Stínový šéf a další typy náročných kolegů. Jak s nimi vyjít?

V každé práci najdete pestrou paletu charakterů. A vyjít s některými je výzva. Pochroumané mezilidské vztahy ostatně patří mezi nejčastější důvody pro změnu. Jenže pokud by člověk hledal novou práci pokaždé, když si nesedne s kolegy, byl by možná celý život ve zkušebce. Takže nezbývá, než se s tím trochu poprat.

« 3 minuty čtení »

1. Kolega, který vás nemá rád

Ačkoliv ze svého pohledu neděláte nic zvláštního, tenhle kolega (nebo kolegyně) pro vás má jen studené pohledy. Prostě mu (jí) nejste sympatičtí. Nejspíš ani sám neví proč. Prostě se to chemicky nepotkalo (nemůže vás doslova ani cítit). Možná mu někoho připomínáte, třeba neoblíbenou učitelku nebo bývalého partnera. To, že vás nemá rád, se projevuje třeba takhle:

Ignorace: Vzájemně se pozdravíte, ale to je tak všechno. Kolega vás okatě ignoruje a jet s ním ve výtahu znamená dusno, které by se dalo krájet. Co s tím: Sympatie si nemůžete vynutit. Je tedy zbytečné snažit se s dotyčným skamarádit a jakkoliv tlačit na pilu. Je naprosto v pořádku udržovat s kolegou sice chladný, ale korektní vztah.

Navážení: Kolegovi nestačí vás jen ignorovat. Nesnáší vás natolik, že si nenechá ujít příležitost, aby se do vás nenavezl. Zesměšňuje, co říkáte a zpochybňuje každý váš nápad. Co s tím? Nabízí se možnost zeptat se přímo: „Možná to tak přijde jenom mně, ale ty proti mně něco máš? Něco ti vadí?“ Tím kolegu postavíte do situace, kdy vám má racionálně vysvětlit, v čem je problém. Atmosféru to hodně pročistí. A to i když začne jen blekotat, že žádný problém nemá a vše je v naprostém pořádku.

↑ Kolega vás nesnáší? Netrapte se tím a věnujte energii těm, se kterými vás pojí sympatie.

» Potřebujete změnit vzduch? Podívejte se na nabídky firem

2. Pan „Promiň, já zapomněl“

Často zapomene udělat to, o co jste žádali. Přičítali jste to obyčejné roztržitosti, ale poslední dobou se vám zdá, že to snad dělá schválně… Ano, dělá. Patří totiž k pasivním agresorům. Bývají to ukřivdění lidé, kteří rádi škodí, ale tak nějak skrytě. Například vám nepředají zásadní informaci nebo nepřepošlou důležitý e-mail. Baví je stavět se do pozice těch, kteří něco neumí, nezvládnou – a čekají, kdo se chytne a udělá to za ně. Jsou také mistry ve vyvolávání pocitu viny.

Co s tím? Otevřená konfrontace nezabírá, protože tento kolega vám klidně zalže do očí. Zapomeňte, že by si cokoliv uvědomil – je zvyklý si každý svůj průšvih zdůvodnit. Co tedy v tomto omezeném manévrovacím prostoru zbývá? Zkuste především chránit sami sebe. Dejte si pozor, ať to není zrovna on, kdo za vás má něco prezentovat ostatním. Pokud od něj něco potřebujete, dejte do kopie i další lidi, kterých se daná věc týká. Pasivní agresoři obecně lépe fungují ve skupince než v modelu jeden na jednoho. Přítomnost většího množství lidí dokáže jejich toxické chování částečně zablokovat.

Co je zbytečné: Zkoušet se do něj vcítit, snažit se mu pomáhat a chytat se tak do jeho manipulativních sítí. Také nemá smysl na něj emotivně křičet nebo mu cokoliv vyčítat. Pro něj by to bylo akorát potvrzením, že je vážně chudáček.

» Chaos, neplnění slibů a další věci, které nás v práci štvou

3. Stínový šéf

Strašně moc se chce dostat výš, má manažerské ambice. Šéfovskou židli mu ale zatím nikdo nesvěřil. Dost možná ve firmě panuje i obava, jestli na takovou roli vůbec má – myšleno lidsky.

Kolega se však pro začátek spokojí s tím, že bude takový stínový šéf. Nestačí mu projekty, které má svěřené, chce mít podstatný vliv i na práci ostatních. Neustále se ptá, s čím potřebujete pomoct nebo se aktivně nabízí: „Hele, tohle si klidně vezmu na starost, jestli nestíháš.“ Ale jde na to i tvrději. Třeba bez dohody s vámi zatahuje do projektu další lidi (což vás pak staví mimo hru). Nebo vás nevyžádaně školí, co by se dalo udělat jinak.

Co s tím? Tady skutečně nezbývá, než si to vyjasnit. Nečeká vás jednoduchá debata a navíc ji zřejmě podstoupíte opakovaně, protože tyhle typy se jen tak nevzdávají. Důležité je chránit si své teritorium, nenechat se přetlačit. Pokud nic z toho nezabere a vy budete do práce chodit stále méně rádi, zajděte za svým skutečným manažerem. Nejde o to, že byste měli žalovat. Věcně mu popište, jak se dotyčný kolega chová, že vám to vadí a bere chuť do práce. Díky tomu šéf alespoň zjistí, že má v týmu potenciální problém.

» Potřebujete změnit vzduch? Podívejte se na nabídky firem

Jobs.cz

Další články k tématu

Jak se pracuje ve firmě, kde šéf neřídí ani nekontroluje

Sami si stanovit, jak a kdy chcete pracovat, přestože na vizitce nemáte napsáno šéf? Vítejte v agilních metodách řízení. V zahraničí osvědčený koncept, v Česku zatím horká novinka. Seznámí vás s ní redaktorka Jana Benešovská. Šéf nekontroluje, jestli pracujete Představte si, že si sami rozhodnete, že během následujících dvou týdnů uděláte takovou a takovou práci. Šéf nebude kontrolovat, jestli … číst více

Užijte si jaro. Ukážeme vám, že to jde i v kanceláři

Venku je konečně příjemné počasí, dlouho světlo a vy byste raději své pracovní povinnosti vyměnili za pobyt na čerstvém vzduchu. Jak to udělat, aby vám jaro neproklouzlo kvůli práci mezi prsty? Efektivní meeting venku? Jde to! Asi každý se rád prochází jarním městem nebo přírodou. Opusťte uzavřené meeting roomy a vezměte kolegy a klienty na … číst více

Velká fotogalerie: Firmy s nejhezčími kancelářemi

CBRE Zasedačka roku je nová soutěž, která upozorňuje na zajímavé a inspirativní prostředí v tuzemských firmách. Porota poslala do užšího výběru 23 společností. Jobs.cz vám je postupně všechny představí – v dnešním článku se s námi podíváte do prvních 11 firem. A která z nich soutěž vyhraje? To se dozvíme v únoru 2015. » 3 minuty čtení « … číst více

Zasedačka roku: soutěž, která hledá nejhezčí kanceláře

Kolik dostanu peněz, v jakém městě nebo městské části budu pracovat a jak to ve firmě vypadá. Tato tři kritéria lidé při hledání práce zvažují nejvíce. Můžete mít skvělý plat i kolegy, ale pokud se v kanceláři necítíte dobře a prostory se vám nelíbí, je to na nic. » 2 minuty čtení « ↑ Elnino parfums, jeden … číst více