Tipy od personalistky: jak vyhrát každý pohovor

Jaký životopis vás přivede na pohovor? Jak uspět tváří v tvář personalistovi? A čím ho zaručeně naštvete? Na tohle všechno jsme se zeptali Zuzany Hrubé, personalistky ze společnosti Y Soft. „Vzpomínám na uchazečku, která měla životopis udělaný jako fotoromán,” říká Zuzana Hrubá.

» 3 minuty čtení «

shutterstock_241365595

↑ Chtějí toho nejlepšího. Není důvod, abyste to nebyli právě vy.

Jobs.cz: Které věci tě od kandidáta zaručeně odradí?

Často se setkávám s tím, že kandidáti mají v životopisech nevhodné fotky. Jindy v nich vypíšou pouze názvy svých bývalých pracovních pozic, ale už neuvedou, co na které z nich doopravdy dělali. Z takového životopisu nemohu poznat, jestli má člověk zkušenosti s tím, co by u nás potřeboval. Je také hodně důležité, aby v CV nebyly překlepy a v cizojazyčných verzích chyby. Životopis by neměl být delší než dvě stránky.

Další klasický nešvar je to, že nemůžeme najít termín pohovoru. Pokud lidé chtějí změnit práci, musí počítat s tím, že pohovor proběhne v pracovní době – že jsme tu přibližně  od osmi do šesti. Nakonec sice přijdou, ale jsou jen málo ochotní se přizpůsobit.

Jobs.cz: Co na tebe působí naopak dobře? Řekněme v případě životopisů.

Je fajn, když kandidát dokáže životopis udělat tak, aby byl dobře srozumitelný. Měl by samozřejmě odpovídat pozici, na kterou se hlásí. Výhodou je, když je životopis udělaný třeba i nějak zajímavě. Osobně nemám ráda životopisy v euroformátu, kde logická struktura není ideálně nastavená. Naopak vždycky potěší dobře strukturovaný životopis, kde je napsané to, co tam má být.

Právě teď je skvělá doba změnit práci      Zobrazit nabídky

 Jobs.cz: Co potřebuješ vědět nejvíc?

Konkrétní informace o náplni práce u každé pracovní pozice. Potřebujeme vědět, co daný člověk reálně dělal. V naší firmě nejčastěji nabíráme vývojáře a QA engineery. U těch je například ideální, když vypíšou, s jakými technologiemi doopravdy pracovali. Když uchazeč vypíše velké množství programů, které někde zdálky viděl, nemá to pro nás velkou hodnotu.

Jobs.cz: Co třeba grafické zpracování? Stačí Word a čáry mezi odstavci, nebo se vyplatí domluvit s kamarádem grafikem?

Není to tak, že bychom člověka s nepěkným životopisem nepozvali, pokud má relevantní zkušenosti. Ale zajímavá grafika je určitě plus. Ten člověk se nám i lépe vybaví. Ze stejného důvodu je důležitá fotka. Každý ji nerad dává, ale životopis s fotkou se lépe pamatuje.

Jobs.cz: Co na tebe jako na personalistu dobře působí u pohovoru? A čemu by se uchazeči o práci měli vyhnout?

Asi budu opakovat základní věci, které lidé slyší všude. Ale bohužel se stále setkávám s tím, že se tato základní pravidla porušují. První věc je přijít připraven. Nepřijít pozdě. Vědět, kde ta budova je. Vědět, proč tam jdu, co je to za firmu, na jakou pozici se hlásím. Ideální je i mít představu o tom, s kým se potkám. To jsou základy, které neudělají vše, ale udělají hodně.

Pokud člověk nepřijde připraven, je to pro nás zpráva, že není ani motivován. My víme, že občas musíme kandidáty nadchnout. Že někdy sami neví, zda danou pozici chtějí. Ale určitou míru zájmu z jejich strany vidět potřebujeme. Když už si vzájemně věnujeme čas, ať to má nějaký smysl.

Jobs.cz: Měli by lidé vtipkovat?

Vtipkovat bych si asi na začátku netroufla. Jde přeci jen o oficiální setkání. Chci získat práci v zajímavé firmě. Spíš jde o to se usmívat a vystupovat příjemně.

shutterstock_179523902

↑ Tak kdo? Podle Zuzany Hrubé se není za co stydět, když člověk hledá práci delší dobu.

Jobs.cz: Máš v hlavě nějakého kandidáta, kterého si pamatuješ obzvlášť jasně?

Pamatuji si slečnu z doby, kdy jsem pracovala v personální agentuře. Měla životopis udělaný jako fotoromán. Použila své vlastní fotky, od nich vždy šla nějaká bublina, kde byly napsány informace k dané pozici. Bylo to pro nás něco nového, ale současně to bylo hodně dynamické a svěží. Slečnu jsme rádi pozvali na pohovor. Tam to bohužel dopadlo úplně jinak. Myslím, že tehdy slečna přišla nepřipravená.

Jobs.cz: Jak je to třeba s lidmi, kteří delší dobu nemohou najít práci? Poznáš na člověku, když už předem ztrácí naději?

Poznat to jde určitě. A stává se to ve většině případů, pokud člověk nemůže delší dobu najít práci. U většiny lidí padá motivace dost rychle. Důležité je si uvědomit, že se jedná o standardní jev dnešní doby. I schopní lidé práci nemají a nemohou ji najít. My to víme. Není za co se stydět, je prostě třeba zkoušet dál.

Jobs.cz: Stává se, že někdo přichází předem rezignovaný, ale vy ho přesto vezmete, protože vás přesvědčí něčím jiným?

Určitě. Naši manažeři prošli intezivním školením ohledně náboru a ve většině případů jsme schopni z člověka dostat to nejlepší. Máme tu i pár kolegů, kteří byli nějakou dobu bez práce a nebyl s tím problém.

Jobs.cz: Máš nějaký tip přímo pro lidi, když jsou nejistí, bojí se a mají trému?

Vím, že je to boj, ale je třeba se před každým pohovorem vyburcovat. Jde jen třeba o hodinu tvého života, takže se dá nějak připravit a na místě podat co nejlepší výkon. Pohovor je skutečně o tom, aby se nám člověk představil a přesvědčil nás, že má firmě co nabídnout. Měl by být energický, pozitivní, smát se.

Právě teď je skvělá doba změnit práci      Zobrazit nabídky

Nela Wurmová

Další články k tématu

Když vás osloví headhunter

Ne vždy jste to vy, kdo musí učinit první krok, aby získal dobré pracovní místo. Zvláště u vyšších manažerských pozic a v případě zkušených specialistů se vám může přihodit, že vás se zajímavou nabídkou osloví headhunter. Jak se v takové situaci zachovat a vytěžit z ní co nejvíce? Rozhodují zkušenosti Headhunteři k vytipování nadějných lidí využívají … číst více

Pohovor mohou ovlivnit oční stíny i rtěnka

Pečlivě sepsaný životopis i motivační dopis budou k ničemu, když u pracovního pohovoru podceníte sílu prvního dojmu. Často o něm rozhodují detaily, třeba nechuť se líčit nebo rtěnka na zubech. Jak se ženy mají správně upravit na přijímací pohovor, zjišťovala naše spolupracovnice Jana Benešovská. Líčení na pohovor i pracovní večírek Na rozdíl od mužů mají … číst více

Jobs.cz teď umí najít práci přímo tam, kde bydlíte

Najděte si s Jobs.cz nové zaměstnání tam, kde skutečně žijete. Protože víme, že spoustě lidí nevyhovovalo zobrazování nabídek souhrnně za celé kraje, změnili jsme to. Nově do vyhledávacího políčka napište konkrétní město a zaškrtněte vzdálenost, kterou jste ochotni dojíždět. Okruh vyhledávání si můžete rozšířit až o 50 kilometrů. Na pomezí tří krajů Lucie bydlí v Kutné … číst více

Tři rychlé tipy: jak vylepšit manažerské CV

Pracovali jste jako specialisté a časem se vypracovali na manažerskou pozici. Jenže ve stávající firmě už vás to nebaví, a tak koketujete s myšlenkou na změnu. Poradíme vám, jak svou manažerskou zkušenost co nejlépe prodat v životopise. ↑ Chce to změnu? Máme pro vás 3 tipy, jak napsat manažerské CV. 1.    Začátek životopisu Nedávno jsme … číst více