Solar Turbines: Chtějí dělat 3x více turbín

„Líbí se mi, že to tu není pásová výroba a práce je hodně pestrá. Dostaneme třeba k opravě turbínu, která ležela 30 000 hodin v Severním moři,“ říká Kateřina Klimčáková, materiálová inženýrka ze společnosti Solar Turbines v Žatci. Pracuje tu pět let, vlastně od chvíle, kdy skončila vysokou školu. „Mám výhodu, že v práci používám hlavu i ruce každý den.“

KaterinaKlimcakova_RCFphoto

↑ Kateřina Klimčáková, materiálová a procesní inženýrka ze Solar Turbines.

Chtějí dělat 3x více turbín

Solar Turbines je americká firma vyrábějící plynové turbíny a kompresory. Vznikla v roce 1927 v San Diegu, dnes má závody po celém světě. Mimo jiné v severočeském Žatci, kam se turbíny vozí na generální opravy.

Ročně tu opraví 120 turbín, ale do pěti let to má být trojnásobek. Firma tedy potřebuje sehnat hodně nových lidí: do engineeringu i do výroby.

Materiálová inženýrka Kateřina Klimčáková sem nastoupila hned po vysoké škole. Jak se jí ve firmě pracuje a co „Solar“ nováčkům nabízí?

Jak byste firmu představila lidem, kteří ji neznají? Třeba čerstvým absolventům?

Mám ráda letadla a letecký průmysl. Ta plynová turbína je konstrukčně de facto letecký motor, akorát nelétá. Takže my tu vlastně nabízíme práci v leteckém průmyslu, jen daleko bezpečnější. To by mohlo zajímat lidi, kteří jsou orientovaní tímto směrem.

Jaké turbíny v Žatci opravujete?

Jednou je to turbína z vnitrozemí, kde sloužila jako záložní zdroj na univerzitě, podruhé ze Severního moře, kde byla 30 000 hodin ve slaném prostředí. Dovedete si asi představit, jak ty díly po takové době vypadají. Občas se k nám dostane turbína s díly, které byly vyrobeny třeba v roce 1980 a mezitím vyšlo několik úprav a revizí. Kluci z výroby mi pak volají: „Káťo, můžeš sem přijít? Našli jsme tu otvor, který tu nemá co dělat.“

Komu voláte vy, když narazíte na třicet let starý díl?

Existuje databáze výkresů, takže se můžu podívat, jak co vypadalo. A pak máme kolegy v mateřském závodě v Americe. Firma Solar si zakládá na tom, že si zaměstnance udržuje. V Americe je průměrná délka zaměstnaneckého kontraktu nějakých 15 let. Takže je vysoká pravděpodobnost, že když zavolám do závodu v San Diegu, narazím na někoho, kdo s tím dílem pracoval nebo ho dokonce přímo vyrobil.

» Podívejte se na volné pozice v Solar Turbines

Řekněte mi něco více o tom, co v práci děláte, jaké úkoly řešíte.

Moje pozice se jmenuje Materiálový a procesní inženýr. V té procesní části mám na starosti lakovnu, svařování a pájení. Co se týká materiálového inženýrství, tam se moje práce odehrává v laboratoři, kde kontroluju kvalitu různých procesů. Ve výrobě svaříme nějaký díl, já si ho pak vezmu do laboratoře, rozřežu a dívám se na mikrostrukturu, hledám praskliny, trhliny, případně další defekty.

Jak dlouho taková kontrola trvá?

Záleží na tom, co zrovna kontroluju. Třeba vstřikovač je poměrně složitá součástka, v laboratoři ji mám tak dva tři dny, než dokážu říct výsledek. Líbí se mi, že neděláme sériovou výrobu, řekla bych, že jsme víc strojařsky zaměření než většina firem v Česku.

Co patří mezi vaše pracovní nástroje?

V té procesní části je to počítač, v materiálové části se pohybuju okolo různých pil, brusek, leštiček, mikroskopů, tvrdoměrů, trhaček… Mám výhodu, že v práci používám hlavu i ruce každý den.

Co vás vlastně přivedlo k materiálovému inženýrství?

Studovala jsem tento obor na VUT v Brně. V Solar Turbines pracuji pět let, vlastně od začátku, kdy se závod v Žatci otevíral. Zrovna jsem končila vysokou a všimla si inzerátu, že hledají materiálového inženýra s pětiletou praxí. Napsala jsem jim, že kdyby někdy potřebovali materiálového inženýra-začátečníka, ať se ozvou. No a oni mě pozvali na pohovor a od té doby jsem tady.

Jak na ty úplné začátky vzpomínáte?

Bylo to hodně zajímavé. Měla jsem štěstí, že jsem třetí den po nástupu letěla na půl roku do Ameriky na školení s ostatními inženýry. Letěli jsme od mateřského závodu v San Diegu, takže jsem se zaučovala ve fungující fabrice. Když jsme se vraceli zpátky do Žatce, rozbíhali jsme závod, který už tu byl pro nás trochu připravený.

Cestujete pracovně do zahraničí i teď?

Zatím se mi daří každý rok alespoň na dva týdny vycestovat do USA. Je to výborná věc. Protože sice můžu kolegům přes oceán kdykoliv zavolat a poradit se s nimi, ale vidět některé věci na vlastní oči je prostě o dost lepší.

Solar Turbines se má v příštích letech rozšířit až na trojnásobek kapacity. Jaká byste řekla, že je ta firma „zevnitř“?

Panuje tady hodně přátelská atmosféra. Neděláme tu v takovém stresu, jako třeba v automotive. Samozřejmě i my máme termíny, kterými jsme vázáni vůči zákazníkům, že turbínu dodáme včas. Líbí se mi, že zdejší kultura není příliš direktivní. Když se rozhoduje nějaká věc, každý k tomu může říct své a společně hledáme řešení. Nepřijde tedy nějaké nařízení „shora“, kterému se musíme přizpůsobit.

Jací lidé k vám dobře zapadnou?

Přesný profil asi dát nedokážu. Musí to být člověk, který rád spolupracuje s lidmi a zároveň je samostatný. Je nás tady hodně, fabrika je velká a každý den přijde do kontaktu s plno lidmi. Zároveň si ale musí umět poradit, zjistit si věci, dokázat si něco domyslet. Měl by umět respektovat názor jiných lidí, ale také dokázat říct a obhájit svůj názor.

» Podívejte se na volné pozice v Solar Turbines

Další články k tématu

Triky personalistů: co je videodotazník a jak jej zvládnout

Videodotazníku se nemusíte bát, naopak. „Potykejte“ si s ním a on vám pomůže získat vysněné zaměstnání. Ukážeme vám, jak z videodotazníku vytěžit co nejvíc. Co je vlastně videodotazník? Jednoduchá webová aplikace. Personalista, kterého zaujalo vaše CV, vám do e-mailu pošle odkaz na videodotazník. Doma na počítači si nastavíte webkameru, mikrofon a kliknete na spuštění. Postupně zodpovíte několik … číst více

Jaká fotka se hodí do životopisu?

Vždy když mě někdo osloví s tím, abych udělala přednášku na téma životopis, připadá mi, že toto téma je provařené a že všichni už musí vědět, jak na to. Bohužel ze čtyřleté praxe vyplývá, že tomu tak není. Většina studentů a absolventů i vysokých škol je schopná zaslat životopis, který člověku spíše ublíží, než aby mu … číst více

10 pozic, kde vyděláte víc než čínský prezident

Si Ťin-pching je prezidentem druhé největší ekonomiky světa – Číny. Na výplatní pásce ale najde míň než obchodní ředitel hotelu v jižních Čechách. » 2 minuty čtení « ↑ „Jaký si představujete plat?” – „Větší, než má prezident Číny.” Překvapivě nízký plat státníka Americká stanice CNN se podívala na výdělky dvanácti nejvýznamnějších politiků planety. Plat čínského prezidenta … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více