Skřivani a sovy v práci

Je ráno. Zvoní budík. Jakmile se ozve, bez problémů vstáváte? Nebo patříte k těm, kteří by nejraději spali až do oběda? Každý z nás je nastaven trochu jinak. Tomu odpovídá i způsob, jakým se vypořádáváme s ranním vstáváním, případně se změnou času a tmou venku.

shutterstock_154884968

Začátek dne

Ranní porada. Pan Skřivan už hodinu před ní sedí na svém pracovním místě, vyřizuje e-maily, plánuje si pracovní den, připravuje si podklady a využívá ranního klidu. Pět minut před začátkem porady sedí v zasedačce a čeká na kolegy. Již od samého začátku je v pohotovosti a aktivně se zapojuje. Do toho vpadne zjevně nevyspalý kolega Sova, omlouvá se za pozdní příchod a snaží se přinutit svůj mozek k produktivnímu myšlení. Bez ranní kávy bývá většinou nepoužitelný.

Rozdílné nastavení

V podzimní kanceláři se pomalu šeří. Pan Skřivan už se vidí v teple domova, ale musí ještě na odpolední brainstorming, který svolal kolega Sova. Ten je ve svém živlu, konečně může něco kloudného vymyslet. Na schůzce hýří nápady, podporuje ostatní v jejich myšlení. Naopak pan Skřivan nechápe, proč ho právě teď nic nenapadá, přestože ranní porada se tak vydařila. Po skončení schůzky využívá kolega Sova klidu večerních kanceláří a naplno pracuje.

Firmy a biorytmy zaměstnanců

Prvním krokem k efektivnímu využívání vašeho biorytmu je uvědomit si, do které „ptačí“ skupiny patříte. Otázkou však zůstává, zda povaha práce a pracovní podmínky mohou vaše nastavení vůbec respektovat. Zaměstnavatel musí při nastavování pracovní doby kromě přání svých zaměstnanců respektovat i zákoník práce a krýt se tak pro případ, že se jim při plnění pracovních úkolů něco stane.

Pružné zaměstnávání

Využívání flexibilního zaměstnání v České republice je stále v plenkách. A tak jsou pružná pracovní doba, zkrácené úvazky a práce z domova pravděpodobně těmi nejčastějšími formami, jak se někteří zaměstnavatelé v souladu se zákonem vypořádávají s biorytmy svých zaměstnanců.

„Většinou úprava pracovní doby souvisí s péčí o rodinu. V praxi to znamená, že například programátoři mohou chodit do práce dříve, třeba kolem sedmé, i když ostatní zaměstnanci chodí až od devíti hodin. U programátora nevadí, když už po 15. hodině odpoledne nebere telefon klientům a podobně, což by u jiné profese, například obchodu, recepce, příliš nešlo,“ dodává Jiří Kocourek, specialista trhu práce portálu Jobs.cz.

Cesta k pochopení

Vybudovat firmu plnou čistě „ranních“ nebo „večerních“ zaměstnanců nelze. Pokud však máte jen malou příležitost, pokuste se co nejvíce ze svých biorytmů těžit. Choďte do práce dříve nebo naopak později, náročnou práci směřujte do svých produktivních hodin, stejně jako schůzky, které vy sami svoláváte.

Brzké ranní či večerní porady

Ne všechny události pracovního dne jsou však plně ve vaší moci. Setkáváte se s ostatními na poradách, řešíte společné pracovní úkoly. Pokud jsou pro vás brzké ranní nebo naopak večerní porady opravdu neúnosné, pokuste se svými kolegy a šéfem domluvit na jejich posunutí na přijatelnější dobu. Z benefitu v podobě produktivnější práce pak budete těžit vy i druhá strana.

Pracujte s tím, co máte

Biorytmy jistě nejsou tím jediným, co váš pracovní výkon ovlivňuje. A pravděpodobně jen málo zaměstnanců si může zcela svobodně vybrat, kdy bude pracovat. Pokud však takovým luxusem disponujete, určitě se svým biorytmem aktivně pracujte. Radost z dosažených výsledků a větší pracovní pohoda za to jistě stojí.

Zdroj: Jobs.cz

Další články k tématu

6 tipů, jak v práci najít štěstí hned teď

Nečekejte, až vás šéf uznale poplácá po rameni nebo se vám povede něco „velkého”. Úspěch a radost můžete v práci prožívat každý den. Stačí, když si je uvědomíte a pojmenujete. Vychutnávat si pocit štěstí a naplnění pak bude mnohem snazší. » 3 minuty čtení « 1. Zapomeňte na: až jednou… Až budu vydělávat víc… Až … číst více

5 znamení: jak poznáte, že je čas změnit práci

Dobře odvedenou práci šéf přechází mlčením. Ubíjí vás rutina. V práci je podstav a manažer s hledáním náhrady nespěchá. Přečtěte si, jakých 5 znamení říká, že je čas změnit práci. » 2 minuty čtení « 1. Neslyšíte „díky“ Můžete skákat po hlavě, ale šéf vždy zavrčí maximálně: Ale jo, šlo to. Poděkování za dobře odvedenou … číst více

8 věcí, které vám pomohou chodit z práce dřív než teď

Minule jsme vám představili 7 tipů, jak odcházet brzy z kanceláře. Dnes je čas na druhou várku. Tak co, ještě pořád za sebou chcete vláčet nekonečné: nestíhááááám? » 2 minuty čtení « ↑ Co vidíte, když se ohlédnete za svým dnem? 1. Opusťte kancelář. Aspoň jednou denně Míchat práci a osobní život je podle psycholožky … číst více

Reportáž: IT firma, kde mají hodně netradiční benefity

Míjíme o stěnu zaparkované koloběžky, obří akvárium i dětský koutek s houpacím koníkem. Také sleeping boxy, kde si zaměstnanci mohou přes den trochu odpočinout. V jednom ze dvou fotbálkových boxů zrovna hraje čtveřice kolegů. „Na Jobs.cz nás budete fotit? Ale jo, proč ne,“ smějí se, zatímco na ně míří objektiv. ↑ Zbyšek Němec, šéf vývoje v Kentico Software: … číst více