Sportovní seznamka vyhrála soutěž pro začínající firmy

Roman Sterly (25) z Plzeňska je autorem nejlepšího podnikatelského nápadu roku 2013. Ještě jako student vysoké školy vymyslel web Sportcentral.cz a vyhrál s ním letošní Rozjezdy, soutěž pro začínající podnikatele pořádanou společností T-Mobile. Romanův nápad zvítězil v konkurenci čtyř stovek přihlášených projektů. „Sportcentral je web, který propojuje lidi se zájmem o sport. V podstatě je to sociální síť pro sportovce. Nyní plánujeme rozšíření služeb do zahraničí,“ říká mladý podnikatel v rozhovoru pro Jobs.cz.

↑ Roman Sterly, zakladatel portálu Sportcentral.cz

Včera odpoledne jste vyhrál první místo v podnikatelské soutěži Rozjezdy 2013. Jak vás napadlo založit Sportcentral.cz a co tato stránka vlastně nabízí?

Chtěli jsme si jít s kamarádem zahrát tenis, ale ani po několikahodinovém hledání na internetu jsme nezískali úplný seznam kurtů na Plzeňsku. Založili jsme tedy web Sportcentral.cz, kde jsou dnes k nalezení všechna sportoviště v ČR. Stránka také propojuje rekreační sportovce mezi sebou. Zadáte si třeba, že si tehdy a tehdy chcete zahrát tenis a že hledáte spoluhráče.

Z čeho web vydělává? Z reklamy?

Uživatelé mají vše zdarma. Nějakou reklamu máme na webu také, ale není to hlavní zdroj příjmů, o který máme zájem. Oslovujeme sportoviště, kterým nabízíme placené produkty. Mohou přes nás například prodávat své služby, za což získáváme provize. Další možností je registrovat se do našeho newsletteru, který poté rozesíláme uživatelům.

Jak se vám dařilo navazovat obchodní vztahy?

V současnosti k nám chodí asi 60 až 70 tisíc uživatelů měsíčně, kteří hledají konkrétní služby. To už je pro sportoviště zajímavé.

Kolik má web Sportcentral.cz v současnosti zaměstnanců?

Jsme tři zakladatelé, ale dohromady nás na projektu pracuje sedm. Někteří jsou jen na částečný úvazek. My tři zakladatelé pracujeme bez nároku na honorář, ostatní kolegové dostávají plat. Jsem ochotný placovat bez nároku na honorář i nadále, mám příjem ještě ze svého předchozího startupu.

Co s projektem plánujete do budoucna?

Od začátku jsme počítali s tím, že službu rozšříme do zahraničí. Brzy proto spustíme globální verzi Sportcentral.com. Tam by časem měly být k nalezení sportoviště z celého světa. Zatím to ale bude fungovat v nějaké omezenější verzi. Do konce letošního roku chceme najít investora, který nám pomůže s rozšířením do zahraničí a dalším vývojem produktu. Nedávno jsem byl náš nápad prezentovat potenciálním investorům v San Franciscu a ohlasy byly pozitivní.

Jako vítěz Rozjezdů jste získal 100 tisíc korun. Co s nimi uděláte?

Investujeme je do dalšího rozvoje podnikání. Kromě financí jsme získali i další ceny, které nám pomůžou, například podnikatelské konto od České spořitelny nebo tablet. Mohli jsme se zúčastnit i  seminářů, na kterých přednášeli zajímaví lidé z praxe. Je vždy velmi cenné získat pohled někoho zkušenějšího. To je výhoda soutěží jako jsou Rozjezdy.

Jana Machálková

Další články k tématu

Student ČVUT založil firmu a radí, jak stavět

Pro Davida Dudáše byl poslední rok podnikatelským experimentem. Tento student ČVUT se rozhodl uplatnit své znalosti v praxi a založil firmu, která lidem radí se stavbou a rekonstrukcí bytů a domů. S nápadem dokonce vyhrál středočeské kolo loňských Rozjezdů – soutěže pro začínající podnikatele. Teď jeho firmu přebírá jiná studentka. ↑ David Dudáš začal podnikat ještě na … číst více

Na začátku mu věřili jen čtyři lidé. Teď rozšiřuje výrobu

Václav Klapetek stavěl vodovody v rozvojových zemích. Po návratu na rodnou Moravu začal podnikat – založil firmu Budka jako dárek a vyrábí stavebnicové ptačí budky, které si mohou sestavit i děti. Loni se svým nápadem uspěl v soutěži pro začínající podnikatele Rozjezdy roku. „Díky tomu jsem se hodně zviditelnil,“ říká Václav Klapetek, který chce brzy vyrábět … číst více

Práce v bance ho nebavila, tak v USA otevřel restauraci

Ze studenta, který před 15 lety přišel do Spojených států naučit se anglicky, se přes pozici bankovního manažera dostal až k vlastnímu podnikání. Jarek Míka otevřel před dvěma lety v americkém hlavním městě první – a jedinou – českou restauraci. A není dne, kdy by v ní neměl plno. „Život je hrozně krátký na to, aby člověk dělal … číst více

Papír, budky, plstěné brambory. 3 příběhy úspěchu

Skládanky z papíru, stavebnicové ptačí budky nebo plstěné jídlo. I takovým směrem se může ubírat podnikání. Ukazují to příběhy Terezy Hradilkové, Jolany Kandji a Václava Klapetka. Všichni uspěli i v podnikatelské soutěži Rozjezdy roku. Porigami Nápad, v čem podnikat, vás může zastihnout klidně na druhém konci světa. Stalo se to architektce Tereze Hradilkové, která před pár … číst více