Když nevěříte tomu, co děláte

Možná vám přijde, že teď nemáte vážný důvod měnit práci. Jenže ono nemusí jít zrovna o zemětřesení, aby v člověku zahlodala myšlenka na sepsání výpovědi. Tyto tři důvody se na první pohled tváří nenápadně, ale mohou vás ke změně popostrčit.

1. Chodíte cestou nejmenšího odporu

V práci vás už sotva něco překvapí. A je to svým způsobem pohodlné: člověk se alespoň zbytečně nestresuje. Ví, co má od ostatních kolegů čekat. Zná všechny možné kličky, pokud chce něco urychlit, nebo naopak pozdržet.

Jenže jak praví klasik: Není to málo, Antone Pavloviči?

Fungovat v práci takhle znamená profesně hnít zaživa. Možná vám to zatím nepřijde tak dramatické, ale představte si, že třeba za dva roky vypukne další krize a vás (nedejbože) propustí. Budete obíhat pohovory a prezentovat, co umíte, kam jste se posunuli a na co jste nejvíc pyšní.

Nebezpečné je, že personalisté umí dobře číst mezi řádky uchazečských nablýskaných vět. Přece nechcete, aby ve vašem CV ve skutečnosti četli: „No víte, já jsem posledních pár let spíš stagnoval, ale teď se do toho chci zase pořádně opřít. No fakt!“

↑ „Teď sice stagnuju, ale v příští práci se do toho zase pořádně opřu. No fakt!”

2. Nevěříte tomu, co děláte

V práci přibývá úkolů, které vám nedávají smysl. Děláte věci, které nechcete, a navíc s lidmi, kterých si nevážíte. Tak tohle je vážně problém, protože člověk po(s)tupně ztrácí nejen radost z práce, ale také dobrý pocit ze sebe sama.

Jsou šéfové, kteří své lidi nutí dělat věci na hranici etiky. Třeba je pošlou „nenápadně“ nasát know-how k jiné firmě, aby se do budoucna ušetřilo. Nebo po nich chtějí, aby před zákazníky vychvalovali nefunkční polotovar.

Jsou povahy, kterým tohle nevadí a zvyknou si víceméně na všechno (drží se hesla: Dokud mi chodí výplata, budu šoupat nohama). Ale lidi, kteří si potřebují uchovat hrdost, to otráví. Berou to jako důvod si co nejrychleji najít nové místo. Takové, které bude více v souladu s jejich hodnotami.

3. Změnil se vám osobní život

Máte krátce po svatbě (nebo naopak po rozvodu). Narodilo se vám dítě. Po několika letech single života jste potkali někoho úžasného, což mimo jiné znamená, že už práci nechcete dávat 12 hodin denně.

Tohle všechno jsou přirozené životní změny, které mohou pohnout i s vašimi představami o práci. Možná teď chcete pracovat méně hodin (a ideálně za více peněz). Nebo potřebujete občas pracovat z domova, aniž by se na vás koukali jako na flákače. Případně uvažujete, jak se vyhnout dojíždění přes celé město.

Dobrý zaměstnavatel neočekává, že mu přizpůsobíte veškerý osobní život. Naopak vaše soukromí respektuje. Pokud vás šéf nutí odpovídat mu na e-maily o půlnoci a každou dovolenou vám zkazí několika telefonáty, je těžké zachovat si k práci dobrý vztah.

» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí

Jobs.cz

Další články k tématu

Neziskovky chtějí vaše znalosti, nejen práci s motykou

Některé firmy zamětnancům dovolují, aby část svého pracovního času věnovali neziskovkám. Pomoc pak nezřídka vypadá jako skupinový teambuilding, kdy parta zaměstnanců myje okna nebo natírá ploty. „Okopávat zahrádky je taky dobré, ale proč nepomoci svou dovedností?“ ptá se Adéla Jansová z portálu Um sem um tam, na kterém lidé najdou příležitosti věnovat se dobrovolnictví skrz to, co … číst více

Příběh úspěšného Čecha: z přepážky do vedení British Airways

Petr Duchek (33) miluje létání odmalička. Ve 14 letech si vysnil, že bude pracovat pro British Airways. A sen se mu více než splnil: začínal jako pracovník na přepážce, teď řídí zastoupení British Airways pro Prahu, Bratislavu a Varšavu. V kariéře se mu vyplatilo, že neskákal z oboru do oboru. „Neříkám, že deset let strávených v jedné … číst více

Na zkoušku i pohovor platí stejné zbraně

Maturita, státnice, hledání první práce – mladí teď nevědí, co řešit dřív. Podle průzkumu Jobs.cz se 40 % studentů vysokých škol a absolventů obává přijímacího pohovoru. Přitom zkouška ve škole se od pohovoru zase tolik neliší. V obou případech chcete prodat sebe a své znalosti.  Maturita jako trénink na pohovor Maturitu nebo státnice můžete brát … číst více

Konference a workshopy navštěvuje téměř polovina profesionálů

Bezmála polovina z vás se účastní oborových konferencí a profesních workshopů. 8 % z vás navštěvuje odborné akce nejméně čtyřikrát ročně. Vyplývá to z šetření, které jsme uskutečnili v září a do něhož se zapojilo 880 uživatelů Jobs.cz. Podrobnější průzkum zaměřený na vybrané obory odhalil, že nové trendy tímto způsobem nejčastěji sledují lidé z IT, nejméně z bankovnictví. Z podrobného průzkumu, který … číst více