim. Uvolněná atmosféra se samozřejmě promítá i do pohovorů. Pokud jste tedy „nervák“, hledání práce v létě pro vás může být o něco příjemnější.

4. I vy máte volněji

Pokud nepracujete zrovna v cestovním ruchu nebo gastronomii, nejspíš i vy máte o prázdninách trochu volnější program. Je pro vás potom snazší domlouvat si termíny pohovorů a chodit na ně.

Přece jen, v září nebo v říjnu už nemusí bý tak lehké se z práce „utrhnout“ na dvě nebo tři hodiny kvůli pohovoru, aniž by to kolegů nebylo nápadné.

» VIDEO: Jak zníte, když jdete tajně na pohovor

5. Můžete trénovat

Možná je to už nějaký ten pátek, co jste naposledy hledali práci. A máte obavy, zda to vůbec zvládnete. Myslíme tím všechny ty věci kolem životopisů a pohovorů.

Klidnější prázdninové období je ideální doba pro trénink. Projděte si nezávazně pár nabídek z vašeho oboru a odpovězte na ty, které vás zaujmou. Pokud vás firmy začnou zvát na pohovory, berte to jako další příležitost, jak můžete získat ostruhy.

A kdo ví, třeba nakonec získáte práci, jakou jste si už dlouho přáli.

» Prozkoumejte aktuální nabídky firem

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Naprosto šílené otázky, které mohou zaznít na pohovoru

Popište slepému žlutou barvu. Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? Příběhy o šílených otázkách na pohovorech jste jistě slyšeli, četli a možná také zažili. Co konkrétně se jimi personalisté snaží zjistit? ↑ Kolik kominíků je v Brně? Jak to mám asi tak vědět? Proč se na takové věci vůbec ptají? Některé „crazy … číst více

Nenapíše, nezavolá... Když marně čekáte na reakci firmy

Padla vám do oka zajímavá nabídka, takže jste poslali životopis. Reakce ze strany firmy ale byla čistá nula. To je docela nepříjemná zkušenost, bohužel i v dnešní době ji zažívá velké množství lidí. Těm přirozeně vadí posílat životopisy v podstatě „do zdi“. Proč se to vlastně děje, že firmy uchazečům neodpovídají? A proč má smysl to … číst více

Jak se hledá práce na druhém konci světa

Jiný kraj, jiný mrav a platí to i při hledání práce. Třeba čínská státní správa nevyžaduje životopis, zato z uchazečů v dotazníku „vytáhne” třeba jména rodičů. Na Novém Zélandu zase neohromíte, když na první stránku CV vypíšete praxi. Podle místních zvyklostí sem totiž patří něco jiného. A do třetice Kanada: tam se snaží tolik bránit … číst více

5 sebeklamů, které vám brání najít si lepší práci

Stejně by mě nevzali. Nebo: jinde nebudu za takovou hvězdu. Lidská psychika dokáže být velmi vynalézavá, pokud jde o to si něco vysvětlit, omluvit, ospravedlnit… Poznáte se v některém z následujících sebeklamů, které vás možná drží ve špatné práci? 1. Stejně by mě nevzali „Dal jsem tomu šanci. Šel jsem na Jobs.cz a díval se na nabídky. … číst více