Navštívili jsme 7 coworkingů v Brně. Co jsme zjistili?

Coworking je myšlenka, která zachraňuje spoustu těch, kdo pracují z domu. Jenže doma jim pobíhají psi, sousedé a děti a nejde se tam soustředit. Coworking slouží všem, kteří na dálku řídí firmu, jsou na volné noze nebo pracují pro společnost z jiného města a potřebují klid a motivující prostředí pro práci. A taky je to skvělý vynález pro všechny, které těší se setkávat s dalšími profesionály a inspirovat se od nich.

Jak na coworking v Brně

Před časem jsme pro vás testovali tři pražská coworkingová centra. Dnes přišel čas na to podívat se do největšího moravského města. V Brně si své pracoviště vybere jak člověk, který potřebuje řídit na dálku svou firmu, tak maminka na mateřské, která chce podnikat a potřebuje klidné místo a někoho, kdo jí pohlídá děti.

COWO Brno1

↑ COWO sídlí na Moravském náměstí. Každý měsíc tu pořádají Den volných židlí.

COWO Brno

COWO Brno sídlí na Moravském náměstí nad kinem Scala. Existuje již dva a půl roku. „COWO funguje na klasickém principu coworkingu. Kdokoliv, kdo potřebuje klidný pracovní prostor a nemůže pracovat z domu nebo ho ruší kavárenský hluk, může přijít pracovat k nám. Máme čtyři tarify, jeden na 50 hodin na měsíc, jeden na 100 hodin, další je neomezený a u posledního máte i pevné pracovní místo, které vám nikdo nezasedne. Je tu možnost si pronajmout celý prostor na nějaký večírek nebo akci a je tu i zasedací místnost,“ vysvětluje Monika Holoubková z COWO Brno.

„Chodím sem už dva roky. Je velmi příjemné, že centrum je v centru města. Vyhovuje mi i velikost kanceláří. Je to tu spíš menší, myslím, že i díky tomu jsou tu lidé přátelštější. Je hezké vidět, jak se centrum postupně vyvíjí,“ říká Richard Bailey, který z COWO řídí svou firmu v Austrálii.

Práci ve sdílené kanceláři je možné si přijít vyzkoušet každé první pondělí v měsíci na Den volných židlí. Stačí přijít mezi osmou a desátou hodinou, najít si volné místo a pracovat klidně až do večera.

Coworking centrum

Coworking centrum sídlí na Lidické a je určené všem ženám, které uvažují o založení firmy nebo živnosti. Může jít třeba o maminku na mateřské, která zvažuje živnostenský list kvůli prodávání ručních výrobků.

„Projekt je určen pro všechny ženy od 18 do 70 let věku. Mají k dispozici pracovní místo, připojení k internetu, tiskárnu i zasedací místnost. Když budou sedět doma, nic nezískají – tady je možné navázat kontakty, zúčastnit se různých kurzů a získat zakázky ,“ uvádí jednatelka centra Lenka Šebelová.

Nejen, že je možné přijít si do Coworkingového centra sednout zdarma na 8 hodin v týdnu, ale také se zde dá o podnikání získat hodně potřebných informací. Mají tu také dětský koutek s pečovatelkou, kde je možné na pár hodin nechat děti, případně je dokonce přihlásit do některého kroužku.

„Člověk tu nachází pracovní prostředí, které je hrozně tvůrčí. Začít podnikat dnes není vůbec jednoduché. Tady mám více klidu než doma, a když něco potřebuji vědět, tak se zeptám,“ říká Dagmar Kovaříková, která do Coworkingového centra chodí zhruba měsíc a o podnikání se zajímá proto, aby se udržela ve svém oboru – speciální pedagogice.

Coworking centrum2

↑ Do Coworking centra na Lidické chodí hlavně ženy. Třeba podnikající maminky.

Top centrum podnikatelek

Podobnou institucí jako Coworking centrum je Top centrum podnikatelek. I zde je možné zúčastnit se zdarma nejrůznějších vzdělávacích akcí, konzultovat své otázky s odborníky z oblasti práva a ekonomiky a najít klidný prostor pro práci. Top centrum podnikatelek je určeno ženám, které uvažují o podnikání, i těm, které ho již založily. Podmínkou však je, že zájemkyně musí mít trvalé bydliště v Jihomoravském kraji.

Coworking Mitrovski

Ve Veletržní na Starém Brně je možnost pronajmout si místo v Coworkingu Mitrovski. Pracovat zde můžete od 8 do 21 hodin, měsíční nájem stojí 2.200 Kč, denní přístup 250 Kč. Jeden den je možné si vyzkoušet zdarma. Pokud potřebujete pořádat větší akci, v centru je kromě zasedací místnosti dokonce sál až pro stovku lidí. Další výhodou je, že přímo pod prostorami kanceláří je restaurace, kam můžete zajít na oběd.

Techsquat

Techsquat je specifický tím, že nejde jen o kancelář, ale o celý byt. Jsou tu dvě ložnice, obývák, jídelna, prostor na grilování. Současní uživatelé o Techsquatu píšou jako o místu, kde se rodí ideje. V současné době má Techsquat pět členů.

MenSeek

Firma MenSeek nabízí sdílenou kancelář kousek dál od centra Brna pro ty, kteří raději volí klidné, stálé a dlouhodobé pracovní místo. Je zde prostor pro pět pracujících.

Impact Hub Brno

Impact Hub se teprve připravuje. V Praze již funguje, v Brně bude k dispozici od jara 2015, chystá se také v Ostravě.

Seznam všech coworkingových center v Česku najdete tady.

Nela Wurmová

Další články k tématu

5 věcí, které musíte vědět, než půjdete na volnou nohu

„Pííp-píííp-píííp!“ zvoní neurvale budík v 6:30 ráno. Ach jo, už zase do práce? Co mě tam čeká? Jen další šedý týden v odstínech rutiny, nesmyslných porad, odkládání úkolů kvůli četbě knížky o prokrastinaci a šéf, který na poradách veledůležitě prezentuje moji práci? Mám já tohle zapotřebí? Pokud je vaší odpovědí rezolutní ne, na nic nečekejte a práskněte … číst více

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více

5 webových služeb, bez kterých se neobejdete

Lámete si hlavu, jak uřídit své zakázky tak, abyste měli přehled a přitom nestrávili více času administrativou než samotnou prací? Vytipovali jsme pro vás 5 užitečných on-line pomocníků, kteří vám otravnou práci zpříjemní. Všechny jsou ve svých základních verzích zdarma a mají aplikace pro chytré telefony. Můžete je tak používat opravdu kdekoliv a vzájemně synchronizovat … číst více

5 věcí, které vás jako freelancera proškolí

Představovali jste si, že po odchodu na volnou nohu budete prostě prodávat klientům služby, které jste dosud dělali jako zaměstnanci. Myslíte si, že to bude stačit? Omyl! Musíte se naučit novým dovednostem, reagovat na nenadálé situace a zvládnout dodat i to, co neumíte. » 3 minuty čtení « ↑ Jste na zakázku sami? Klient to … číst více