Technologie ve finančnictví: i díky nim získáte „krizově imunní“ práci

Nároky na obsluhu různých digitálních nástrojů se napříč obory neustále zvyšují. A finančnictví není výjimkou. Že vás tento obor láká, ale zároveň tak trochu děsí? Nejste sami. Rozdíl je v tom, zda umění pracovat s technologiemi považujete za bariéru, nebo možnou vstupenku do „krizově imunního“ oboru.

Práce ve finančním sektoru má svá specifika. S čím je dobré dopředu počítat a co byste měli vědět? A jak moderní technologie ovlivňují dnešní finančnictví?

Přečtěte si, jak to vidí člověk z praxe: Kateřina Jandová, jednatelka společnosti Quaentas věnující se podnikání na kapitálovém trhu.

 

V čem se dnešní nároky na finančníky liší oproti minulosti?

Dříve bylo nutné umět hlavně takzvaně počítat – být zdatný v oboru matematiky, statistiky a podobně. Dnes jsou tyto znalosti samozřejmě také důležité, ale máme již k dispozici spousty podpůrných IT systémů, které rozličné výpočty, predikce a statistiky dělají za nás. Tím pádem je možné se více soustředit na klienty jako takové. Zároveň je však kladen větší důraz na globální znalosti v oblasti financí, ekonomie, účetnictví či práva. A ani v IT problematice už základní znalosti nestačí.

 

Jsou tedy moderní technologie bariérou pro uchazeče?

Myslím, že překážkou vstupu do finančního sektoru nejsou samotné systémy, programy a aplikace, ale přístup lidí k jejich využívání. Technologický vývoj jde dopředu mílovými kroky, a proto je nutné nezůstat pozadu a vnímat svůj rozvoj jako celoživotní proces.

↑ Kateřina Jandová z Quaentas: „Uchazečům o práci ve financích bych řekla, že si zvolili velmi zajímavý a perspektivní obor. Musí se ale připravit na určitý kus cesty.“

 

Jak v tom může pomoci zaměstnavatel?

Odborné vzdělávací akce jsou samozřejmostí, nicméně velkou roli hraje i samostudium. Snažíme se naše zaměstnance motivovat ke každodennímu používání moderních technologií. Pravidelně je školíme a vysvětlujeme jim novinky. Je vidět, že většinu z nich to baví a oceňují příležitost zvýšit svou cenu a postavení na trhu práce. Jsem ráda, že vnímají nové nástroje jako přínos pro ně i pro klienty.

 

Kdo dnes ve finančním světě uspěje?

Obecným předpokladem je samozřejmě zájem o finance jako celek. Musíte mít chuť se kontinuálně vzdělávat a sledovat změny v tomto dynamickém prostředí, důležitá je schopnost vnímat vývoj společnosti a ekonomiky v globálním měřítku. Lidé ve finančních pozicích by také měli být zdravě ambiciózní a umět své nadšení pro věc přenést i na klienty. Dokázat s nimi přátelsky, ale zároveň odborně a profesionálně komunikovat. Právě vaše odbornost pak může výrazně růst, umíte-li využívat současné digitální nástroje a vymoženosti. Nemusíte být přímo IT odborníkem, důležité je mít o moderních technologiích zvýšené povědomí a mít k nim otevřený přístup. Chápat je jako pomocníka pro poskytování služeb ve vyšší kvalitě, nikoliv jako nepřítele. Všichni naši zaměstnanci jsou například schopni pomoci klientům s instalací obchodní aplikace a poradit jim s jakýmkoliv problémem či nejasnostmi v jejím užívání.

 

Využívání moderních technologií ve finančnictví je nutnost. Jak to vypadá v praxi?

Banky, pojišťovny, penzijní či investiční fondy, leasingové či makléřské společnosti – ti všichni většinou využívají vlastní interní systémy a aplikace. Práce v různých finančních ústavech se tak může výrazně lišit. Všechny nástroje však spojují základní principy fungování finančního trhu. Pochopíte-li je, naučíte se pracovat i s dostupnými technologiemi, bez kterých se dnes již neobejdeme. Technologie nám umožňují sledovat vývoj na trzích online a v reálném čase. Nabízí nám také možnost na tento vývoj okamžitě reagovat. A co využíváme u nás v Quaentas? Mohu zmínit například jednu z nejpoužívanějších obchodních aplikací pro finanční a kapitálové trhy – MetaTrader5.

 

Na co se má připravit člověk, kterého láká kariéra ve finančním sektoru?

Od začátku je dobré počítat s tím, že vás čeká kus cesty, než se stanete „plnohodnotným finančníkem“. Bude potřeba se naučit hodně teorie a pokud jste v tomto oboru noví, máte před sebou velkou spoustu vzdělávacích aktivit. Všichni naši zaměstnanci musí vykonat náročnou odbornou zkoušku, aby mohli v sektoru financí pracovat. Postupně budete získávat praxi, během které se pravděpodobně ocitnete v několika nelehkých situacích. Ty vás ale posunou vpřed, pokud je správně uchopíte a poučíte se z nich. Odměnou vám bude perspektivní zaměstnání.

 

» Podívejte se, jak hodnotí práci ve finančnictví zaměstnanci společnosti Quaentas

 

Co když se ale vše naučím a pak přijde krize. Hrozí mi ztráta zaměstnání?

Finančnictví je na ekonomický cyklus samozřejmě silně navázáno. Oproti ostatním oborům se však vyznačuje vyšší adaptabilitou. Všichni ve financích víme, že ekonomika je neustálý kolotoč a z recese se rozhodně nehroutíme. Je důležité zůstat v klidu a přehodnotit priority. Krizi vnímáme jako příležitost vyjít z doby, kdy jsou trhy klidné a výhledově stabilní, do situace, kdy musíme ostražitěji vnímat podmínky na trhu a měnit i přístup ke klientům.

 

Které finanční pozice jsou nejvíce „krizově imunní“?

Řekla bych, že jsou to pozice bezpodmínečně potřebné z hlediska legislativních požadavků. Tedy takové, které ze zákona musíme mít obsazené. Sem lze zařadit například pozice z oblasti Compliance nebo vnitřního auditu. Obecně si ale troufám tvrdit, že vždy záleží spíše na vzájemném vztahu zaměstnavatele se zaměstnancem. Pokud funguje spolupráce na úrovni jako například u nás v Quaentas, mohou být „krizově imunní“ všechny pozice ve finanční společnosti.

Další články k tématu

Reportáž: Jak se hledá práce bývalým vězňům

Šedivá lednová obloha tomu místu na optimismu moc nepřidává, spíš naopak. Jakoby na vytvoření tísnivé atmosféry bohatě nestačily mříže, ostnaté dráty, bezpečnostní rámy a uniformovaní strážní, kteří dohlížejí na stovky mužů oděných do bleděmodrých mundúrů. Nacházíme se v jedné severočeské věznici. Za katrem, ve vězeňské kulturní místnosti, už na nás čeká 27 odsouzených. Přijeli jsme se … číst více

Stáží ve firmě prošlo pět tisíc lidí, spousta získala práci

Nedaří se vám delší dobu najít zaměstnání? Zkuste se přihlásit do projektu Stáže ve firmách, který už skoro dva roky pořádá Fond dalšího vzdělávání. Některou z nabízených stáží zatím absolvovalo 4900 lidí. A dvě pětiny z nich se nakonec mohly radovat ze získání stálého místa. 40 procent získalo místo „Dvaceti procentům stážistů bylo po skončení praxe ve … číst více

Kde se vidíte za 5 let? Jak „správně“ odpovědět

Také jste někdy při pracovním pohovoru dostali otázku, kde se vidíte za (dva, tři) pět let? Bum. Možná vás zastihla nepřipravené, a tak to první, co vás v tu chvíli napadlo, nebyla odpověď, ale spíše otázka: jak to mám vědět?! Nechte se pro příště inspirovat a podívejte se na rady odborníků i zkušenosti jiných. Proč se … číst více

Šéf zjistil, že hledáte jinde. Co na to říct?

Šéfovi se doneslo, že se poohlížíte po jiné práci. Pozval si vás na kobereček, kde můžete očekávat šťouravé otázky. Přinášíme tipy, jak nepříjemný rozhovor ustát. 1. Přiznejte to narovinu Pokud se vás nadřízený přímo zeptá, jestli hledáte jinou práci, nesnažte se vykrucovat. Tím situaci jen zhoršíte. Naopak − buďte otevření a řekněte pravdu. Nespáchali jste zločin, … číst více