Video: Jak zaujmout v jedné minutě. Zvládnete to také!

O Elevator Speech jsme vám na Jobs.cz už říkali. Je to chytrá technika, díky které představíte sami sebe a získáte ostatní pro spolupráci doslova za pár desítek vteřin. Elevator Speech ale využijete i v mnoha dalších situacích, kdy vás tlačí čas. Zajímá vás, jak může „výtahový“ rozhovor vypadat? Podívejte se na na konci článku na video, které jsme pro vás natočili.

shutterstock_187156037

3 situace, jak využít Elevator Speech v práci

1. Přebírám klienty

Nastupujete od nové firmy jako Key Account Manager. Jak se stručně a jasně představit klientům, které přebíráte po odcházejícím kolegovi, aby si vás zapamatovali? Radí lektorky Elevator Speech Marcela Janíčková a Kateřina Koželská:

„Elevator Speech slouží k motivaci klienta pro budoucí spolupráci, nikoliv k okamžitému prodeji. Snažte se své budoucí klienty poznat předem a vaším sdělením oslovit jejich aktuální potřeby či situaci,“ radí lektorky. „Dokažte, že jste správný člověk na správném místě. Použijte konkrétní (ale uvěřitelný) příklad z praxe, jak vyřešíte klientovu situaci. Věřte tomu, co říkáte, buďte nadšení a svým nadšením a motivací nakažte i zákazníka. Vtáhněte klienta do rozhovoru otázkou na konkrétní téma, budujte vztah a nezajímejte se jen o svůj okamžitý zisk. A používejte jazyk, kterému klient rozumí,“ radí lektorky.

2. Pauza na konferenci

Chcete během coffee break na konferenci oslovit zajímavého řečníka a získat jej pro spolupráci? Jak na to, radí opět lektorky Elevator Speech:

„Předem si rozmyslete cíl vaší Elevator Speech. Čeho chcete dosáhnout? Získat kontakt, vyměnit si vizitku, domluvit termín schůzky a podobně,“ říkají lektorky. „Na prvním dojmu záleží. První vteřiny vašeho sdělení rozhodnou o dalším úspěchu. Na získání druhého můžete mít jen minutu. Použijte úvodní otevírák: začněte otázkou, oslovte druhého nebo použijte pozitivní provokaci. Nebojte se odlišit, uveďte, v čem jste jedineční, ale zůstaňte sami sebou,“ radí lektorky. Lepší je používat jasné a stručné formulace, nezahlcovat detaily: méně může znamenat více. „Důležitou součástí Elevator Speech je koncovka – řekněte si o další krok, vyzvěte k akci.“ Tím může být třeba pozvání na schůzku.

3. První dny v nové práci

Prvních pár dní na novém místě je obvykle dost náročných. Čeká se od vás, že se rychle se vším seznámíte a najedete na plný výkon. Jak vám může pomoci Elevator Speech? Podívejte se na video, které jsme pro vás s lektorkami natočili. Nejprve uvidíte, jak by to nemělo vypadat a poté tip na správný průběh.

Video: Jak zaujmout v jedné minutě?

Jobs.cz

Další články k tématu

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

Video: Chyby, kterými uškodíte svému CV

Na co si dát při psaní životopisu pozor? Například na nevhodnou fotku, gramatické chyby a e-mailovou adresu jako ze střední školy. Fotka z večírku nebo výletu Dostala vaše fotka z maturitního plesu na Facebooku nejvíce lajků? Nechte ji dál kralovat na sociálních sítích, ale k CV ji opravdu nepřikládejte. Fotky z oslav nebo výletů přitom … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více

VIDEO: Hloupé výmluvy, když jdete tajně na pohovor

Taky už jste zažili kolegy, kteří se zničehonic objevili v práci vyfiknutí jako na třídní sraz po dvaceti letech? Nebo jako na – nedejbože – pohovor? Je možné, že s trapnými výmluvami jako vystřiženými z našeho videa se teď budete setkávat častěji než kdy jindy. Až půl milionu zaměstnanců totiž právě teď zvažuje odchod od současného chlebodárce. … číst více