Syndrom vyhoření znají v každé čtvrté firmě

9 z 10 firem přiznává, že  v posledních letech zvýšilo nároky na zaměstnance. Tento rostoucí tlak způsobuje, že za poslední dva roky se 26 % podniků setkalo se syndromem vyhoření u některého ze zaměstnanců. Zjistil to nový průzkum Sodexo Benefity.

shutterstock_58787104

Přesčasy na denním pořádku

Nejvíce jsou přetěžováni lidé na vyšších pozicích, kteří jsou hůře zastupitelní. Pouhé procento firem přiznává, že během posledních let nezvýšilo nároky na zaměstnance. Přesčasy jsou ve firmách na denním pořádku. Pouze ve 13 procentech společností nepracují žádní zaměstnanci pravidelně přesčas, zjistilo zmíněné šetření.

Benefity pro prevenci vyhoření

Všechny tyto aspekty mohou vést k tomu, že se u zaměstnanců vyvine syndrom vyhoření. Tedy celková vyčerpanost, kterou týdenní dovolená rozhodně nespraví. Podle Tomáše Kopřivy ze Sodexo Benefity si to firmy uvědomují a stále častěji zavádějí speciální benefity, které jsou zaměřeny na vyváženost práce a volného času.  „Jedině tak lze udržet zaměstnancův výkon,“ uvedl Tomáš Kopřiva.

Jak se projevuje syndrom vyhoření

  • Obrovská vyčerpanost organismu
  • Apatie, neschopnost se pro cokoliv nadchnout
  • Nedostatek sil věnovat se nejen práci, ale i volnočasovým aktivitám
  • Bolesti hlavy, potíže s trávením, poruchy spánku
  • Úzkostné stavy, deprese, pocit, že nic nemá smysl
  • Přetížený mozek: problémy s pamětí a s propojováním informací (člověk například drží v ruce vidličku a nemůže si vzpomenout, k čemu se používá)

Jak se syndrom vyhoření léčí

Podle průzkumů postihne syndrom vyhoření alespoň jednou za život každého čtvrtého zaměstnance. Léčba není jednoduchá – léky neexistují, potřeba je dlouhodobá terapie, která může trvat klidně půl roku. Zasaženému zaměstnanci tak syndrom doslova převrátí život vzhůru nohama, firma zase přijde o zkušeného odborníka. Syndromem vyhoření jsou nejvíce ohroženi právníci, programátoři, zdravotní sestry, učitelé, manažeři či policisté.

Jak syndromu předcházet

  • Nenosit si práci domů (a to ani v hlavě)
  • Stanovit si napevno, kdy odpočíváte (můžete si to zapsat kalendáře, jakoby šlo o pracovní schůzku: každou středu od 18 hodin jdu plavat apod.)
  • Pěstovat přátelské vztahy (neodkládejte setkání s rodinou a kamarády „na někdy“)
  • Nepodceňujte pořádnou dovolenou (žádné tři prodloužené víkendy do roka a konec)

Jana Machálková

Další články k tématu

3 x 3 tipy, jak položit stres na lopatky

„Mě ale nezajímá, že jsi na to sám a musel jsi řešit i jiné věci. Ten termín byl včera!“ Ano, je to šéf, kdo na vás křičí, ale váš mozek slyší tygra. Hladina kortizolu jde nahoru a vaše tělo se ocitá ve stavu bojové pohotovosti. Trvalý stres páchá na lidském zdraví obrovské škody – náš … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve rok … číst více

ADP: Buďte úspěšní a zůstaňte sami sebou!

Jako manažeři v ADP šéfují týmům, které se na dálku starají o mzdy firmám po celém světě. Kromě toho si Soňa Kahánek Kročilová a Roman Bečka vybrali ještě další pracovní „misi“. Soňa má pod palcem interní program „iWIN“, který pomáhá kolegyním rozvíjet kariéru nebo lépe sladit práci a péči o rodinu. Roman vede iniciativu „ADP Pride“, … číst více

Inspirace od uklízeček. Jak mít rád svou práci?

V moderním světě očekáváme, že za práci dostaneme něco víc než „jenom“ peníze. Myšlenka, že by nás mělo těšit to, co děláme, je pěkná. Zajímavé přitom je, že na konkrétní profesi až tolik nezáleží. Naplňovat vás může i to, že vytíráte v nemocnici. Spokojení uklízeči Profesorka z Yaleovy univerzity Amy Wrzesniewski zkoumala, co lidem přináší pocit smysluplnosti v práci. … číst více