10 věcí, které dělají úspěšní uchazeči jinak

Brousili jste si zuby na slibné místo, připravovali se na výběrové řízení jako diví a příležitost ukázat, co umíte, nakonec dostal někdo jiný. Lámete si hlavu, čím to je? Možná rozhodly zdánlivé detaily. Přečtěte si, čím se odlišují lidé, kteří vyhrávají ta nejlepší pracovní místa.

» 3 minuty čtení «

shutterstock_190423487

↑ I při hledání práce se pozná, kdo je profík a kdo amatér.

1. Jsou sami sebou

Navlékat na sebe cizí kůži je jim cizí. Během Assessment centra neodhadují, jak se mají chovat. Nehádají, jakou odpověď chtějí asi personalisté na pohovoru slyšet. Vědí, že by masku stejně neudrželi a nakonec by ve své póze působili směšně. Personalisté stejně nikdy nehledají toho nejlepšího, ale nejvhodnějšího uchazeče. A kdo to je, to nikdy dopředu nevíte.

2. Nebojí se být osobní

Odtažité oslovení „vážená paní/vážený pane“ dávno vypustili ze svého slovníku, personalistům raději píší „dobrý den, pane Černý“. Frázi „s pozdravem“ směle vymění za osobní slova, která říkají i svým přátelům, které mají v úctě. Své osobní nastavení však nikdy nestaví nad empatii – umějí se vcítit do druhých a poznat, jakou míru neformálnosti si mohou dovolit.

3. Neprodávají sami sebe, ale navrhují zlepšení

Nemluví o sobě, ale o firmě, týmu nebo projektu. Nesnaží se popsat, co všechno dokázali a v čem jsou dobří. Raději prozkoumají firmu od a do zet a už v motivačním dopise nebo na pohovoru naznačí konkrétní věc, kterou by zavedli nebo změnili. Vědí, že tak jejich nápady, zkušenosti a přístup zazáří nejlépe. I bez provařených slovních klišé jak jsou „motivovaní, rádi pracují samostatně i v týmu a mají tah na branku“.

4. Vědí, co se chtějí dozvědět

Své otázky na pohovoru vnímají jako možnost, jak se o práci co nejvíce dozvědět. Vyzařuje z nich vědomí, že přesně vědí, proč a nač se ptají. Nezanechávají dojem lidí, kteří si otázky načetli na internetu a ani je moc nezajímá, jakou na ně dostanou odpověď.

5. Věří si

I ve chvíli, kdy dostávají zamítavé odpovědi. Přesto, že jim na žádost o místo nebo zakázku nikdo neodpovídá. I když na pohovoru neznají odpovědi na všechny otázky. Dostat se z období, kdy se jim nedaří vše dle představ, jim pomáhá vědomí vlastní hodnoty a uvědomění si dosavadních úspěchů.

6. Brousí své CV jako diamant

Svůj životopis nechápou jako nákupní seznam, do kterého postupem času přibývají položky. Pravidelně jej aktualizují tak, aby odrážel především jejich současné zkušenosti, případně možnosti budoucího uplatnění. V CV zmiňují své konkrétní úspěchy a výsledky, ne jen nic neříkající činnosti. I z jejich životopisu vycítíte, jaké jsou osobnosti. Nebojí se malým detailem naznačit, kdo jsou, stále ale chápou, že jejich CV slouží jako oficiální přehledná prezentace, která jim dokáže otevřít dveře ke slibnému místu.

7. Spoléhají na známé

Chápou sílu networkingu. A to včetně těch, kteří se pohybují jen v úzkém okruhu stálých přátel. Když hledají možnosti nového uplatnění, neváhají oslovit své známé a známé známých s žádostí o tip nebo doporučení na zajímavé místo. Nikdy ale ne jen tak naslepo. Vždy s vybroušeným CV a jasně napsanou představou, co chtějí dělat.

8. Mají přehled

Nekoktají, když jim nečekaně zavolá personalista s žádostí o pohovor po telefonu. Vědí totiž naprosto přesně, o jakou firmu a pozici jde. Jsou schopní ihned najet na rituál telefonického pohovoru, aniž by působili zmateně. Zároveň jsou natolik asertivní, že neváhají požádat o lepší čas hovoru. Ať už proto, že potřebují najít klidné místo, kde se můžou na telefonát plně soustředit nebo protože se prostě „jen“ potřebují zhluboka nadechnout.

9. Jsou parťáci

Nestaví se do podřízené role jen proto, že hledají práci. Do výběrového řízení nevstupují s přehnanými obavami, berou je jako příležitost nabídnout své zkušenosti, nápady a energii. Na oplátku očekávají už od začátku férový přístup a ohodnocení.

10. Věnují čas zhodnocení

Zapíší si otázky, které je na pohovoru překvapily. Zafixují si dojem, který v nich firma zanechala. Hlavně ale e-mailem poděkují za čas, profesionální a přitom lidský přístup, který jim personalista věnoval. Vědí totiž, že i on je člověk, kterého pochvala potěší a jen málokdy se mu jí od uchazečů dostane.

Odlišit se v boji o slibnou práci od ostatních vás nemusí stát kvanta času a úsilí. Stačí být jen vnímaví, znát vlastní hodnotu a brát personalisty jako rovnocenné partnery, ne příšery, co si na vás chtějí pochutnat. Tak co, už víte, jakou „maličkost“ příště uděláte jinak?

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Když vás osloví headhunter

Ne vždy jste to vy, kdo musí učinit první krok, aby získal dobré pracovní místo. Zvláště u vyšších manažerských pozic a v případě zkušených specialistů se vám může přihodit, že vás se zajímavou nabídkou osloví headhunter. Jak se v takové situaci zachovat a vytěžit z ní co nejvíce? Rozhodují zkušenosti Headhunteři k vytipování nadějných lidí využívají … číst více

7 profesí, o které se letos firmy poperou

Podívali jsme se v Jobs.cz do naší křišťálové koule (která ovšem nelže) a vybrali těchto 7 profesí, které nebudou mít v roce 2015 s uplatněním problém. » 3 minuty čtení « 1. Programátor, IT analytik Programátoři a IT analytici budou i v roce 2015 jednou z nejžádanějších pozic.  Průměrné platy se pohybují kolem 40.000 korun měsíčně, výjimkou nejsou ani mnohem … číst více

Je to ta pravá? 5 znaků, že jste si vybrali dobrou práci

Máte štěstí, že chodíte do práce rádi a děláte to, co vás naplňuje? Nebo se naopak trochu trápíte? Těchto 5 bodů patří mezi znaky toho, že jste si vybrali správně. 1. Vážíte si šéfa i kolegů Jestli pracujete s lidmi, kterým věříte a kterých si lidsky i profesně vážíte, máte obrovské štěstí. Netrápí vás totiž dilema, … číst více

Ze zákulisí: Jak si banky vybírají nové kolegy?

Banky teď přes Jobs.cz hledají více než 2000 nových kolegů. Třeba bankovní poradci a specialisté patří mezi nejžádanější profese vůbec. S čím můžete počítat, pokud se rozhodnete pro kariéru v bankovnictví a odešlete svůj životopis? Nahlédněte s námi do zákulisí toho, jak si banky vybírají nové lidi. Koho banky hledají? Kromě zmíněných poradců a specialistů banky nyní shánějí … číst více