Jak zvládnout pohovor, když je vám 50+

Podle průzkumů smýšlejí skoro dvě třetiny českých zaměstnavatelů o padesátnících s předsudky. V Německu, Rakousku a řadě dalších zemích přitom 50. narozeniny žádnou stopku na trhu práce neznamenají. Proč to u nich jde a u nás ne? „V Česku chybí osvěta. Mnoho zaměstnavatelů neví, že současný padesátník vypadá úplně jinak, než vypadal příslušník této generace třeba před deseti lety,“ říká Lada Čaňová, ředitelka personální agentury Fala. Sama má ve svém týmu několik kolegů 50+.

Vaše personální agentura od loňského podzimu nabízí jednou měsíčně bezplatné konzultace pro lidi 50 plus. Jaký typ klientů k vám chodí?

Máme za sebou několik desítek pohovorů. Musím říci, že většina klientů jsou lidé na naprosto neuvěřitelné úrovni. Jsou aktivní, vystudovali  vysokou školu, umí několik jazyků, sportují, starají se o sebe. Byl to docela šok, nečekala jsem, že budou chodit právě takoví lidé.

V čem je tedy problém? Proč je nikdo nezaměstná?

Částečně za to mohou předsudky zaměstnavatelů. Nedávno jsem na odborné konferenci viděla statistiku, podle které u nás 60 % firem přistupuje k padesátníkům s předsudky. V Rakousku nebo Německu je takových zaměstnavatelů jen 18 %. V západoevropských firmách běžně pracují věkově smíšené týmy, což u nás není tak časté. U nás se do týmu složeném z třicátníků kupuje mentor zvenku, což vidím jako naprosto absurdní. Ovšem částečně je problém i přímo v lidech 50+. Nevěří si, bojí se, nedokáží se prodat. Drží se zbytečně zpátky.

Lada (2)

↑ Lada Čaňová: padesátníci by podle ní měli ze svého věku udělat výhodu.

» Podívejte se na nabídky práce

Jak se to konkrétně projevuje při hledání zaměstnání?

Nedávno za mnou přišla dáma 50+ se znalostí dvou jazyků a odbornou certifikací v oblasti financí. Hlásila se o místo a dostala se až do posledního kola výběrového řízení. Tam se jí třicetiletá vedoucí týmu zeptala, jestli jí nevadí převážně mladý kolektiv. Tu dámu to naprosto rozhodilo, přestala si věřit a stáhla se. Místo nakonec nezískala.

Co jste jí poradila, aby odpověděla příště?

Poradila jsem jí, aby ze svého věku udělala výhodu. Zdůraznit svoje znalosti a zkušenosti, Argumentovat, že se mladého kolektivu nebojí, protože může na mladší kolegy působit jako mentorka. Mohla zmínit, že už má odrostlé děti, je připravená se učit nové věci a ve firmě vydrží klidně pět, deset let. Do třicátníka firma investuje, a on za dva, tři roky odchází za změnou. Padesátník je stabilní zaměstnanec, už má řadu věcí vyřešenou.

shutterstock_168820277

↑ Dnešní padesátníci vypadají jinak než příslušníci této generace před deseti lety.

Na co se vás klienti během konzultací ještě ptají?

Hodně chodí lidé, kteří zaměstnání mají, ale strašně se bojí, že o něj přijdou. Ptají se, jak si případně najít nové místo, na co se připravit. V podstatě vždy sklouzneme ke koučovacímu rozhovoru. Samotné poradenství ohledně životopisu trvá deset minut, protože kolikrát jim v CV nemám ani co vytknout. Během zbývajících 50 minut se ptám, co by chtěli v životě dělat, co by je bavilo. Občas zmiňují, že je láká vlastní podnikání, ale mají strach. Odpovídám: kdy jindy se pustit do podnikání než teď, v padesáti, kdy máte odrostlé děti? Jiná situace samozřejmě nastává, když jste pod finančním tlakem a hledáte v podstatě jakoukoliv práci.

Jak mají padesátníci stavět CV, aby zaměstnavatele zaujalo?

Radím jim neuvádět věk. Lidé 50+ také často do životopisu vypisují vše do nejmenších detailů. Stačí zmínit praxi za posledních 10 až 15 let, zbytek zestručnit. Vždy radím, aby životopis přizpůsobili podle pozice, na kterou se ucházejí. Když se hlásí do obchodního oddělení, je dobré vypíchnout prodejní dovednosti a podobně. Dále radím připojit k CV fotku – kvalitní portrét, kde jim to sluší a působí sympaticky. Díky fotce si vás personalista zapamatuje. Dva, tři dny po odeslání CV je dobré do firmy zavolat. Zeptat se, jestli materiály dostali, jestli jsou úplné, požádat o osobní schůzku. Aktivním přístupem se uchazeč vyřadí z balíku lidí, kteří poslali životopis a jen vyčkávají.

Nebudou to personalisté brát jako nátlak?

To vždy záleží osoba od osoby. Telefonátem si však zvyšujete šanci. Sympatickým hlasovým projevem můžete zaujmout natolik, že vás pozvou na osobní schůzku. Vždy klientům říkám – jen na základě zaslaného CV vás nikdo nevezme. Osobní kontakt je to, co rozhodne, tak se nebojte vystoupit z řady. Pokud bych si sama hledala práci, rozhodně bych do firem volala.

Jak si poradit s pauzou v životopise? Když je někdo dva, tři roky nezaměstnaný. Má to zaměstnavateli férově přiznat?

Určitě, můžete na rovinu říci, že práci aktivně hledáte, ale nemůžete ji sehnat. A že důvodem mohou být i předsudky kvůli věku. Rozhodně je důležité mezeru něčím vyplnit, například dobrovolnictvím nebo vzděláváním. Ukázat, že jste to nevzdali a snažíte se. Nejhorší je sedět doma a nechat to na sebe padat.

Přesto, že situace není ideální – vidíte u zaměstnavatelů obrat kormidlem k lepšímu?

Ledy postupně pukají. I kvůli tomu, že sami zaměstnavatelé stárnou, personalisté stárnou. Oborem, který je v ohledu zaměstnávání 50+ dál, je průmysl. Mladých techniků totiž na trhu moc není, což průmyslové podniky donutilo nabírat i starší pracovníky. Vím o technických firmách, kde říkají: pokud se hlásí člověk po šedesátce, máme pochybnost. Ale padesátka? To není žádný věk! Věřím, že tak postupně začnou smýšlet i další zaměstnavatelé.

» Podívejte se na nabídky práce

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Jobs.cz teď umí najít práci přímo tam, kde bydlíte

Najděte si s Jobs.cz nové zaměstnání tam, kde skutečně žijete. Protože víme, že spoustě lidí nevyhovovalo zobrazování nabídek souhrnně za celé kraje, změnili jsme to. Nově do vyhledávacího políčka napište konkrétní město a zaškrtněte vzdálenost, kterou jste ochotni dojíždět. Okruh vyhledávání si můžete rozšířit až o 50 kilometrů. Na pomezí tří krajů Lucie bydlí v Kutné … číst více

10 věcí, které dělají úspěšní uchazeči jinak

Brousili jste si zuby na slibné místo, připravovali se na výběrové řízení jako diví a příležitost ukázat, co umíte, nakonec dostal někdo jiný. Lámete si hlavu, čím to je? Možná rozhodly zdánlivé detaily. Přečtěte si, čím se odlišují lidé, kteří vyhrávají ta nejlepší pracovní místa. » 3 minuty čtení « ↑ I při hledání práce … číst více

Proč se dívat po inzerátech, i když jste v práci spokojení

Na první pohled to nedává smysl: jsem spokojený, tak nekoukám přes plot. Ukážeme vám, proč se vyplatí občas podívat sem, i když si myslíte, že teď máte skvělou práci. » 2 minuty čtení « ↑ Lepší kariéru si zasloužíte už teď. Nečekejte, až vás ubije stereotyp. Je to normální 45 % Američanů v nedávném průzkumu náborové … číst více

Vymýšlíme auta, která budou online, říká vývojář Škoda Auto

„Představte si, že sedíte v kině, mrzne a vy si během titulků mobilem na dálku zapnete topení v autě,“ popisuje Martin Sodomka, manažer projektu ConnectedCar ve Škoda Auto, na čem zrovna pracují. Jen do tohoto týmu teď v Mladé Boleslavi hledají 20 nových kolegů. Jejich úkolem bude vyvíjet různé online služby pro auta. Otevřeny jsou ale i další … číst více