Vnímejte znamení, že je čas změnit práci. Nikdy jí nebylo víc

6 minut čtení

Znáte ten pocit. Strašně byste chtěli něco udělat, třeba změnit práci. V hlavě máte spoustu lákavých představ o tom, jaké by to bylo, a před usnutím si je přehráváte jako film. Zároveň vás ale drží zpátky neviditelné nitky. Pochybnosti. Co když se to nepovede? Zkuste své pochybnosti zpochybnit. Protože volných míst je víc než před pandemií a pokud byla někdy příznivá doba chytit kariérní příležitost “za pačesy”, je to právě teď. 

Ať děláme, co děláme, život nelze předvídat. I když si často a rádi myslíme, že ano. Uplynulé dva roky nás ujistily o opaku. Kdo by ještě loni touhle dobou tušil, že hlad po posilách bude letos na pracovním trhu větší než v roce 2019. Ale je to tak.

TIP: Víme, proč je zrovna teď spousta nabídek zaměstnání a konkurence uchazečů nízká. Přečtěte si vysvětlení našeho analytika pracovního trhu.  

Zároveň jsou lidé ve svém zaměstnání nejspokojenější za posledních pět let. Po prožitých turbulencích není divu. Výhrady, které ke svému zaměstnání před pandemií měli, už jim nepřipadají tak palčivé. Navíc se firmy začali o své zaměstnance víc starat. Pro řadu lidí to všechno dohromady znamená jasný výsledek rovnice: zůstanu na svém místě, i když to není to pravé. Kdo ví, co ještě přijde a firma mi teď dovolila občas home office, navíc mi koupila novou židli a monitor, tak radši zůstanu tam, kde jsem.

Co a proč nás drží zpátky?

Je ale třeba rozlišit, jestli mě v současné práci skutečně drží spokojenost, která vykompenzuje případné drobné nedostatky, nebo je to spíš strach jít za lepším. Ten totiž může být silným motivem přešlapovat na místě třeba i několik (desítek) let. Jak to rozeznat?

Upřímně, někdy to jde těžko. Člověk si je totiž schopen své postoje hezky vyargumentovat. Zejména ty, které ho udržují v pohodlném statu quo. Splácíme hypotéku, chceme kupovat nové auto, dcera začala chodit na střední školu a bude potřeba na ní dohlédnout….  Racionální zdůvodňování ale není všechno. Člověka ovládají také emoce. V dnešním kultuře jsme se je naučili poněkud podceňovat, i když právě ony mohou být směrovkou, která nám ukazuje cestu.

Je to třeba nedělní špatná nálada, protože zítra to zase začne, nedostatek energie pro úkoly, které člověka dříve bavily, nebo svírání žaludku před nepříjemnými poradami. Nebo prostě jen pocit nudy a rutiny. To všechno nám může signalizovat, že je na čase poohlédnout se po novém místě. Takovém, do něhož se člověk bude vracet po víkendu s chutí, kde bude řešit úkoly opět s vervou a kde nebývá na poradách dusno.

Znamení, abyste šli dál

Možná si říkáte, že teď na to není vhodná doba. Jenže doba právě teď vhodná je. Alespoň z pohledu množství volných míst, která na pracovním trhu jsou. A nabídky znamenají příležitosti.

Příležitosti pro i ty, kteří mají pocit, že kariérně stagnují, a přemýšlejí o tom, že by se chtěli posunout, naučit se něco nového, být u zrodu něčeho nového nebo třeba obstát v mezinárodní firmě, díky níž by mohli časem pracovat ve vysněné Paříži, New Yorku nebo kdekoliv jinde na světě.

Ti všichni mají teď šanci uskutečnit svá kariérní přání, protože firmy hledají schopné lidi napříč obory. A jsou ochotny nabídnout jim místo za výhodných podmínek.

Jestli tedy potřebujete znamení, abyste změnili práci, vězte, že za této situace může být znamením úplně cokoliv. Vrkání holubů na střeše, klíče spadlé do šachty výtahu nebo třeba vaše oblíbené číslo 12, protože přesně tolik pater má sídlo firmy, v níž byste rádi pracovali.

Postupujte krok za krokem

Je pravda, že odhodlat se k něčemu tak důležitému, jako je nové zaměstnání, není snadné. Pokud nejste povahou rozený střelec, jehož neustále žene dopředu touha čelit novým výzvám, budete se asi ke změně odhodlávat pozvolna.

V tom případě začněte postupnými kroky: sestavte svůj životopis. Dívejte se na Jobs.cz každý den třeba jen pár minut po zajímavých nabídkách a na ty, které vás osloví, odpovězte. Dalším krokem může být registrace na našem serveru.

Díky tomu, že lze zaškrtnout firmy, u kterých nechcete, aby se na váš profil dívaly, se o vašem pátrání nedozví váš stávající zaměstnavatel. Můžete také využít našeho agenta, který vám bude vhodné inzeráty posílat sám.

TIP: Jak si nastavit agenta? Tady je jednoduchý návod, jak využít pomocníka, který vám bude shánět práci na míru.

Ze začátku se třeba nebude dít nic zásadního, ale pak můžete narazit na nabídku, o které jste dlouho snili. Musíte ale udělat první krok. Tak jen do toho!

Další články k tématu

Když se holky učí programovat

Mnoho žen má z IT respekt. Programování? Ne ne, to rozhodně není pro mě, kroutí hlavou. Právě pro ně je tu projekt RailsGirls – víkendové programátorské školení určené i začátečnicím. Holky si vyzkouší základy programování a zjistí, že to zase takový strašák není. Nechodí jen programátorky RailsGirls je projekt z Finska, který se rozšířil do mnoha států. Češky … číst více

Když vás osloví headhunter

Ne vždy jste to vy, kdo musí učinit první krok, aby získal dobré pracovní místo. Zvláště u vyšších manažerských pozic a v případě zkušených specialistů se vám může přihodit, že vás se zajímavou nabídkou osloví headhunter. Jak se v takové situaci zachovat a vytěžit z ní co nejvíce? Rozhodují zkušenosti Headhunteři k vytipování nadějných lidí využívají … číst více

Jak se vzdělávají špičkoví ajťáci

Pište si blog, články nebo aspoň komentujte na sociálních sítích, radí Robin Pokorný, jak v IT oboru začít s budováním osobní značky. „Hodně lidí žije v sebeklamu, že svou práci dělají špatně nebo ne tak dobře jako ostatní. Přitom patří mezi špičku, minimálně v České republice,” dodává. » 4 minuty čtení « Robin Pokorný a … číst více

4 šprti, kterým vysoká škola nezabránila v plnění snů

Jan Řežáb, zakladatel a majitel mezinárodně úspěšné společnosti Social Bakers, nemá ani maturitu. Forbes jej přitom zařadil do celosvětového žebříčku nadějných talentů, co ještě nepřekročili třicítku. Má pak vůbec cenu věnovat mladá léta studiu na vysoké škole? Má! Svět vám bude ležet u nohou, i když během několika let strávíte pár bezesných nocí šprtáním na … číst více