10 profesí, ve kterých lidé zažívají nejvíce stresu

Myslíte si, že máte stresující práci? Nejspíš máte pravdu, protože (skoro) všichni pracujeme pod určitou míru stresu. Americký kariérní portál CareerCast každý rok srovnává 200 profesí a vybírá z nich 10 nejvíce stresujících. Jaká povolání se do seznamu „probojovala“ letos?

Posuzuje se 11 stresových faktorů

Podle čeho se dá srovnat, že je jedno zaměstnání psychicky náročnější než druhé? Navíc když přihlédneme k tomu, že každý člověk reaguje na stres jinak.

Portál CareerPost svůj žebříček sestavuje na základě jedenácti stresových faktorů. Porovnává, ve kterých z 200 profesí se tyto stresory objevují nejvíce:

 • Cestování
 • Potenciál kariérního růstu
 • Fyzicky náročná práce
 • Náročné pracovní podmínky
 • Nebezpečná práce
 • Setkávání se s veřejností
 • Soutěživost
 • Riziko smrti nebo vážného úrazu
 • Bezprostřední riziko ovlivnění něčího života
 • Termíny, uzávěrky
 • Práce, která je veřejně „na očích“

10 nejvíce stresujících povolání pro rok 2018

 1. Profesionální voják
 2. Hasič
 3. Pilot
 4. Policejní důstojník
 5. Koordinátor eventů
 6. Novinář
 7. Televizní nebo rozhlasový moderátor
 8. PR manažer
 9. Seniorní manažer v korporaci
 10. Taxikář

Náplň práce: stres

Když jste hasič, pilot nebo voják, můžete to vnímat jako poslání. Zároveň je to práce, kde budete čelit obrovské porci stresu v podstatě každý den.

Novináři, moderátoři nebo PR specialisté pracují pod neustálou veřejnou kontrolou. Každá chyba znamená mnohem větší pozornost, než je běžné v jiných profesích.

Z toho nebudu spát!

Korporátní manažeři často „nespí“ z toho, když velké a finančně náročné projekty nejdou tak, jak čekali. Anebo když mají udělat rozhodnutí, které není dobré nebo špatné, ale jen špatné a ještě horší.

Koordinátoři eventů zvládají více věcí najednou, ale věřte, že si to moc neužívají. Jejich práce je velmi stresující a úleva přichází teprve druhý den poté, co daná akce proběhla (a nic se během ní výrazně nepokazilo).

Kolik stresu se dá vydržet?

Když na nás stres působí příliš dlouho, podepíše se to na zdraví, například na snížené imunitě. Práce, kde není vůbec žádný stres, v dnešní době asi neexistuje. Jde spíše o to nalézt nějakou rozumnou míru a nenechat se v práci zničit. I když je vaším posláním.

» 8 věcí, které vám pomohou chodit z práce dřív

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Můj pracovní stůl: Jak vypadá místo, kde trávíte třetinu dne?

Židle na kolečkách, tlačítkový telefon, kalíšek s tužkami, štos dokumentů, drobky z bagety. Že váš pracovní stůl vypadá nějak takhle? A dokážete si představit, že pracujete celý den ve stoje nebo ve sdílené kanceláři, kde žádný vlastní stůl mít nebudete? Sedavé zaměstnání, ale ve stoje U pracovního stolu prosedíme třetinu všedního dne. A nebudeme si nalhávat, že si … číst více

8 tipů, jak přežít horko v kanceláři

Pondělí: 31 stupňů. Úterý: 33 stupňů. Čtvrtek: 36 stupňů. Počasí tento týden podle předpovědi opět ukáže, že umí zabrnkat i na tropickou notu. Jak přežít vedro, když musíte do práce? « 2 minuty čtení » ↑ Čeká nás pár pěkně horkých dnů. Máme 8 tipů, jak je zvládnout. 1. Pracujte brzy ráno Vstaňte brzy a … číst více

Dojíždění lidi stresuje podobně jako návštěva zubaře

Dojíždění do práce je podle obyvatelů Říma a Londýna stejně stresující, jako stěhování nebo návštěva zubaře. A jen 27 % Čechů by přijalo zaměstnání, které by znamenalo dvouhodinové cestování každý den. Dojíždění si prostě málokdo užívá a bereme ho jen jako nutné zlo. Ale vážně se s tím nedá nic dělat? Dojíždění: ztráta času „A odkud … číst více

Video: Proč dnes tolik lidí trpí úzkostí z úspěšného života

V dnešní době je lehčí než dřív mít se dobře. Zároveň je těžší zůstat v klidu a vyhnout se kariérní úzkosti. Ve videu o tom mluví Alain de Botton, švýcarský spisovatel, filozof a televizní producent. „Bojíme se neúspěchu, protože znamená nejen ztrátu příjmu nebo statutu, ale také posměch druhých.“ Pracovní snobství Kultovní otázka 21. století zní: „Co … číst více