Tereza se našla v papíru, naučila se to v Asii

Papírové modely Terezy Hradilkové vypadají jako architektonické bonsaje. Trojrozměrná skládanka jednou znázorňuje Petřín, podruhé panoráma Žižkova a potřetí třeba japonskou horu Fudži. Své návrhy Tereza, původní profesí architektka, prodává pod značkou Porigami. Zálibu v papíru, která ji teď živí, si přivezla z Asie.

Tereza Hradilkova

↑ Tereza Hradílková, autorka značky Porigami.

Jobs.cz: Dva roky jste žila v Japonsku, čtyři roky v Hongkongu. Co vás zavedlo do Asie?

Manželova práce. Dostal nabídku do Tokia, a tak jsme odjeli spolu. V Japonsku jsem nepracovala jako architektka, ale intenzivně se učila japonsky, což se mi pak velmi hodilo. Japonci totiž anglicky moc nemluví. V Tokiu jsem často chodila do knihovny a půjčovala si spoustu obrázkových knížek o papíru. Ten k japonské kultuře prostě patří. Po dvou letech jsme se přestěhovali kvůli práci do Hongkongu. Tam už jsem pracovala jako architektka.

Jobs.cz: Jaká to byla zkušenost?

Zvláštní. Byla jsem z Evropy zvyklá, že než něco začneme dělat, nejprve se nad tím zamyslíme, naplánujeme to a pak uděláme jen to, co je nutné. V Asii jsou lidé ochotní pracovat 14 hodin denně, ale nemají to vůbec rozmyšlené. Výsledek se často vůbec nedostaví a nikoho to netrápí. Seděla jsem dlouhé hodiny v kanceláři, navrhovala mrakodrapy pro Čínu a syna mi mezitím hlídala filipínská chůva. Celé mi to přišlo naprosto nesmyslné.

Jobs.cz: Kdy vás napadlo dělat papírové modely?

Původně jsem si chtěla jen udělat soukromou památku na Tokio a Hongkong, na města, ve kterých jsme žili. Vytvořila jsem tedy tyto dvě kolekce a došlo mi, že to má dobrý komerční potenciál.

PORIGAMI_baroko_1200

↑ Papírové výrobky Porigami vypadají jako architektonické bonsaje.

Jobs.cz: Jak vaše modely vlastně vznikají?

Udělám si skici z papíru a nůžkami a řezákem vytvořím prototyp, abych věděla, jak se model bude chovat. Dnes už mi stačí vytvořit jen jeden prototyp, ale na začátku jsem jich dělala třeba deset. Ještě jsem nevěděla, co všechno papír udrží a jak přesně bude návrh vypadat v trojrozměrném vydání. Nakonec se udělá výsek na laserovém přístroji.

Jobs.cz: Zákazníky máte v Česku, Evropě i Asii. O co mají největší zájem?

Nejvíce o PFka, různá přání, pozvánky na akce. Nedávno jsem dělala například zakázku pro developera z Hongkongu, který prezentoval projekt ve Vancouveru. Navrhovala a vyráběla jsem pro něj pozvánky a jídelní menu ve 3D.

Jobs.cz: Co obnášely začátky vašeho podnikání?

Firmu Porigami jsem založila na konci října 2013. To je poměrně krátká doba, značka je vlastně pořád v přípravě. Poměrně dlouho mi trvalo najít všechny možné spolupracovníky a subdodavatele, nastavit to, zařídit administrativní věci, které jsou v Evropě poměrně složité… Mám obchodní partnerku Ivetu, která má na starosti evropský trh a pak spolupracovnici přímo v Tokiu.

PORIGAMI_asakusa_1200

↑ Zálibu v papíru si Tereza Hradílková přivezla z Asie, kde žila 6 let.

Jobs.cz: Porigami letos získalo 1. místo v pražském kole podnikatelské soutěže Rozjezdy. S jakým očekáváním jste se přihlásila?

O Rozjezdech jsem něco četla už loni. Přišlo mi to jako zajímavá možnost, jak se zviditelnit. Chodím na různé veletrhy designu a designové soutěže, ale tamní publikum je přece jen dost specifické. Řekla jsem si: proč ne podnikatelská soutěž?

Jobs.cz: Jaké plány máte s Porigami do nejbližší budoucnosti?

Každý rok chci představit alespoň jednu nebo dvě nové kolekce. Máme v plánu také rozšiřování do dalších zemí, chceme postupně pokrýt celou Evropu. V nejbližší době mě čeká cesta na designový veletrh do Londýna. Chci zajet ještě na další podobné veletrhy do Paříže nebo Frankfurtu a dát o sobě co nejvíce vědět.

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Šila pro radost na rodičovské, nyní se tím úspěšně živí

Libuše Čehylová je bývalá manažerka ve výstavnictví. Po narození dcer přemýšlela, jak bude zvládat kolotoč děti-práce-domácnost. Na rodičovské dovolené začala šít barevné doplňky – nejdřív jen tak pro radost. Dnes je z toho úspěšná značka Libuschka. „Podnikání mi dalo hlavně svobodu. S nadsázkou říkám, že tak flexibilní zaměstnavatel, u kterého bych mohla pracovat, neexistuje,“ říká Libuše, … číst více

Sportovní seznamka vyhrála soutěž pro začínající firmy

Roman Sterly (25) z Plzeňska je autorem nejlepšího podnikatelského nápadu roku 2013. Ještě jako student vysoké školy vymyslel web Sportcentral.cz a vyhrál s ním letošní Rozjezdy, soutěž pro začínající podnikatele pořádanou společností T-Mobile. Romanův nápad zvítězil v konkurenci čtyř stovek přihlášených projektů. „Sportcentral je web, který propojuje lidi se zájmem o sport. V podstatě je to sociální síť pro sportovce. … číst více

Založila kadeřnictví pro děti a získala svobodu

Že je dnes těžké najít díru na trhu? To je pravda. Monice Hertlové se to však podařilo. Po 20 letech v bankovnictví vsadila na podnikatelskou kartu a založila kadeřnický a kosmetický salon pro děti Funny Sassy. „Stříhat děti skoro nikdo nechce. Kadeřníci říkají, že je to strašně nedoceněná práce za málo peněz,“ říká Monika Hertlová, sama … číst více

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více