Budete podávat daňové přiznání poprvé? Pro ty, kteří v tom naprosto plavou, netuší, jestli se mají k něčemu přiznávat a proč, jsme napsali přehledný návod.
» 2 minuty čtení «
Daňové přiznání za rok 2014 se podává do 1. dubna. Začněte to ale řešit dřív než poslední týden v březnu – budete potřebovat podklady a často je budete muset dostat z někoho jiného, než jste vy. Nebojte. Hranice, kdy vám vznikne povinnost platit vůbec jakoukoliv daň, jsou dost vysoké. Jste-li například živnostník, nebudete nejspíš platit nic, pokud váš příjem v roce 2014 nepřesáhl 400 000 Kč.
↑ Daňové přiznání je pro vás španělská vesnice? Poradíme, jak se v ní vyznat.
Krok 1: Týká se mě to vůbec?
Zjistěte, jestli máte povinnost podávat sami za sebe daňové přiznání. Musíte to udělat, pokud:
- Jste OSVČ nebo kdokoliv jiný, kdo není zaměstnaný nastálo v jedné jediné práci (třeba student nebo nezaměstnaný, který chodí na brigády), a v roce 2014 vaše příjmy přesáhly 15 000 Kč. Bez ohledu na to, jestli nakonec nebudete platit žádnou daň. Prostě to vyplňte.
- Jste zaměstnanec a vaše vedlejší příjmy z druhé práce, z podnikání, pronájmu vašeho bytu nebo příležitostné příjmy přesáhly 6 000 Kč.
- Nejste zaměstnanec, nemáte brigády, nepodnikáte, ale máte příležitostné příjmy – jednorázově jste někomu pronajali auto, udělali jste něco pro někoho na Smlouvu o dílo, prodali jste několik svých marmelád. A tyto příležitostné příjmy překročily 30 000 Kč.
Přiznání podat nemusíte, pokud:
- Jste zaměstnanec a máte příjmy jen z práce. Jedné. Zaměstnavatel vám touhle dobou nejspíš již vystavil roční zúčtování.
- Měli jste v roce 2014 prací více, ale postupně. Do druhé jste nastoupili až po skončení v té první.
Krok 2: Jaké podklady potřebuji?
Pokud jste zjistili, že se vás daňové přiznání týká, shromážděte všechny faktury, které vám někdo v roce 2014 proplatil. Obepište všechny své zaměstnavatele, pro které jste během roku pracovali, a požádejte je o podklady k daňovému přiznání – budete potřebovat znát souhrnnou částku, kterou jste si vydělali. Nezapomeňte na instituce, pro které jste pracovali třeba na Dohodu o pracovní činnosti nebo na Smlouvu o dílo.
Nepanikařte. Nemusíte posbírat všechny paragony za nákupy kancelářských potřeb, účtenky za benzín a faktury, které jste někomu v souvislosti s podnikáním zaplatili vy.
Krok 3: Jak a kde to podám? Kdo mi poradí?
Stáhněte si interaktivní formulář, který můžete vyplnit v klidu doma. Sám vás navede a poradí, co znamená která kolonka, a kde potřebný údaj vezmete. Najdete ho třeba na Finance.cz. Vyplňte ho a pošlete nebo doneste na svůj finanční úřad.
NEBO:
Zajděte na finanční úřad. Vezměte si růžový formulář Přiznání k dani z příjmu fyzických osob, vyplňte ho a nechte si tam poradit se vším, co nevíte. Ale předtím si stejně stáhněte ten formulář a prohlédněte si ho, ať aspoň trochu tušíte, co a jak.
NEBO:
Jděte na Czech POINT na kterékoliv poště. Zřiďte si něco, čemu se říká datová schránka. Je to speciální online úložiště pro elektronické podávání úředních dokumentů. A pak podejte daňové přiznání elektronicky přes Podejto.cz.
Pokud datovou schránku máte zřízenou, podat daňové přiznání elektronicky musíte. Jinak dostanete pokutu 2 000 Kč.
NEBO:
Jestli už to vzdáváte, sežeňte si účetního. Hoďte to celé na něj a na finanční úřad doručte jen plnou moc, kterou svěřujete účetnímu, ať za vás daňové přiznání spočítá a odevzdá. Ten na to pak bude mít ještě o tři měsíce více času než vy.
Krok 4: A co tam tedy vyplnit?
Pak už vám nezbývá než se postupně prokousat položkami. Občas použijete Google nebo se zeptáte. Možná máte děti a můžete si na ně uplatnit slevu na dani. Možná si platíte životní pojištění. Plno věcí vás v daňovém přiznání může zvýhodnit.
Velmi důležité je, zda budete uplatňovat daňový paušál. Pokud máte v souvislosti s podnikáním velké výdaje, může se vám vyplatit schraňovat proplacené faktury a složenky. Častější však je, že se vám vyplatí využít paušál pro výpočet daně. Navíc snižujete šanci, že u vás bude mít finanční úřad co kontrolovat. Pro uměleckou činnost je paušál 40 % z vašich příjmů, pro živnostenské podnikání 60 % a pro zemědělskou a řemeslnou činnost 80 %.
Jak se může stát, že na daních nic neplatím?
- Za rok 2014 si vyděláte celkově 400 000 Kč.
- Uplatníte daňový paušál 60 %. Vyjde vám ke zdanění 240 000 Kč.
- Jako čistý zisk se vám z této částky počítá 160 000 Kč.
- Z toho 15% daň je 24 000 Kč.
- Nezdanitelná odpočitatelná částka na osobu (tedy částka, kterou si mohou v daňovém přiznání odpočítat všechny OSVČ a další osoby bez jednoho stálého zaměstnavatele) je 24 840 Kč. A tak se dostanete na nulu.
Krok 5: A když to nestihnete…
Pokud daňové přiznání nestíháte podat v termínu, protože se vám nepodařilo včas shromáždit všechny podklady, ozvěte se i tak finančnímu úřadu a zeptejte se na postup. Budete platit pokutu za každý den prodlení. Počítá se podle výše vypočtené daně a nemusí být vysoká, ale přesto si pospěšte. Když vás k podání přiznání vyzve finanční úřad, zaplatíte minimálně 500 Kč. Maximální výše pokuty je 300 000 Kč.
Nela Wurmová