Letošní maturitu z matematiku nezvládl každý pátý student. Možná, že kdyby jejich učitelé používali při hodinách pomůckuTechambition, dopadla by zkouška z dospělosti pro mnohé radostněji. Techambition je jedním ze 4 projektů, které se představily na květnovém EduFóru v pražském Hubu. Zajímáte se i vy o novinky z oblasti vzdělávání? Přijďte 6. června do Otevřené zahrady v Brně, kde příznivci EduFóra sejdou příště.
Fyzika a matematika online
Techambition je online pomůcka, která pomáhá studentům středních škol snadněji pochopit učivo matematiky a fyziky. Učitelé díky ní mohou během výuky názorně ukázat, jak se chovají matematické funkce, názorně vysvětlit goniometrii, pravděpodobnost a další okruhy matematiky. Stačí jen pomocí myši pohnout na obrazovce několika prvky a sledovat, co se stane.
iTrida: 70 tisíc učebních materiálů
Sociální sítě ve školním prostředí nejsou ničím novým. Kromě projektu iTrida ale žádná sociální síť v českém prostředí nenabízí 70 000 učebních materiálů určených k širokému využití. Kromě této obří knihovny nabízí iTrida běžné funkce sociálních sítí – vložená videa, soubory, konverzace mezi žáky a učiteli. Kantoři mohou v tomto prostředí navíc zadávat žákům úkoly nebo testy. iTrida je dostupná z počítačů, tabletů, mobilů a dalších zařízení, která dnes už i děti v každodenním životě používají.
Jak obhájit protinázor
Kouření v restauracích by se mělo zakázat. Státní maturita nic dobrého nepřinese. Podobná kontroverzní témata jsou základem debatní soutěže Studentská Agora. Studenti středních škol v ní pomocí kritických argumentů obhajují své stanovisko, ať už s podporou týmu, nebo sami za sebe. Na problematiku se musí dopředu pořádně připravit, protože až těsně před soutěží zjistí, zda mají tvrzení svými argumenty podporovat nebo vyvracet. Díky tomuto přístupu se učí dívat se na společenská témata z více úhlů pohledu a uvědomit si, který názor je jim nejbližší.
Česko mluví o vzdělávání
Maturanti nejsou jediní, kdo rozviřuje debatu o úrovni českého školství. Po změně volají ve veřejné debatě Česko mluví o vzdělávání i četné neziskové organizace z oblasti vzdělávání, významní firemní hráči a široká laická veřejnost. Kampaň, za kterou stojí sdružení EduIn, trvá až do konce června. Dosud proběhlo několik workshopů, na kterých se debatovalo o vizi českého školství. Do debat se zapojila také šéfka českého Googlu Taťána Le Moigne nebo Ondřej Šteffl, majitel společnosti Scio, která pro vysoké školy zabezpečuje tzv. národní srovnávací zkoušky. Kampaň vyvrcholí 14. června tiskovou konferencí pořádanou spolu s ministerstvem školství.
Lenka Kováříková