Když nevěříte tomu, co děláte

Možná vám přijde, že teď nemáte vážný důvod měnit práci. Jenže ono nemusí jít zrovna o zemětřesení, aby v člověku zahlodala myšlenka na sepsání výpovědi. Tyto 3 důvody se na první pohled tváří nenápadně, ale mohou vás ke změně popostrčit.
?????????

1. Nic vás už nepřekvapí

V práci vás už sotva něco překvapí. A je to svým způsobem pohodlné: člověk se alespoň zbytečně nestresuje. Ví, co má od ostatních čekat a zná všechny možné kličky, pokud chce něco urychlit, nebo naopak zdržet.

Jenže to je profesní hnití zaživa. Možná vám to zatím nepřijde tak dramatické, ale představte si, že vás třeba za dva roky (nedejbože) propustí. Budete obíhat pohovory a prezentovat, co umíte, kam jste se posunuli a na co jste ve své kariéře nejvíc pyšní.

Nebezpečné je, že personalisté umí dobře číst mezi řádky uchazečských nablýskaných vět. Přece nechcete, aby ve skutečnosti slyšeli: „No víte, já jsem posledních pár let spíš stagnoval, ale teď se do toho chci zase pořádně opřít. Fakt!“

2. Nevěříte tomu, co děláte

V práci přibývá úkolů, které vám nedávají smysl. Děláte věci, o kterých pochybujete, a navíc s lidmi, kterých si nevážíte. Tak tohle je vážně problém, protože člověk ztrácí nejen radost z práce, ale také dobrý pocit ze sebe sama.

Jsou šéfové, kteří své lidi nutí dělat věci na hranici etiky. Třeba je pošlou „nenápadně“ nasát know-how k jiné firmě, aby se do budoucna ušetřilo. Nebo po nich chtějí, aby před zákazníky vychvalovali nefunkční polotovar.

Jsou povahy, kterým tohle nevadí a zvyknou si víceméně na všechno (podle hesla: hlavně, že mi chodí výplata). Lidi, kteří si potřebují uchovat hrdost, to ale většinou otráví a berou to jako důvod si co nejrychleji něco najít.

3. Máte jiný osobní život

Máte krátce po svatbě (nebo naopak po rozvodu). Narodilo se vám dítě. Po několika letech single života jste potkali někoho skvělého, což mimo jiné znamená, že už práci nechcete dávat 12 hodin denně.

Tohle všechno jsou přirozené životní změny, které mohou pohnout i s vašimi představami o práci. Možná chcete pracovat méně hodin za více peněz. Nebo potřebujete občas pracovat z domova, aniž by se na vás ve firmě koukali jako na flákače. Případně se zbavit úmorného dojíždění. Dobrá práce neočekává, že jí přizpůsobíte veškerý soukromý život. Naopak s ním vytváří symbiózu.

» Prozkoumejte nabídky na Jobs.cz

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Firmy nabízejí stáže postiženým

Oslovit zaměstnavatele životopisem, kde je v kolonce „praxe“ čistá nula, je takřka nemožné. Studenti si to uvědomují a snaží se získávat pracovní zkušenosti ještě během školy. Vysokoškoláci se zdravotním hendikepem to ale mají přece jen o něco těžší. Právě jim je určen nový projekt Start bez překážek, za kterým stojí čtyři velké firmy, portál Jobs.cz a Nadační fond … číst více

Jobs.cz hledá nové kolegy. Přidejte se k nám!

Portál Jobs.cz hledá posily. Staňte se členy našeho týmu! Jaké je pracovat pro společnost LMC, provozovatele kariérních portálů Jobs.cz a Prace.cz? Na to odpovídají Alfred Simuna, Business Development Director a Ondra Mysliveček, Technology Director. „Drží mě tu lidé, se kterými pracuju a také to, že jako firma zodpovídáme sami za sebe. Můžeme si určit, co … číst více

Exkluzivně: Jak se pracuje v americkém Googleplexu

Jestliže je Google jedním z nejžádanějších zaměstnavatelů světa, Googleplex v Moutain View, kousek od San Francisca, je nejžádanějším místem, kde pracovat pro Google. Auta, co se řídí sama, super kreativní prostředí, pestrobarevné balóny a film Stážista. To jsou většinou věci, které se v souvislosti s ním člověku vybaví. Jak to však uvnitř Googleplexu vypadá doopravdy? … číst více

7 profesí, které se v roce 2017 budou mít dobře

Máme před sebou další rok, kdy se bude dobře hledat nová práce – vlastně bez ohledu na obor. O těchto 7 pozic však má být přece jen o něco větší rvačka. Pokud patříte k těmto specialistům, nebojte se na pohovoru trochu víc vyjednávat. Říct si můžete o vyšší plat, ale i další benefity, jako je třeba … číst více