7 překvapivých faktů o práci

Zamilujete se spíše do kolegy, který sedí u vedlejšího stolu, nebo do toho v jiné kanceláři? Budete motivovanější, když vám zvednou plat? A jakých profesí si Češi nejméně váží? Podívali jsme se na práci, šéfy i kolegy trochu jinýma očima.

1. Častěji se zamilujeme do kolegy z jiného týmu

Některé firmy mají pravidla, která zakazují milostné vztahy na pracovišti. Ale copak si člověk může vybrat, kdy a do koho se zamiluje? Zajímavé je, že 53 % párů, které se daly dohromady v práci, tvoří kolegové ze dvou různých oddělení. V rámci jednoho týmu jiskra přeskočila jen ve 32 % případů. Zjistil to průzkum The Society for Human Resource Management. A láska mezi nadřízenými a podřízenými je prý vzácná: ze všech vztahů navázaných v práci představuje pouze 8 %.

2. Šéfové se cítí šťastnější

Otravujete se v práci? Nechte se povýšit. Manažeři totiž mají o 27 % větší šanci, že se budou v práci cítit šťastní. Čert ví, co všechno za tím vězí.

Ještě jednou ta samá otázka: Otravujete se v práci? Tak zestárněte. Podle stejného průzkumu, citovaného blogem The Wall Street Journal, se totiž lidé po čtyřicítce cítí v práci mnohem spokojeněji než v mladším věku.
↑ 53 % párů, které se daly dohromady v práci, tvoří kolegové ze dvou různých oddělení.

3. Zvýšení platu o 10 % nic neznamená

Patříte k těm šťastným (viz bod 2) a šéfujete lidem? Pak se vám hodí vědět následující věc. Podle článku na Recruiter.com se s motivací zaměstnanců v podstatě nedá hnout pouhým zvýšením platu. Lidé, kteří berou málo, středně a hodně, jsou podle citovaného průzkumu motivovaní tak nějak stejně. Záleží totiž i na jiných věcech. Třeba na tom, jestli svou práci mohou označit za smysluplnou. Takže pokud lidem přidáte třeba 10 % k platu, s jejich motivací to prý v podstatě nic neudělá.

4.  Útěk z kanceláře = menší stres

82 % lidí, kteří pracují z domova nebo jinak na dálku, se cítí méně ve stresu, než když sedí v kanceláři. Číslo zveřejnil web Remote.co. A nabídl další: 80 % lidí pracujících na dálku hlásí vyšší pracovní morálku.

5. Nesvoboda: hlavní důvod k výpovědi

Proč lidé dávají výpověď? Nejspíš najdeme 100 + 1 důvod a zbytek článku bude jen o nich. Jedním z důvodů, který výrazně vyčnívá nad ostatními, je však podle amerického Forbesu pocit (ne)svobody v práci. Lidé, kterým šéfové příliš svazují ruce, jsou prý náchylnější k tomu poohlížet se po jiné práci. Stejnou tendenci v lidech vzbuzuje i dojem, že je šéf přetěžuje.

» Podívejte se na nabídky, kde vám dají home office

6. Nejhorší zaměstnání podle Čechů

Sekretářka, poslanec, uklízečka. Tyto tři profese Češi v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění označili za nejméně prestižní. Nejvíc si Češi váží lékařů, vědců a zdravotních sester. Kolem zlatého středu se pohybují třeba programátoři, účetní nebo truhláři.

7. Většina lidí si rozumí se šéfem

85 % si prý rozumí se svým šéfem. 77 % lidí pak považuje za dobré i vztahy s ostatními kolegy. Zjistil to průzkum Americké psychologické asociace. Všechno ale není tak růžové. Podle stejného šetření má jen necelá polovina lidí (46 %) dojem, že jim současná práce nabízí dost příležitostí k růstu.

» Podívejte se na čerstvé nabídky firem

Jobs.cz

Další články k tématu

Z kolegy šéfem. Jak nebýt za namyšlence, který to neustál

Přechod do role šéfa ne každý zvládne. Mohou vznikat zmatky nebo se projeví přehnané vůdcovské ambice. Co dělat, abyste se z nové role lídra týmu nezbláznili vy ani vaši podřízení? « 2 minuty čtení » Nesnažte se řídit úplně všechno Samozřejmě, nyní jste šéfem a máte poslední slovo. Jen je třeba, aby lidé cítili, že … číst více

FOTO: 6 firem, které teď ocenili za nejhezčí kanceláře

J & T BANKA, Ogilvy & Mather, JetBrains, LIKO-S, Etnetera Group a Paper Hub – to je šestice firem s nejhezčími kancelářemi. Vybrala je porota soutěže CBRE Zasedačka roku, která se probírala fotkami 80 přihlášených společností. Pojďte se podívat, jak to u vítězů vypadá. Vybírala i Eva Jiřičná V čele poroty zasedla architektka Eva Jiřičná. „Prostory vítězných … číst více

Inspirace od uklízeček. Jak mít rád svou práci?

V moderním světě očekáváme, že za práci dostaneme něco víc než „jenom“ peníze. Myšlenka, že by nás mělo těšit to, co děláme, je pěkná. Zajímavé přitom je, že na konkrétní profesi až tolik nezáleží. Naplňovat vás může i to, že vytíráte v nemocnici. Spokojení uklízeči Profesorka z Yaleovy univerzity Amy Wrzesniewski zkoumala, co lidem přináší pocit smysluplnosti v práci. … číst více

Ve firmě se uvolnila super pozice: tipy, jak ji získáte

V celé firmě není na uvolněnou nebo nově vzniklou pozici lepšího kandidáta, než jste vy. Nebo si to alespoň myslíte. Ta pozice by se vám líbila, práce by vás bavila a určitě byste byli úspěšní. To si také myslíte vy. Co je klíčové při výběru interních kandidátů, jak se na to dívá management a jak … číst více