Ze zákulisí: Jak si banky vybírají nové kolegy?

Banky teď přes Jobs.cz hledají více než 2000 nových kolegů. Třeba bankovní poradci a specialisté patří mezi nejžádanější profese vůbec. S čím můžete počítat, pokud se rozhodnete pro kariéru v bankovnictví a odešlete svůj životopis? Nahlédněte s námi do zákulisí toho, jak si banky vybírají nové lidi.

shutterstock_46814338

Koho banky hledají?

Kromě zmíněných poradců a specialistů banky nyní shánějí také finanční analytiky, konzultanty, kontrolery, rozpočtáře nebo fakturanty.

Praxe v oboru nebo zkušenosti s klientským servisem jsou určitě tím, co personalisté rádi uvidí v životopisech. Podmínka to ale není. Řada pozic se hodí i pro studenty a čerstvé absolventy ekonomických škol.

  • A co konkurence uchazečů? Počítejte s tím, že na jedno místo v bankovnictví se hlásí v průměru 15 – 20 lidí.

1. Pohovor po telefonu

Tohle bývá vůbec první kolo výběru. Pokud personalistu zaujme váš životopis, nejspíš vám bude chtít na chvíli zavolat. Dělají to tak třeba v ČSOB nebo České spořitelně.

Telefonický pohovor může trvat 10 až 15 minut nebo i půl hodiny. Většinou to bývá tak, že všichni vytipovaní uchazeči dostanou plus minus stejné otázky. Ti, kteří zaujmou nejvíce, se mohou těšit na pozvánku do dalšího kola.

TIP: Neberte telefonický pohovor jen jako formalitu a připravte se na něj. Ohlídejte si, ať voláte v klidném prostředí a máte vyhrazený dostatek času. Odpovídejte jasně, ale raději stručně. Na pětiminutové monology vážně nebude prostor.

  • Co je může zajímat? Vaše vzdělání, praxe a motivace. Také to, co víte o bance a jejích produktech. Už v této fázi výběru si vás mohou proklepnout z angličtiny nebo znalosti odborných termínů.
  • Co personalisté přes telefon ověřují? Testují prvotní sympatie a to, zda umíte naslouchat a komunikovat.

2. Assessment centrum

S assessment centry se v bankovnictví setkáte možná častěji než v jiných oborech. Třeba v UniCredit Bank tímto způsobem vybírají nové manažery. Na assessment centrum sází i v ČSOB, České spořitelně nebo Komerční bance. Vybírají tak lidi na obchodní pozice nebo klientské přepážky.

  • Jak to probíhá? Pokud dostanete pozvánku do assessment centra, počítejte s tím, že v něm strávíte půl dne nebo i celý den. Potkáte se tam s 5 až 10 dalšími uchazeči. Ve skupinkách nebo samostatně budete řešit různé úkoly a modelové situace. Vyzkoušíte si třeba, jak mluvit s nespokojeným klientem nebo navrhnete reklamní slogan na novou půjčku. To, jak si jednotliví uchazeči vedou, hodnotí nejen personalista, ale i manažer nebo další členové týmu.
  • Jak se s tím poprat? Zlatým pravidlem je chovat se v assessment centru co nejpřirozeněji. Tím hodnotitelům ukážete, co od vás mohou očekávat. Dělat ze sebe něco, co nejste, vážně nemá smysl. Na některou pozici se totiž lépe hodí extrovert, na jinou někdo introvertnější. A pokud něco nevíte nebo uděláte chybu, klidně to přiznejte.

» Čtěte dále: 7 typů lidí, na které narazíte v assessment centru

3. Videodotazník

Odkaz na videodotazník může ve vaší e-mailové schránce přistát ještě předtím, než vás pozvou na osobní pohovor. V videodotazníkem se můžete setkat, pokud se hlásíte například do České spořitelny nebo ČSOB.

  • O co se jedná? Nastavíte si doma na počítači kameru, mikrofon a spustíte odkaz na videodotazník, který vám poslal personalista. Na monitoru se vám postupně objeví 3 – 5 otázek. Nahrajete své odpovědi a hotový videodotazník jedním kliknutím odešlete zpět personalistovi.
  • Jaké otázky mohou ve videodotazníku zaznít? Třeba: Proč se hlásíte zrovna na tuto pozici? Co považujete za svůj největší pracovní úspěch? Co jste vystudoval/a a proč jste si vybral/a právě tento obor?

4. Testy, testy, testy

Kromě videodotazníků se můžete setkat i s různými testy a dotazníky. Například osobnostními, jazykovými nebo znalostními.

Po praktické stránce si vás mohou proklepnout ze znalosti Excelu. Zájemce o analytické pozice by neměl zaskočit například požadavek na použití funkce S/vyhledat.

Zejména na manažerských pozicích se můžete setkat se zadáním případové studie. Po některých uchazečích ji chtějí například v Raiffeisenbank.

5. Osobní pohovor

To už je klasika. Pokud projdete předchozími koly, pozvou si vás ještě na osobní schůzku, která trvá zhruba hodinu. Během ní se doptají na vše, co je zajímá. Na osobním pohovoru už se nejspíš budete bavit také o očekávaném platu nebo možném datu nástupu. Prostor pro položení několika otázek dostanete i vy.

Moment… kolik kol vás tedy čeká?

Z článku to možná vypadá, že výběrové řízení do banky zahrnuje nejméně čtyři nebo pět náročných kol. Tak to ale není. Uvedli jsme spíše příklady, s čím se můžete setkat.

Pokud se hlásíte na specializovanou pozici v bankovnictví, počítejte se dvěma až třemi koly. Typicky s úvodním telefonátem, assessment centrem a osobním pohovorem.

Držíme vám palce!

» Prozkoumat aktuální nabídky v bankovnictví

Jobs.cz

Další články k tématu

Jak vypadá online CV, kterému nehrozí „delete“

„Nejlépe je mít své CV online. Máte jej tak stále po ruce a můžete jej kdykoliv přiložit k reakci na pozici.“ Pokud má pro vás tato rada stejnou hodnotu jako rok staré noviny, asi spíše než založení online profilu řešíte, jak mít svůj  e-životopis přesně vyplněný, zároveň však originální. Personalisty zajímají online zmínky Možná vás napadlo, … číst více

Tři věty, které si napište na začátek životopisu

Uvažujete, jak oživit strohé kolonky svého životopisu? Kromě fotky nebo přitažlivé grafické úpravy můžete CV ozvláštnit stručným představením. Dvě, tři krátké věty na začátku životopisu personalistům napoví, kdo se skrývá na zbytku stránky A4. Představte se už v CV Možná si říkáte: proč životopis ještě nafukovat, když mu personalisté věnují jen pár vteřin? Zmíněné osobní … číst více

8 tipů, jak odhalit firmu ještě před nástupem

Pokud se chcete každé ráno těšit do práce, mějte oči otevřené už na pohovoru. Jak odhadnout, jestli vás budou brát jako parťáka, nebo s vámi budou jednat jako s kusem hadru? 1. Jak vás přivítají? Pokud se už na recepci cítíte jako vetřelec, zbystřete. Zaposlouchejte se do hovoru recepčních nebo vrátných. Mají dostatek taktu, aby … číst více

Závěrečné fráze, kterými si zkazíte motivační dopis

Někteří lidé se snaží do závěrečných odstavců motivačního dopisu propašovat neuvěřitelné věci. Píší všechna možná i nemožná přání, požadavky a někdy i rozkazy. Přečtěte si, jakých frází se raději vyvarovat. Všechny příklady v článku pocházejí ze skutečných motivačních dopisů. 1. Šroubované věty Účelem motivačního dopisu je shrnout kvality kandidáta (ne přepisovat celý životopis) a zaujmout personalistu. … číst více