Videodotazníky: Jak z nich získat výhodu

Jsou videodotazníky jen další „nesmysl“, který si na vás připravili zhýčkaní personalisté, nebo nástroj, díky kterému si snáze seženete novou práci? Pokusíme se vás přesvědčit, že platí spíše to druhé. Jako každá novinka, mohou i videodotazníky budit počáteční rozpaky. Ve skutečnosti jsou spravedlivější, než když personalista třídí hromadu anonymních životopisů – a mezi nimi ten váš.

Videodotazník: nová součást náboru

Předně: videodotazníky nejsou totéž, co online pohovor přes Skype. Videodotazník je aplikace, do které si personalista předem navolí několik otázek, které chce uchazeči položit. Poté pošle kandidátovi odkaz. Uchazeč si doma nastaví webkameru, mikrofon, klikne na odkaz a začne postupně odpovídat. Po vyřízení všech otázek, což trvá asi 10 minut, se aplikace zavře a záznam odejde personalistovi do počítače. Ten si video shlédne (může k tomu přizvat i ostatní kolegy) a vybere nejzajímavější kandidáty. Favorité projdou ještě klasickým osobním pohovorem a poté se dozvědí, jestli práci dostali.

Oblíbené u personalistů

Náboráři mají videodotazníky rádi – šetří jim čas a umožňují seznámit se s více kandidáty, než kdyby každého s obstojným životopisem zvali na hodinový pohovor. Pro uchazeče jsou videodotazníky novinka, ze které se ošívají.

Měl špatný pocit, ale práci získal

Eleanor Hammond ze společnosti Video Recruit vzpomíná na kandidáta, který natočil velmi zajímavý videodotazník. Když se ho pak na osobním setkání ptala na dojmy, svěřil se, že se cítil hrozně. Nedokázal odhadnout, zda budou jeho odpovědi zajímavé pro publikum na druhé straně monitoru – publikum, které vůbec neznal. Tento kandidát však k obavám neměl důvod, protože práci dostal. Že byl během natáčení nervózní, je pochopitelné. Netušil totiž, jaká otázka se mu na monitoru objeví. „U klasického pohovoru ale také dopředu nevíte, na co se vás budou ptát,“ podotýká Eleanor Hammond.

Pilování papírového životopisu

Podle Eleanor Hammond by se lidé neměli videodotazníků bát nebo k nim cítit dokonce odpor. Krátký videozáznam je může zviditelnit v anonymním davu uchazečů. „Ne všichni mají to štěstí, že jsou obdařeni nějakou výjimečnou dovedností, kterou jednoznačně převyšují ostatní. Pravděpodobné spíše je, že se při hledání práce utkáte s tvrdou konkurencí. Kolik hodin jste věnovali pilování životopisu a motivačního dopisu? Po tom všem úsilí budete mít štěstí, když personalista nad vaším CV stráví více než jednu minutu,“ přibližuje drsnou realitu Eleanor Hammond.

Proč mít videodotazníky rád

Videodotazníky jsou podle ní spravedlivější. Dávají příležitost ukázat se i uchazečům, kteří nemají na první přečtení tak zajímavý životopis nebo jsou zaměnitelní. „Na většinu pozic dnes firmy požadují komunikační a prezentační dovednosti, schopnost práce v týmu a podobně. A každý uchazeč ve svém životopise tvrdí, že tyto dovednosti má. Prostřednictvím videodotazníku je můžete hned projevit. Můžete vyprávět o největším úspěchu svého týmu, mluvit na kameru s úsměvem a působit sympaticky a důvěryhodně,“ radí Eleanor Hammond. Videem se firmě představíte jako konkrétní osobnost, která se uchází o práci, zatímco předtím jste byli jen jedním z mnoha, kdo poslali CV.

Bublina? Nejspíš ne

S rozvojem nových technologií je nutné s tímto nástrojem do budoucna počítat. Možná, že už za pár dní obdržíte svůj první videodotazníkový odkaz. A na rozdíl od těch, kteří lidově řečeno nevědí, která bije, budete ve výhodě. Mnoha firmám se už videodotazníky osvědčily. „Při náboru regionálních obchodních zástupců nám videodotazníky plnohodnotně nahradily první kolo pohovorů. Do regionů jsme vyrazili až na závěrečné kolo za účasti regionálních manažerů. Ušetřili jsme čas a významné náklady na cestování,“ říká například Yvonne Hanáková, HR specialista ze společnosti Česká lékárna.

Jobs.cz

» Založte si na Jobs.cz online profesní profil a firmy vás s nabídkou osloví samy

Další články k tématu

Jaká fotka se hodí do životopisu?

Vždy když mě někdo osloví s tím, abych udělala přednášku na téma životopis, připadá mi, že toto téma je provařené a že všichni už musí vědět, jak na to. Bohužel ze čtyřleté praxe vyplývá, že tomu tak není. Většina studentů a absolventů i vysokých škol je schopná zaslat životopis, který člověku spíše ublíží, než aby mu … číst více

Z volné nohy do práce: můžete to skvěle prodat na pohovoru!

Po letech v zaměstnání jste si dobrovolně prošli školou života v podobě práce na volné noze. Ať už se vám v podnikání dařilo více nebo méně, po návratu do nového zaměstnání je třeba nabyté zkušenosti zúročit. Jak? » 2 minuty čtení « ↑ Udělejte na pohovoru výhodu z toho, že jste strávili nějaký čas na volné … číst více

Od ledna v nové práci: co udělat jako první?

Nový rok, nová práce. Čeká vás to také? První dny budou asi trochu náročnější. A počítat s tím, že na nové pozici dostanete 100 dnů hájení, nejspíš nemůžete. Co udělat po nástupu jako první a jak se v zatím neznámém týmu co nejlépe uvést? ↑ Při seznamování s kolegy nebuďte moc vlezlí. „Já jsem…“ Představit se novým … číst více

Yanfeng Automotive Interiors hledá na jihu Čech 300 lidí

Pro největší světové automobilky vyrábí palubní přístrojové desky, palubní systémy, dveřní panely, podlahové konzole nebo stropní ovládací systémy. Nyní se Yanfeng Automotive Interiors (YFAI) chystá v Česku otevřít svůj druhý závod. Vyrůst má v Plané nad Lužnicí na Táborsku a práci tam najdou tři stovky lidí. „Hledáme všechen personál. Od operátorů výroby, přes nepřímý personál do logistiky … číst více