V novém roce nový směr, nebo jen druhý dech?

Plánujete si v roce 2020 najít úplně novou práci, nebo se „jen“ posunout dál v současné kariéře? Začátek ledna je vhodná doba ohlédnout se a zhodnotit, co jste v minulém roce z hlediska kariéry získali a co vám tento rok naopak nenabídl. Využijte následující tipy, které vám pomohou zamyslet se nad tím skutečně systematicky. Budete chtít změnit celý kariérní směr, nebo jen chytit druhý dech v tom, co už děláte?

I tady platí: spěchej pomalu

Změny práce lidé někdy litují. Dojde k tomu tehdy, když do důsledku nepromyslí všechny okolnosti. Proto je dobré nedávat impulzivně výpověď, ale vše si pečlivě promyslet. Zaměřte se na to, co vám v současné práci vadí, ale nezapomeňte ani na to, co vám vyhovuje. Zkuste si co nejkonkrétněji navrhnout, jaké oblasti by se změna měla nejvíce týkat. Je to mzda, náplň práce, kultura firmy, možnost učení se, větší odpovědnost, větší expertiza?

↑ Začátek ledna je vhodná doba ohlédnout se, co jste v minulém roce z hlediska kariéry získali a co vám tento rok naopak nenabídl.

Nohama na zemi

Než uděláte zásadní rozhodnutí, sepište si nejprve na papír vše, co vám na současném zaměstnání vyhovuje, co se vám líbí, co vás baví a co si chcete i do budoucna zachovat. Je možné, že získáte dlouhý seznam pozitiv, který vás překvapí. Pak dejte každému pozitivu ještě nějakou váhu (například na stupnici 1–10), ať si ujasníte, jak moc budete na zachování tohoto pozitiva trvat i v příští práci.

  • Například: Líbí se mi, že máme v kanceláři každý den čerstvé ovoce. Tento benefit ale získá jen váhu 2, protože ve výsledku kvůli té hrušce do práce nechodíme. Větší hodnotu bude mít například propracovaná struktura fungujících procesů nebo profesionální přístup vedení.

Následně sestavte podobný seznam i pro negativa. Sepište si, co vám vadí, co chcete změnit a opět označte míru důležitosti na škále 1–10. U negativ ale bude mít seznam ještě druhý sloupec. V tom u každého negativa napište, jak si představujete jeho nápravu. Jak by měla vypadat práce, ve které toto negativum není? Nebo: jak konkrétně by se negativum mohlo přeměnit na pozitivum?

  • Například: Nedostatek příležitostí k učení se novým věcem. Představa do budoucna: Chci mít různorodou práci, která nebude sestávat z rutinních úkolů. Nebo: chci chodit na odborná školení alespoň xkrát do roka. Nebo: chci být členem projektového týmu, který pracuje na různorodých projektech.

Vadí/nevadí, baví/nebaví

Z analýzy toho, co vám nevyhovuje, by měly vyjít najevo i druhy činností, které sice děláte, ale vůbec vás nebaví, nejdou vám nebo vás frustrují. Stejně tak si poznamenejte činnosti, které vám jdou, baví vás a nabíjejí energií.

Nebojte se celou svou náplň práce rozbít na ty nejdrobnější dílky a u každého si poznačte, jak moc vás baví a proč. Opět postupujte stylem: vypíšu si seznam a k jednotlivým činnostem přiřadím číslo 1–10, které vyjadřuje, jak moc mě baví.

A teď to přijde. Podívejte se na seznam a zaměřte se na jen na činnosti, které získaly 8–10 bodů. Co mají společného? Proč vás tolik baví?

Vaše silné stránky jsou unikátní

Možná zjistíte, že vás tyto činnosti baví, protože v nich vynikáte nad ostatními. Při jejich vykonávání uplatňujete své silné stránky a můžete se realizovat. Víte, které silné stránky jsou právě ty vaše? Víte, při kterých činnostech naplno využíváte svůj potenciál? Zamyslete se, kolik procent času v současné práci věnujete využívání právě těchto vašich silných stránek.

» Co umíte vy, neumí každý. Prodejte to v CV

Lehká, nebo zásadní změna?

Pokud vám náplň práce umožňuje využívat silné stránky a uplatňovat potenciál v dostatečně uspokojivé míře (což může být cokoliv, ale obecně okolo 80 %), máte v podstatě skvělou práci. Možná vám jen nevyhovují ostatní podmínky. V takovém případě není třeba otáčet o 180 stupňů – bude stačit jiná forma toho, co děláte. Třeba jen jiný tým nebo jiná firma, ale podobná pozice.

Ale pozor na to JEN. Proto jste si připravili seznam všeho, co se vám na práci líbí a co si chcete zachovat. Potenciálního nového zaměstnavatele podrobte průzkumu, díky kterému se ujistíte, zda byste nešli z louže pod okap. Pomůže vám s tím třeba web Atmoskop.cz, který sbírá hodnocení zaměstnanců na firmy.

A co když zjistíte, že vás práce skutečně nenaplňuje? Že jste zkrátka někde, kde být nechcete? V takovém případě je načase hledat něco jiného. Život je krátký na to, abyste chodili do práce, která vás frustruje. Život je krátký na to, abyste chodili domů otrávení, vyčerpaní, bez nadšení.

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka.

Další články k tématu

Sebeklamy, které lidem brání najít si lepší práci

Stejně by mě nevzali. Anebo: jinde nebudu za takovou hvězdu. Lidská psychika dokáže být velmi vynalézavá, pokud jde o to si něco vysvětlit, omluvit, ospravedlnit… Poznáte se v některém z následujících sebeklamů, které vás možná drží ve špatné práci? 1. Stejně by mě nevzali „Dala jsem tomu šanci a dívala se na nabídky práce. Když jsem četla … číst více

Triky personalistů: co je videodotazník a jak jej zvládnout

Videodotazníku se nemusíte bát, naopak. „Potykejte“ si s ním a on vám pomůže získat vysněné zaměstnání. Ukážeme vám, jak z videodotazníku vytěžit co nejvíc. Co je vlastně videodotazník? Jednoduchá webová aplikace. Personalista, kterého zaujalo vaše CV, vám do e-mailu pošle odkaz na videodotazník. Doma na počítači si nastavíte webkameru, mikrofon a kliknete na spuštění. Postupně zodpovíte několik … číst více

12 hlášek o práci, které vás inspirují i pobaví

Víte, kolik hodin jste letos strávili v práci? Pokud máte plný úvazek, bylo to kolem 1.700 hodin. Těchto 12 citátů vám teď možná pomůže se ohlédnout, jaké pro vás letošní pracovní hodiny byly – jestli na ně vzpomínáte rádi, nebo spíš kysele. V každém případě: Jobs.cz tu pro vás bude i v roce 2016, abyste si našli práci, … číst více

Když měníte obor, věřte si a kašlete na jedovaté řeči

V branži jste zakotvili před deseti nebo více lety. Růžové brýle jsou dávno dole, vidíte realitu své profese bez příkras a začínáte pochybovat, že vás v ní čeká ještě něco zajímavého. Jak najít odvahu udělat krok do neznáma? Z banky do logopedické školky Andrea pracovala dlouhé roky v bance a úvěry byly její život. Práce ji bavila, … číst více