Brigáda mimo kancelář: průvodce turistů Prahou

Eva Pešková už čtvrtým rokem provádí turisty po Praze. Letos dokončila vysokou školu a chystá se za pracovními zkušenostmi do zahraničí. Provádění ale stále považuje za krásnou práci, která se dá velmi dobře zkombinovat se studiem. O tom, jak zvládnout prohlídkovou trasu s padesátkou turistů v zádech a co je pro takovou práci vlastně potřeba, mluví v rozhovoru pro portál Jobs.cz.

Eva Pešková

↑ Eva Pešková (s deštníkem) dělala průvodkyni jako brigádu ke studiu na vysoké škole.

Jobs.cz: Provádění turistů většinou láká lidi, kteří umí jazyky a baví je historie. Jsou to ale dostatečné předpoklady pro tuto práci?

Jazyky a zájem o historii, umění či architekturu jsou důležité. Ale dobrý průvodce musí mít ještě další dvě schopnosti, a to je pozitivní vztah k lidem a schopnost předávat informace. Jako průvodce je člověk neustále obklopen lidmi. Já provádím hlavně Poláky, kteří sem obvykle jezdí ve skupině padesáti lidí, a takové množství už je docela náročné na psychiku. Turisté se pořád na něco ptají a průvodce musí zůstávat pozitivní, aby se s ním cítili dobře. Průvodci-morousové nejsou oblíbení, a když pozitivní přístup jen hrajete, klienti to poznají.

Jobs.cz: Pokud má člověk tyto schopnosti, jak může s profesí průvodce začít?

Do roku 2008 průvodce potřeboval živnostenský list či pracovní smlouvu s cestovkou a hlavně licenci, kterou vydávala Pražská informační služba. Licenci získal po pětiměsíčním kurzu a složení závěrečné zkoušky. Od roku 2008 se ale průvodcovská činnost přeřadila na živnost ohlašovací volnou (bez jakékoliv licence). Takže živnostenský list na průvodcovskou činnost si dnes může vystavit i samouk. Bohužel toho využívají zahraniční průvodci, kteří sem s turisty přijedou a provedou je Prahou. Nemusím asi dlouze popisovat, že kvalita těchto „průvodců“ a průvodců s licencí je nesrovnatelná. Z vyprávění víme, že amatérští průvodci vykládají, kterak uprostřed Staroměstského náměstí stojí socha Jana Žižky, jak v katedrále Svatého Víta probíhaly boxerské zápasy a další perličky.

Jobs.cz: Vy jste začala provádět v roce 2010. Proč jste se rozhodla pro kurz a licenci, i když to už nebylo formálně potřeba?

Oprávnění jsem si dělala hlavně sama pro sebe. Cítila jsem, že je to práce, jejímž základním kamenem je perfektní znalost všech reálií. Když se klient zeptá, tak průvodce prostě musí umět podat správnou a erudovanou odpověď. Při výkladu se obvykle sdělují ty nejpodstatnější a nejzajímavější informace, ale když se někdo zeptá, kdo například tu či onu budovu postavil a kdy, proč mají ta okna takový tvar, tak musím umět odpovědět.

Jobs.cz: Kde jste oprávnění získala?

Existují zde dvě agentury: Pražská informační služba a agentura Tyrkys. Já jsem skládala zkoušku u Pražské informační služby. Kurz pro průvodce Prahou trvá pět měsíců, stojí okolo devíti tisíc korun a na konci je nutno úspěšně projít onou zkouškou, která sestává ze čtyř okruhů – historie, umělecká historie, topografie Prahy (tedy simulovaná prohlídka daným okruhem) a podrobný výklad vybraných objektů.

shutterstock_39602434

↑ Co je to za okna? Dobrý průvodce musí umět zodpovědět všechny otázky turistů.

Jobs.cz: Musela jste znalost jazyků doložit certifikátem?

Pro získání osvědčení průvodce Prahou ano. Minimální úroveň je B2 a pokud žadatel nemá mezinárodní certifikát, jazykovou zkoušku může složit i na Pražské informační službě.

Jobs.cz: V jakých jazycích provádíte?

Hlavně v polštině, dále v němčině a v angličtině.

 Jobs.cz: Polštinu nezná každý, je to pro průvodce výhoda?

Určitě. Čím je jazyk vzácnější, tím lepší je finanční ohodnocení.

Jobs.cz: Jaké jazyky kromě polštiny je dobré znát?

S ohledem na poměr přijíždějících turistů určitě ruštinu, němčinu, japonštinu, korejštinu. Němci si rádi připlatí za kvalitní výklad a ruským jazykem příliš mnoho Čechů zejména z mé generace nemluví. Žádaní jsou i průvodci v japonštině, ale v posledních letech je poptávka hlavně po průvodcích pro Korejce, kteří do Prahy doslova proudí. V roce 2005 se totiž v Koreji vysílala telenovela „Milenci v Praze“, která byla točená v malebných uličkách Prahy. Od té doby sem Korejci ve velkém jezdí na líbánky i na klasické zájezdy.

Jobs.cz: Jak často provádíte?

Dělala jsem to hlavně při studiu, protože jde převážně o víkendovou práci. Přes týden pracuji v hlavní sezóně, tedy v květnu, červnu a září.

shutterstock_110818628

↑ Angličtina nestačí. Výhodou je znalost dalších jazyků, třeba polštiny, ruštiny nebo korejštiny.

Jobs.cz: Jak průvodce získává klienty?

Buď pracuje pod cestovní kanceláří, která mu klienty zajistí, ale na druhou stranu si průvodce vydělá méně peněz, nebo dělá sám na sebe. Já pracuji na živnostenský list a klienti se ke mně dostanou přes naše webové stránky. Moje mamka je totiž dlouholetý průvodce, a tak se o nás ví. Dále je potřeba neustále rozesílat maily s nabídkou a sám si vyhledávat příležitosti různými kanály. Na začátku je vždy potřeba vyvinout snahu, založit si webovou stránku nebo facebook, protože klienti nikdy sami nepřijdou.

Jobs.cz: Máte svůj recept na udržení pozornosti turistů, které provádíte?

Klíčové je samozřejmě to, aby mě klienti slyšeli. Být slyšet ale nestačí, průvodce musí mluvit hlavně záživně. Pokud provádím kunsthistoriky, tak si mohu dovolit i suchý odborný výklad, ale 95 procent mých klientů tvoří lidé na dovolené, a ti se chtějí pobavit. Výklad prokládám zajímavostmi, každý národ slyší na něco jiného. Poláci se rádi smějí, ale tabu je žertování o náboženství. Němci zase vyžadují fundovaný výklad. Lidé jsou různí a vy se jim musíte přizpůsobit. Nutit všem stejné naučené vtipy a fráze se může vymstít. Umění je také docílit toho, aby si turisté z výkladu něco odnesli a odjeli domů z dobrým pocitem, že teď „o té zlaté Praze konečně něco vědí“.

Jobs.cz: Jak jsou na tom průvodci finančně?

Taxy za standardní prohlídky i hodinové ohodnocení si každý může najít na internetu. Výdělek se liší podle toho, zda průvodce pracuje na živnostenský list nebo pod agenturou, a také podle jazyka, ve kterém provádí.

Jobs.cz: Jak se k práci průvodce nejčastěji dostanou studenti?

Většinou pracují pod cestovní agenturou tady v Praze. Místa a možnosti určitě jsou. Jen se nesmějí bát a aktivně se po agenturách ptát.

» Nabídka kurzů pro průvodce

Julie Daňková

Další články k tématu

Studentské brigády na poslední chvíli

Většina studentů přemýšlí stejně – v červenci chtějí vydělat peníze na brigádě a v srpnu za ně někam odjet. Sehnat si nyní brigádu na léto je obtížné, ale ne nemožné. Někdy stačí být dostatečně rychlý a dokázat trochu slevit ze svých požadavků. ↑ Prázdninovou brigádu v call centru seženete i na poslední chvíli. Jde to i na … číst více

Kdy studenti platí zdravotní a sociální pojištění?

Studujete a současně pracujete? Ať už jste v pracovním poměru, podnikáte nebo si jen přivyděláváte na letní brigádě, měli byste vědět, kdy se vás (netýká) platba zdravotního a sociálního pojištění. ↑ Studentská brigáda na léto? Poradíme, kdy musíte zaplatit zdravotní a sociální pojištění. Kdo je studentem? Za studenta se z pohledu sociálního a zdravotního pojištění považuje student … číst více

Průvodce světem pracujícího studenta

Díky práci při studiu si nejen vyděláte peníze na veselý život, ale hlavně získáte praxi, kterou pak můžete oslňovat personalisty. Jaká jsou pravidla práce při studiu? ↑ Chystáte se na brigádu? Poradíme, jak se vyznat ve smlouvách. Jestli si chcete finančně přilepšit, máte na výběr z několika typů pracovních smluv. Každá má své klady a zápory. … číst více

Brigády, kde uplatníte to, co umíte nejlépe

Nic proti doplňování zboží, ale taková brigáda vás nejspíš nikam neposune. Najděte si přivýdělek, kde uplatníte to, co umíte nejlépe. Vybrali jsme těchto 10 zajímavých brigád pro odborníky a specialisty. A tady je dalších 300. » 1 minuta čtení « ↑ Najděte si na léto brigádu, která se vám bude hodit i jako zmínka do životopisu. … číst více