Tipy od personalistky: jak vyhrát každý pohovor

Jaký životopis vás přivede na pohovor? Jak uspět tváří v tvář personalistovi? A čím ho zaručeně naštvete? Na tohle všechno jsme se zeptali Zuzany Hrubé, personalistky ze společnosti Y Soft. „Vzpomínám na uchazečku, která měla životopis udělaný jako fotoromán,” říká Zuzana Hrubá.

» 3 minuty čtení «

shutterstock_241365595

↑ Chtějí toho nejlepšího. Není důvod, abyste to nebyli právě vy.

Jobs.cz: Které věci tě od kandidáta zaručeně odradí?

Často se setkávám s tím, že kandidáti mají v životopisech nevhodné fotky. Jindy v nich vypíšou pouze názvy svých bývalých pracovních pozic, ale už neuvedou, co na které z nich doopravdy dělali. Z takového životopisu nemohu poznat, jestli má člověk zkušenosti s tím, co by u nás potřeboval. Je také hodně důležité, aby v CV nebyly překlepy a v cizojazyčných verzích chyby. Životopis by neměl být delší než dvě stránky.

Další klasický nešvar je to, že nemůžeme najít termín pohovoru. Pokud lidé chtějí změnit práci, musí počítat s tím, že pohovor proběhne v pracovní době – že jsme tu přibližně  od osmi do šesti. Nakonec sice přijdou, ale jsou jen málo ochotní se přizpůsobit.

Jobs.cz: Co na tebe působí naopak dobře? Řekněme v případě životopisů.

Je fajn, když kandidát dokáže životopis udělat tak, aby byl dobře srozumitelný. Měl by samozřejmě odpovídat pozici, na kterou se hlásí. Výhodou je, když je životopis udělaný třeba i nějak zajímavě. Osobně nemám ráda životopisy v euroformátu, kde logická struktura není ideálně nastavená. Naopak vždycky potěší dobře strukturovaný životopis, kde je napsané to, co tam má být.

Právě teď je skvělá doba změnit práci      Zobrazit nabídky

 Jobs.cz: Co potřebuješ vědět nejvíc?

Konkrétní informace o náplni práce u každé pracovní pozice. Potřebujeme vědět, co daný člověk reálně dělal. V naší firmě nejčastěji nabíráme vývojáře a QA engineery. U těch je například ideální, když vypíšou, s jakými technologiemi doopravdy pracovali. Když uchazeč vypíše velké množství programů, které někde zdálky viděl, nemá to pro nás velkou hodnotu.

Jobs.cz: Co třeba grafické zpracování? Stačí Word a čáry mezi odstavci, nebo se vyplatí domluvit s kamarádem grafikem?

Není to tak, že bychom člověka s nepěkným životopisem nepozvali, pokud má relevantní zkušenosti. Ale zajímavá grafika je určitě plus. Ten člověk se nám i lépe vybaví. Ze stejného důvodu je důležitá fotka. Každý ji nerad dává, ale životopis s fotkou se lépe pamatuje.

Jobs.cz: Co na tebe jako na personalistu dobře působí u pohovoru? A čemu by se uchazeči o práci měli vyhnout?

Asi budu opakovat základní věci, které lidé slyší všude. Ale bohužel se stále setkávám s tím, že se tato základní pravidla porušují. První věc je přijít připraven. Nepřijít pozdě. Vědět, kde ta budova je. Vědět, proč tam jdu, co je to za firmu, na jakou pozici se hlásím. Ideální je i mít představu o tom, s kým se potkám. To jsou základy, které neudělají vše, ale udělají hodně.

Pokud člověk nepřijde připraven, je to pro nás zpráva, že není ani motivován. My víme, že občas musíme kandidáty nadchnout. Že někdy sami neví, zda danou pozici chtějí. Ale určitou míru zájmu z jejich strany vidět potřebujeme. Když už si vzájemně věnujeme čas, ať to má nějaký smysl.

Jobs.cz: Měli by lidé vtipkovat?

Vtipkovat bych si asi na začátku netroufla. Jde přeci jen o oficiální setkání. Chci získat práci v zajímavé firmě. Spíš jde o to se usmívat a vystupovat příjemně.

shutterstock_179523902

↑ Tak kdo? Podle Zuzany Hrubé se není za co stydět, když člověk hledá práci delší dobu.

Jobs.cz: Máš v hlavě nějakého kandidáta, kterého si pamatuješ obzvlášť jasně?

Pamatuji si slečnu z doby, kdy jsem pracovala v personální agentuře. Měla životopis udělaný jako fotoromán. Použila své vlastní fotky, od nich vždy šla nějaká bublina, kde byly napsány informace k dané pozici. Bylo to pro nás něco nového, ale současně to bylo hodně dynamické a svěží. Slečnu jsme rádi pozvali na pohovor. Tam to bohužel dopadlo úplně jinak. Myslím, že tehdy slečna přišla nepřipravená.

Jobs.cz: Jak je to třeba s lidmi, kteří delší dobu nemohou najít práci? Poznáš na člověku, když už předem ztrácí naději?

Poznat to jde určitě. A stává se to ve většině případů, pokud člověk nemůže delší dobu najít práci. U většiny lidí padá motivace dost rychle. Důležité je si uvědomit, že se jedná o standardní jev dnešní doby. I schopní lidé práci nemají a nemohou ji najít. My to víme. Není za co se stydět, je prostě třeba zkoušet dál.

Jobs.cz: Stává se, že někdo přichází předem rezignovaný, ale vy ho přesto vezmete, protože vás přesvědčí něčím jiným?

Určitě. Naši manažeři prošli intezivním školením ohledně náboru a ve většině případů jsme schopni z člověka dostat to nejlepší. Máme tu i pár kolegů, kteří byli nějakou dobu bez práce a nebyl s tím problém.

Jobs.cz: Máš nějaký tip přímo pro lidi, když jsou nejistí, bojí se a mají trému?

Vím, že je to boj, ale je třeba se před každým pohovorem vyburcovat. Jde jen třeba o hodinu tvého života, takže se dá nějak připravit a na místě podat co nejlepší výkon. Pohovor je skutečně o tom, aby se nám člověk představil a přesvědčil nás, že má firmě co nabídnout. Měl by být energický, pozitivní, smát se.

Právě teď je skvělá doba změnit práci      Zobrazit nabídky

Nela Wurmová

Další články k tématu

Co nového na vás chystají personalisté? Nedejte se zaskočit

On-line životopisy a profily, assessment centre, rozřazovací pohovor po telefonu – někteří zaměstnavatelé jdou ještě dále. Nenechte se zaskočit, až po vás budou chtít, abyste na dálku na kameru odpovídali na jejich dotazy, nebo se pokusí odhalit vaši osobnost a přístup k práci dříve, než vás uvidí naživo. Videodotazníky Možná už jste zažili rychlý pohovor po … číst více

Tři věty, které si napište na začátek životopisu

Uvažujete, jak oživit strohé kolonky svého životopisu? Kromě fotky nebo přitažlivé grafické úpravy můžete CV ozvláštnit stručným představením. Dvě, tři krátké věty na začátku životopisu personalistům napoví, kdo se skrývá na zbytku stránky A4. Představte se už v CV Možná si říkáte: proč životopis ještě nafukovat, když mu personalisté věnují jen pár vteřin? Zmíněné osobní … číst více

Jak získáte práci v reklamě a marketingu

Reklamní agentury vytvářejí někdy více, někdy méně kreativní reklamy. Za těmi ale nestojí jen kreativci. Kdyby nebylo accountů, DTP operátorů a produkčních, sebelepší nápady by zůstaly na papíře. Sníte o kariéře ve světě reklamy a marketingu? Jak na to poradí Markéta Albrechtová, spolumajitelka personální agentury A-list, která firmám vyhledává ty nejlepší lidi na tvůrčí pozice. … číst více

Video: Chyby, kterými uškodíte svému CV

Na co si dát při psaní životopisu pozor? Například na nevhodnou fotku, gramatické chyby a e-mailovou adresu jako ze střední školy. Fotka z večírku nebo výletu Dostala vaše fotka z maturitního plesu na Facebooku nejvíce lajků? Nechte ji dál kralovat na sociálních sítích, ale k CV ji opravdu nepřikládejte. Fotky z oslav nebo výletů přitom … číst více